Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

6 min read

Od doby, kdy byla před více než deseti lety vyvinuta první kryptoměna na světě Bitcoin, se oblast digitálních měn rychle rozvinula. S tímto vývojem si do běžného jazyka našlo cestu mnoho nových termínů, ale co přesně znamenají, není vždy jasné. Toto jsou některé z nejdůležitějších pojmů souvisejících s kryptoměnami, které jsou stručně vysvětleny.

Blockchain

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Technologie, která je základem kryptoměn, je blockchain. Blockchain je veřejně přístupná a sdílená databáze, ve které jsou uložena transakční data. Každý nový blok je umístěn vedle předchozího, takže řetězec vždy pokračuje chronologicky. Kromě toho je blockchain považován za odolný proti padělání, protože každá transakce je kontrolována prostřednictvím decentralizované uživatelské sítě a informace jsou uloženy v zašifrované podobě. Tato technologie nabízí maximální transparentnost a činí instituce, jako jsou banky, zbytečné.

Mining (Těžba)

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Protože kontrola bloků blockchainu vyžaduje enormní výpočetní výkon, takzvaní těžaři, tedy uživatelé v síti, kterým se také říká těžaři, dostávají odměnu za odvedenou výpočetní práci. U kryptoměn odměna často odpovídá pevnému počtu coinů, které jsou nově vytvořeny pomocí blockchainu a následně předány těžaři. Tento proces se také nazývá Proof-of-Work (PoW).

Staking

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Existuje však i další metoda, jak bloky na blockchainu ověřit, a to tzv. metoda Proof-of-Stake, která je odlišná od procesu PoW. Předpokladem je, že uživatel sítě již vlastní coiny z blockchainu, ve kterém mají být ověřeny. Čím více coinů má validátor v držení, tím větší je pravděpodobnost, že mu bude povoleno připojit další blok v řetězci. Za odměnu dostává předem stanovený transakční poplatek. V tomto smyslu tedy nevznikají žádné nové coiny, ale validátor v podstatě dostává úrok ze svých coinů za výpočetní výkon, který poskytuje. Výhodou stakingu na rozdíl od PoW je, že proces je méně výpočetně náročný, a proto spotřebuje méně energie.

Coiny and tokeny

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Coin představuje jednotku použitou pro kryptoměnu. Termín token se často používá zaměnitelně, ale přísně vzato jsou to dvě různé věci. Coin je jednotka kryptoměny, která má svůj vlastní blockchain, jako je bitcoin, který je založen na bitcoinovém blockchainu. Ethereum má zase svůj vlastní blockchain Ethereum. Nyní však existují také četné kryptoměny, které jsou také založeny na blockchainu Ethereum, tj. nemají svůj vlastní blockchain, jejich jednotkou je token. Funkce tokenu však může daleko přesahovat funkci coinu. Tokeny mohou být jejich vlastním produktem, představovat součást společnosti nebo působit jako doklad o vlastnictví.

Altcoiny

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Pojem altcoiny se často objevuje v souvislosti s coiny a tokeny. Tento neologismus je tvořen anglickými slovy alternative a coins, znamená tedy něco jako alternativní mince. To znamená alternativu k původní kryptoměně Bitcoin, takže v zásadě jsou všechny kryptoměny mimo Bitcoin altcoiny. Altcoiny však obvykle nejsou jen kopie bitcoinů, ale sledují své vlastní cíle nebo kladou různé požadavky. Některé altcoiny mají také svůj vlastní blockchain.

Krypto peněženky

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Podobně jako tradiční peněženka je krypto peněženka navržena tak, aby majitelům kryptoměn umožnila přístup k jejich digitálním aktivům. Na rozdíl od běžné peněženky nejsou kryptoměny v peněžence fyzicky uloženy, ale lze je zde spravovat, odesílat a přijímat. To se provádí pomocí klíčů, veřejného a soukromého klíče. Veřejný klíč je místo úložiště peněženky, soukromý klíč je heslo, pomocí kterého uživatel získá přístup ke svým držbám na blockchainu. To je třeba velmi dobře chránit, protože za prvé má k peněžence přístup každý, kdo má soukromý klíč, i když je soukromý klíč odcizen, a za druhé zapomenuté heslo nelze jen tak resetovat. V takovém případě se držby kryptoměn stanou pro vlastníka nedostupnými. Mimochodem, vlastnictví peněženky je obvykle základním požadavkem pro obchodování nebo držení kryptoměn.

DeFi

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Nyní se pojďme ponořit trochu hlouběji do krypto světa. Nejen, že nyní existuje široká škála kryptoměn, ale technologie blockchain také vytvořila možnost nového decentralizovaného a digitálního finančního systému. Této oblasti se také říká Decentralizované finance nebo zkráceně DeFi. Jak jsem již zmínili, blockchain tak činí tradiční poskytovatele finančních služeb, jako jsou banky, nadbytečnými a umožňuje komukoli s přístupem k internetu účastnit se decentralizovaných finančních trhů.

Smart Kontrakty

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Celé to umožňují takzvané smart kontrakty, což by se dalo přeložit jako „inteligentní smlouvy“. Jsou jako malé programy, které se automaticky spustí, když je splněna určitá předem stanovená podmínka. Stejně jako samotný blockchain jsou transparentní, odolné proti neoprávněné manipulaci a nevyžadují prostředníka. Pokud byl například ke zpracování smlouvy tradičně vyžadován notář, lze tak učinit v oblasti DeFi pomocí smart kontraktu. Smart kontrakt prostřednictvím neměnného pevného kódu nahrazuje prostředníka a po splnění podmínky může okamžitě zahájit realizaci kontraktu. 

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy
Celkový počet spuštěných smart kontraktů, zdroj: Dune

DApps

Krypto ABC – Nejdůležitější pojmy

Pokud se mnoho smart kontraktů spojí do většího, složitějšího programu, vytvoří své vlastní aplikace, které jsou zase navrženy tak, aby byly decentralizované. Říká se jim proto také decentralizované aplikace nebo zkráceně DApps. Tyto DApps lze použít pro velmi odlišné věci, podobně jako tradiční aplikace. Existují například decentralizované aplikace pro výměnu a obchodování tokenů, ale také takové, které se jednoduše používají k hraní.

Marketa Tesarkova

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář