Inteligentní smlouvy (smart kontrakty) na blockchainech
5 min readNa rozdíl od toho, co by název mohl naznačovat, inteligentní smlouvy na blockchainech nejsou smlouvy. Technicky pojem „smlouva“ ve skutečnosti obecně znamená skutečné právní ujednání mezi několika nebo více stranami, které je před zákonem zavazuje.
Inteligentní smlouvy, které běží na blockchainech nejsou právními ujednáními, nevyžadují nutně podpis několika stran a především nevytvářejí právní omezení. Po pravdě řečeno, původně definice „smart kontrakty“, kterou počátkem 90. let vytvořil počítačový vědec, právník a kryptograf Nick Szabo, odkazovala na objekty užitečné pro správu práv v počítačovém systému.
Ethereum poté představilo objekt, který dosud nebyl na jiných blockchainech: blok kódu, který lze na blockchainu zaznamenat prakticky nezměnitelným způsobem, takže je automaticky spuštěn virtuálním strojem. Jinými slovy, jde o počítačový program, který neprovádí jediný stroj, ale virtuální stroj decentralizované sítě.
Tímto způsobem je nejen odolný proti neoprávněné manipulaci, ale je také veřejný a existuje téměř absolutní jistotu, že běží přesně tak, jak byl naprogramován.
Bitcoin a zabezpečení dat na blockchainu
Inteligentní smlouvy na síti
Když inteligentní smlouva běží na decentralizované síti, je prakticky nemožné zabránit jí v procesu nebo manipulovat s ní, aby bylo možné provádět odlišné pokyny od těch, které byly plánovány. Vzhledem k tomu, že decentralizované sítě jsou veřejné, je také možné je prozkoumat, abychom přesně pochopili, jak to funguje.
Jednou z nevýhod těchto programů je, že mohou pracovat pouze se zdroji v síti, na které běží, takže například inteligentní smlouva na Ethereum nemůže fungovat s Bitcoinem. Existují však různé systémy, které umožňují získat interoperabilitu s jinými blockchainy nebo komunikovat s informacemi přicházejícími zvenčí, a zejména z fyzického světa (díky takzvaným oráklům).
Vzhledem k tomu, že blockchain je v podstatě účetní kniha pro ověřování transakcí, inteligentní smlouva na blockchainu často není nic jiného než automatizovaný správce transakcí, až do té míry, že se často označuje jako „programovatelné peníze“. Právě kvůli této vlastnosti byla nazvána smlouvou, protože mnoho smluv vyžaduje provedení transakcí, pokud jsou splněny určité podmínky. V inteligentní smlouvě se to všechno děje automaticky.
Ne všechny blockchainy však zahrnují možnost používat inteligentní smlouvy. Ve skutečnosti je k jejich spuštění zapotřebí virtuální stroj a některé blockchainy, jako jsou BTC, LTC nebo XMR, žádný nemají.
První a nejpoužívanější blockchain na světě, který podporuje smart kontrakty, je samozřejmě Ethereum. V průběhu času však bylo přidáno mnoho dalších blockchainů nebo podobných technologií, které umožňují provádění chytrých smluv. Zejména další nejpoužívanější blockchainy pro tento účel, po Ethereu, jsou EOS a TRON a Binance Chain.
Ve skutečnosti existuje mnoho distribuovaných účetních knih, které lze použít pro inteligentní smlouvy, jako je Cardano, Stellar nebo Neo, i když v některých případech se nejedná vždy o opravdové blockchainy. Inteligentní smlouvy jsou ve skutečnosti také široce využívány soukromými nebo povolenými DLT, které z čistě technického hlediska nejsou blockchainy, protože nejsou veřejné a decentralizované. Dokonalým příkladem tohoto typu DLT, který podporuje inteligentní kontrakty, je Hyperledger.
Faktem je, že inteligentní smlouvy jsou často hlavním využitím blockchainů, které mají nativní kryptoměnu, která není nijak zvlášť zajímavá, a protože drtivá většina nativních kryptoměn není sama o sobě nijak zvlášť zajímavá, znamená to, že většina blockchainových projektů se ve skutečnosti zaměřuje na inteligentní smlouvy .
K tomu je třeba také dodat, že například u Bitcoinů, byl učiněn pokus přidat funkce podobné těm, které mají inteligentní smlouvy a přidávat vyšší úrovně na základě původního blockchainu.
V poslední době například existují blockchainy s chytrými kontrakty, o kterých se hodně mluví, jako jsou Tezos, VeChain a Zilliqa, ale ve skutečnosti je seznam DLT podporujících tyto funkce velmi dlouhý. Je však třeba říci, že v sektoru veřejných blockchainů s inteligentními kontrakty doslova dominuje Ethereum, s EOS a TRON.
- Top 10 Kryptoměnových Platforem pro Grid Trading v roce 2024 - 11 prosince, 2024
- Kolik Počítačů a Jakého Výkonu by bylo Potřeba na Narušení Bitcoinového Blockchainu? Průvodce Krypto-apokalypsou 🚀💻 - 10 prosince, 2024
- Predikce ceny bitcoinu na prosinec 2024 a rok 2025 – Král kryptoměn na horské dráze - 6 prosince, 2024