Těžba vs obchodování vs hodling: výhody a nevýhody

5 min read

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těžby, obchodování nebo držení kryptoměn?

Těžba: pro a proti

Hlavní nevýhodou těžby je určitě to, že musíte hodně investovat, aniž byste měli sebemenší záruku zisku.

To platí pouze pro kryptoměny založené na Proof-of-Work (PoW), jako je Bitcoin nebo Ethereum, zatímco ty založené na Proof-of-Stake nevyžadují těžbu.

Proces těžby využívající PoW jako konsensuální algoritmus je ve skutečnosti soutěž, ve které ti, kdo utratí nejvíce peněz, jak z hlediska vybavení, tak elektřiny, nasbírají nejvíce.

Těžař, který chce vydělat spoustu peněz, musí hodně investovat, ale jelikož se jedná o soutěž, kde se člověk postaví proti všem ostatním těžařům, hodnota toho, co vydělá, nemusí být nutně větší než kapitál investovaný do vybavení a utracený na energii.

Výhodou je, že dokud jsou náklady na elektřinu udržovány na nízké úrovni, je možné získat Bitcoin nebo jiné kryptoměny za mnohem méně peněz, než je kupovat na trhu. Tato výhoda však platí pouze tehdy, jsou -li ceny na trhu vysoké; když spadnou, může se to také změnit v nevýhodu.

Někteří považují skutečnost, že těžba přispívá k fungování sítě, za jakousi „výhodu“.

Hodling: výhody a nevýhody

Nejjednodušší alternativou k těžbě je hodlování, tj. nákup kryptoměn na trhu a jejich dlouhodobé ukládání do peněženky.

Mezi hlavní výhody hodlingu patří jednoduchost: jednoduše zadáte nákupní objednávku na burze, vyinkasujete ji a pak jednoduše počkáte, až bude vhodný čas ji znovu prodat za vyšší cenu.

Další výhodou, často nespravedlivě podceňovanou, je fakt, že kromě bezpečného uložení tokenů, které si koupíte, nemáte jiné starosti než riziko poklesu hodnoty.

Největší nevýhodou je riziko ztráty, pokud hodnota klesne. Abychom byli spravedliví, je to běžné riziko pro všechny ty, kteří vlastní kryptoměny, ale přinejmenším teoreticky to může v dlouhodobém horizontu způsobit obzvláště vážné škody, pokud cena hodně klesne, zejména těm, kteří se rozhodnou držet na neurčito.

Další nevýhodou, která je často podceňována, je, že hodling je pravděpodobně metoda, která generuje nejmenší příjem, ale s nejmenším rizikem. Mnoho začínajících investorů se raději omezuje na držení, protože je to jednoduché a má nižší rizika, než aby se vystavovali vyšším rizikům ve snaze dosáhnout vyšších výnosů.

Obchodování: nejrizikovější metoda

Obchodování je pravděpodobně nejsložitější a nejrizikovější systém ze všech. Cílem obchodníka je nakoupit za dobrou cenu v naději, že co nejdříve prodáte znovu za vyšší cenu.

Hlavní výhodou je, že pokud se to udělá dobře, je to pravděpodobně investiční strategie, která umožňuje nejvyšší výnosy, a to hlavně kvůli vysoké volatilitě cen kryptoměny, která umožňuje spekulace s mnoha rychlými obchody v průběhu málo času.

Problém však je, že zatímco obchodování teoreticky může umožnit vyšší výnosy, nevyhnutelně vás nutí podstupovat potenciálně ještě větší rizika než těžba, pokud používáte značný kapitál nebo půjčené peníze.

Hlavní nevýhodou je tedy trvale vysoké riziko.

Bohužel většina obchodníků se obvykle ukáže jako poražená, protože je obtížné úspěšně obchodovat a v naprosté většině případů prostě neuspějí.

Vysoké riziko obchodování na jedné straně teoreticky vede k vyšším ziskům, ale na druhé straně často vede k vyšším ztrátám. Obecně lze říci, že úspěšně mohou obchodovat pouze zkušení odborníci nebo ti, kteří velmi dobře znají finanční trhy.

Závěr

Hodling je snadný a zahrnuje menší riziko, ale obecně přináší nižší výnosy. Těžba je mnohem těžší, vyžaduje velké investice a je rizikovější, ale může generovat vyšší výnosy.

Úspěšné obchodování je velmi obtížné, a to natolik, že většině amatérských obchodníků vznikají ztráty, ale vzhledem k vyšším rizikům teoreticky nabízí možnost mnohem vyšších výnosů.

Auta z filmu Šílený Max se draží za BTC, přivezou vám ho až domů

Roman

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 3 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *