NFT: I zde je třeba se vyvarovat podvodů

3 min read

I ve světě NFT se začínají objevovat podvody.

Sektor NFT

Rok 2021 bude připomínán jako rozmach sektoru NFT, nezaměnitelných tokenů, což jsou jedinečné tokeny představující různé digitální a nedigitální prvky, předeším multimediálními díla různých autorů, včetně autorů z tradiční umění.

Trochu to připomíná deflační kryptoměny, jako je bitcoin (BTC), tato aktiva jsou také jedinečná a omezená z hlediska množství. Multimediální dílo však nemusí nutně mít pouze jeden NFT, protože je možné vytvářet skutečné sbírky s omezeným počtem kopií stejného multimediálního díla.

Dalším aspektem, který odlišuje tato aktiva od ostatních, je jejich autenticita v tom smyslu, že je nelze jakýmkoli způsobem padělat, protože autor používá konkrétní adresu, a proto je jeho dílo přímo spojitelné s jeho autorem, s možností nahlédnout do historie a trendu ceny během celého životního cyklu NFT.

NFT: jak si vybrat platformu pro nákup a prodej

Podvody ve světě NFT

Zločinci bohužel neztráceli čas a využili hype v tomto sektoru a začali infiltrovat pomocí různých triků k oklamání svých obětí na několika úrovních.

Podvodníci vytvářejí online obchody, kde nabízejí různá díla k prodeji, aniž by zobrazovaly příslušné informace zaznamenané v blockchainu. Pokud tedy není známa adresa souboru, není možné zobrazit digitální kresbu, což vede k přesvědčení, že bylo zakoupeno něco hodnotného.

Pak existují platformy, které jsou kopiemi původních, kde se doména těchto webů trochu liší od původních. Jedná se o podvodné kopie původních platforem a v tomto případě je taktikou podvodníků získat přístup k peněženkám obětí tím, že je přimějí k zadávání soukromých klíčů nebo seedů.

Další taktikou je vydávat se za autory NFT a vytvářet falešné profily, stránky a falešné NFT. To jsou jen některé z metod, které podvodníci používají k okrádání krypto nic netušících obětí.

Jak se bránit proti podvodům NFT?

Jedním z varování je projít pouze oficiálními kanály a dobře známými platformami. Je také dobré zkontrolovat oficiální kanály umělců nebo projektů a zjistit, zda existují nějaké reklamy nebo přímé odkazy na NFT, které chcete koupit. Tímto způsobem budete mít zdroj příslušného NFT.

Pokud jste autoři, tak bez ohledu na způsob vytváření nebo šíření digitálních uměleckých děl zákon chrání autora před téměř jakoukoli nezákonnou činností, kterou by třetí strana mohla provádět využíváním děl a jmen původních autorů.

Napsat komentář