Článek New York Times se prodal jako NFT za více než 500 000 dolarů

4 min read

Po Twitteru před několika dny vstoupil na trh NFT také New York Times. NFT neboli nezaměnitelné tokeny jsou digitální certifikáty založené na blockchainu a pro sběratele se stávají skutečnou technologickou horečkou.

Jeden publicista z novin velkého jablka prodal jeden ze svých článků za 563 000 doalrů, které poputují na charitu, která pomáhá lidem v nouzi. Článek od Kevina Roose má název „Kupte si tento sloupec na blockchainu!“. V článku autor vysvětluje, že:

„Za normálních okolností nesmím ve svých sloupcích vytvářet prodejní hodnoty. Tentokrát však jde o výjimku, protože na prodej je samotný sloupec. Je to proto, že jsem se rozhodl vstoupit do světa nezaměnitelných tokenů neboli NFT, nejnovější milník ve zlaté horečce kryptoměny. Toto je můj první experiment “.

Dalo by se dokonce říci, že tento experiment proběhl docela dobře, když se podíváme na množství peněz, za které se prodalo: cena přesáhla 500 000 dolarů.

Jak vytvořit NFT a prodávat jej – Rarible návod

Článek New York Times, který se stal NFT

Sloupek o NFT, který byl zase změněn na NFT a dražen. Experiment byl proveden za účelem testování trhu a pochopení toho, které položky lze prodat jako nezaměnitelné tokeny. Roose dále vysvětluje ve svém úvodníku:

„Největší výhodou ze všech je samozřejmě vlastnit kus historie. Toto je první článek v téměř 170leté historii The New Times, který je distribuován jako NFT a pokud se tato technologie ukáže být tak transformační, jak její fanoušci předpovídají, její vlastnictví by se mohlo rovnat vlastnictví prvního televizního vysílání NBC nebo první emailové adresy AOL“.

Na konci 24hodinové aukce zvítězil sběratel jménem Farzin s nabídkou 350 Ethereum v hodnotě 563 000 dolarů, která putuje do fondu Neediest Cases Fund. Samotný novinář byl překvapen výsledkem aukce a vysokými nabídkami, které přitahoval, přičemž na Twitteru uvedl, že:

„Opravdu nemůžu uvěřit, že se to stalo“.

Podmínky prodeje článku NYT zaručovaly vítězi aukce token s odkazem na obrázek článku ve formátu PNG; k NFT nejsou připojena žádná autorská práva ani práva na reprodukci a token nepřiznává autorská práva k článku. Podle podmínek smlouvy může být Farzin uveden v souvisejícím článku Times a jako bonus navíc kupující obdrží krátkou osobní hlasovou poznámku od Michaela Barbara, hostitele „The Daily“.

Twitter a NFT

Před časem Jack Dorsey, jeden ze zakladatelů Twitteru, prodal svůj první tweet, také technologickou relikvii, v podobě NFT za 2,9 milionu dolarů (které šli na charitu). Aukční síň Christie’s prodala zcela digitální dílo umělce Beeple za 69 milionů dolarů, zaznamenané také jako NFT.

Stručně řečeno, trh NFT je novým trhem spojeným s blockchainem a kryptoměnami, který se rychle šíří a stává se důležitým zdrojem pro méně likvidní trhy, jako jsou špičkové nemovitosti, umění a autorská práva.

Roman

Napsat komentář