Může být bitcoinová transakce větší než blok?

3 min read

Bloky na bitcoinovém blockchainu mají limit maximální velikosti. Aktuální limit velikosti jednoho bloku je 1 000 000 bajtů (1 megabajt), ačkoli se zavedením SegWit některá data, ze kterých jsou transakce složeny, do tohoto limitu zapadat nemusí.

Prakticky neomezený počet bitcoinových transakcí

Zatímco původní transakce a transaction ID se skládá z privátního klíče, veřejného klíče a zbytku dat, SegWit přesouvá citlivé údaje do postranního chainu. Transaction ID se tak skládá už jen z nezměnitelných dat. a ty se započítávají do celkového objemu bloku v bajtech.

To znamená, že ve skutečnosti není možné zahrnout do bloku transakci, jejíž vstupy mají více než 1 MB, ale je možné zahrnout do bloku transakci, jejíž celková velikost, včetně „whitness dat“, je větší, pokud jsou vstupy váží menší než 1 MB.

Pokud se podíváme na obrázek, bude nám to hned jasné. Witness data zabírala až 60 % místa v každé transakci. Oddělením do sidechainu se tak v zásadě zdvojnásobil prostor pro transakce.

Může být bitcoinová transakce větší než blok?

Stojí za zmínku, že v dnešní době nemusí být BTC transakce zaznamenávány ani na blockchain.

Díky řešení druhé vrstvy „Lightning Network“ je možné na blockchainu registrovat pouze vytváření a uzavírání kanálu a poté s tímto kanálem provádět prakticky neomezený počet transakcí, které nemusí být registrovány na blockchainu.

Protože tyto off-chain transakce nemusí být zahrnuty v žádném blockchainu, mohly by být dokonce větší než 1 MB, pokud je odesílatel a příjemce přijímají. V tomto případě software použitý oběma stranami zapojenými do transakce rozhoduje o maximálních bajtových limitech transakce.

LN se používá hlavně pro malé platby, takže otázka velikosti transakce nevzniká.

Když transakce BTC překročí 1 MB

Velikost jedné transakce v bajtech je velmi malá, takže jich na 1 MB může být více než 3 000, přičemž se počítá pouze vstup. Není snadné si představit potřebu vytvořit transakci, která je 3 000krát větší, než je norma, ale teoreticky by to bylo možné.

Navíc je tu ještě jeden obrovský problém. Transakce ve skutečnosti soutěží mezi sebou o zařazení do bloku a následné potvrzení. Jejich odesílatelé zvyšují poplatky, aby se pokusili přesvědčit těžaře o zahrnutí do bloku.

Transakce se vstupním objemem 1 MB by musela přesvědčit těžaře, aby do bloku nezahrnoval žádné další transakce, takže poplatky by musely být vyšší než to, co by těžař mohl vybrat výběrem zahrnutí dalších čekajících transakcí.

Při odměně 6,25 BTC za vytěžený blok těžař jen zřídka nasbírá více než 0,5 BTC poplatek. Vstupní transakce o velikosti 1 MB by tedy musela nabídnout poplatek kolem 23 000 dolarů, což je pro jednu transakci velmi významné.

V budoucnu může být limit 1 MB zvětšen, ale prozatím se tato možnost zdá být vzálená.

Podle Elona Muska je nemožné zničit kryptoměny

Roman

Napsat komentář