Rozdíl mezi BTC na Lightning Network a BTC v řetězci?

4 min read

Liší se BTC na Lightning Network od těch na blockchainu? Jaké jsou rozdíly mezi BTC běžně používanými v řetězci a těmi, které se používají na LN?

Rozdíly mezi BTC na Lightning Network a těmi uloženými na řetězových adresách

BTC vložené na LN jsou totožné s BTC uloženými na řetězových adresách, ale jejich využití se mění.

Chcete -li používat BTC na Lightning Network, musíte je tam dát. Celkový počet BTC na LN se nazývá „síťová kapacita“ a dnes je jich celkem asi 2 400 v hodnotě kolem 110 milionů dolarů. Celkem ti, kteří otevřeli svůj vlastní kanál v Lightning Network, aby jej mohli používat k odesílání a přijímání Bitcoinu, přesunuli 2 400 BTC ze svých peněženek na řetězci do svých kanálů LN.

V současné době existuje na celém světě pouze 2 400 BTC, které lze prostřednictvím Lightning Network použít.

Hlavní rozdíl mezi BTC, které zůstaly na řetězových peněženkách, a těmi, které byly přesunuty do kanálů LN, je ten, že je lze použít pouze na kanálech LN nebo posílat na jiné kanály LN.

Jakýkoli kanál otevřený v Lightning Network však lze zavřít, pokud chcete, a v takovém případě jsou BTC ponechané na kanálu opět zpřístupněny peněžence na řetězci vlastníka uzavřeného kanálu.

Jak funguje kanál Lightning Network

Každý kanál LN potřebuje podpůrnou řetězovou adresu pro uložení BTC určených k použití na kanálu, ale pouze uzavřením kanálu se mohou vrátit na adresu, se kterou byl kanál vytvořen. Fyzicky jsou vždy uchovávány na řetězové adrese použité k vytvoření kanálu LN, ale jsou imobilizovány. Lze je tedy použít pouze na kanálu nebo odemknout zavřením kanálu.

Otevírání a zavírání kanálu LN je zdarma a lze jej provést kdykoli, ale obě operace vyžadují registraci transakce na blockchainu. Tato transakce není okamžitá, jako jsou ty na LN, a má klasické poplatky za transakci v řetězci.

V případě tradičních řetězových adres mohou být zasílány pouze na jiné řetězové adresy nebo jsou určeny k vytvoření vlastního kanálu LN. To znamená, že je nelze posílat přímo z řetězové adresy na kanál LN.

Transakce LN

V případě BTC imobilizovaných na kanálu LN je lze odeslat pouze na jiný kanál LN nebo odemknout zavřením kanálu.

Ačkoli BTC imobilizované na kanálu LN nejsou fyzicky přesunuty z adresy v řetězci, i když jsou odeslány na jiný kanál LN, v době uzavření kanálu budou odemknuty pouze BTC zbývající na kanálu bez všech provedených transakcí samotným kanálem.

Největší rozdíl však spočívá v transakcích: okamžité a extrémně levné na Lightning Network, pomalé a drahé na blockchainu.

Opravdu se tolik používá Bitcoin k financování terorismu a nezákonné činnosti?

Roman

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář