NFT: jak si vybrat platformu pro nákup a prodej

4 min read

SuperRare, Mintable, Nifty, Viv3, OpenSea… nyní existují desítky platforem pro prodej a nákup nezaměnitelných tokenů (NFT), ale jaké jsou mezi nimi rozdíly? Proč by měl být jeden preferován před druhým?

Umělci často používají několik platforem současně, protože mezi nimi často existují značné rozdíly.

Platformy pro NFT

Opensea

OpenSea je platforma pro prodej a nákup NFT, která byla založena v roce 2017. Používá se přihlášením pomocí peněženky, jako je MetaMask, která propojuje Web 2 s Webem 3 blockchainu.

Podporuje NFT založené na blockchainu Ethereum se standardy jako ERC721 a ERC1155. Po přihlášení může kdokoli prodávat a kupovat NFT bez zvláštních oprávnění, většinou pomocí ETH pro platby nebo přidáním vlastních tokenů.

Nezaměnitelné tokeny lze prodávat na aukcích a každá nabídka musí být nejméně o 5% vyšší než ta předchozí. Aukce může být otevřená nebo může být uzavřena prodejcem, pokud je s nabídkou spokojen.

Na OpenSea mohou být NFT nabízeny k prodeji buď jako jedna kopie, více kopií stejného díla, nebo dokonce celá série.

SuperRare

Na rozdíl od OpenSea je na SuperRare nutné projít úvodním pohovorem, než budete moci začít prodávat umělecká díla na platformě. Tým SuperRare zajišťuje, že díla jsou originální, vytvořená skutečnými umělci, a jak již samotný název (supervzácný) říká, že NFT jsou vzácné a proto jsou vytvořeny pouze v jedné kopii.

Tady ve skutečnosti lze prodávat pouze jednotlivá díla, nikoli celé série. Na druhé straně mají kupující bezplatný přístup k platformě, protože se mohou pouze přihlásit do MetaMasku, aby mohli nakupovat a účastnit se aukcí.

Vzhledem k tomu, že NFT jsou většinou založeny na ethereu, jsou platby v ETH také standardem v SuperRare. Na rozdíl od OpenSea lze na SuperRare k platbám použít pouze Ethereum.

U umělců si platforma drží 15% tržeb na primárním trhu a 10% na sekundárním trhu. U sběratelů je třeba za každou nabídku zaplatit blockchainu Ethereum poplatek, který může v dnešní době dosáhnout až 40–50 dolarů. Tento poplatek je samozřejmě ztracen, i když aukci nevyhraje.

Mintable

Hlavní rozdíl mezi Mintable a dvěma výše uvedenými platformami spočívá v tom, že standard NFT zde není jen standardem blockchainu Ethereum, ale také standardem Zilliqa, takže zde najdeme také ZIL jako platební metodu.

Platforma Mintable vznikla v roce 2018 a v roce 2021 do ní investoval také slavný Mark Cuban. Mintable si ponechává poplatek v rozmezí od 2,5% do 10% pro ty, kteří prodávají NFT.

Nedávno platforma také dražila fyzické dílo umělce 20. století jménem Baranoff Rossiné.

Nifty Gateway

Odlišností této platformy ve srovnání s ostatními je, že zde lze nakupovat také pomocí běžné kreditní karty. MetaMask je samozřejmě také podporována, ale pro usnadnění registrace se Nifty Gateway rozhodla povolit také platby ve fiat měně.

Pro ty, kteří prodávají svá díla bude cena vyplacena ve stablecoinu USDC.

Viv3.com

Další platformou pro NFT je Viv3, založena na Flow, blockchainu vytvořeném Dapperlabs, tvůrci slavných CryptoKitties. Také na této platformě je nutné absolvovat pohovor, aby bylo možné zalistovat NFT a nejprve vyplnit online formulář.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *