Proof of Work (PoW) vs. Proof of Stake (PoS)
5 min readObsah Článku
Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS) jsou dva z nejpopulárnějších konsenzuálních algoritmů ve světě blockchainové technologie. V prvním případě je nemožné nezmínit bitcoinový protokol nebo zatím ještě ethereum (ETH), zatímco Proof of Stake byl přijat jinými kryptoměnami.
Konsensuální mechanismy jsou postupy, které probíhají v distribuované síti a používají se k dosažení dohody mezi různými uzly o implementaci pravidel definujících síťový protokol. V tomto případě se používají k ověření transakcí, které byly provedeny, ale mohou být také použity k penalizaci těch, kteří se rozhodnou spáchat nesrovnalosti, nebo těch, kteří nerespektují tato pravidla.
Cardano: uzel ADA na PlayStationu
Protokoly a mechanismy konsensu
Pojmy konsenzus a protokol by se neměly navzájem zaměňovat. Konsenzus je softwarová vrstva, která zajišťuje řádné dodržování pravidel. V případě bitcoinu, etherea a dalších kryptoměn ověřuje transakce, kontroluje všechny podpisy, kontroluje zůstatky různých adres a obecněji kontroluje, zda jsou skutečně dodržována pravidla definovaná v protokolu.
Dva příklady mechanismů konsensu jsou Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS).
Protokol je na druhé straně definicí pravidel. Jsou deklarovány specifikace a metody, které vysvětlují, co je třeba udělat, aby celá síť fungovala. Například bitcoiny nebo ethereum lze definovat jako protokoly.
Konsenzuální algoritmus Proof of Work (PoW)
Jak již bylo vysvětleno, PoW je distribuovaný konsenzuální mechanismus, jehož účelem je zajistit dodržování pravidel definovaných v protokolu. V této situaci používá to, co je v žargonu definováno jako těžba: velmi výkonné počítače se snaží vyřešit složitý matematický problém, aby našly řešení a získaly odměnu za odvedenou práci.
Jakmile k tomu dojde, těžaři ověří blok a přidají jej do blockchainu s konsesem uzlů, které musí ověřit, že hash nalezený tímto počítačem je ve skutečnosti správný.
Proč by však někdo měl investovat velké množství finančních prostředků na nákup počítačů, které mohou tyto problémy vyřešit? Jednoduše proto, že ti, kteří toto řešení najdou jako první, dostávají (aktuálně) 12,5 bitcoinů (BTC). Vzhledem k tomu, že 144 bloků je ověřováno každý den a 12,5 bitcoinu (BTC) je extrahováno pro každý blok, je částka každých 24 hodin přibližně 23,4 milionů dolarů, podle hodnoty BTC 13 000 dolarů.
Konsenzuální algoritmus Proof of Stake (PoS)
PoS funguje úplně jiným způsobem. Konečný výsledek je vždy stejný: ověření bloků a zajištění jejich správnosti, ale mechanismus, kterým je tohoto výsledku dosaženo, nemá nic společného s tím, co dělá PoW.
Nejde o fyzický proces, neexistují žádné superpočítače, které provádějí velmi složité výpočty využíváním vlastních výpočetních zdrojů, ale existují takzvané validátory. Mechanismus, který rozhoduje o tom, které nové bloky budou ověřeny, je založen na skutečnosti, že účastníci sítě stakují své vlastní kryptoměny.
Obecně lze říci, že i když v tomto případě existuje několik variant, čím více kryptoměn účastník stakuje, tím vyšší je pravděpodobnost, že se stane validátorem.
Proof of Work (PoW) vs Proof of Stake (PoS): klady a zápory
PoW vyžaduje dedikovaný a velmi drahý hardware. Navíc trh zahlcují minery od velkých výrobců, jako je Bitmain, které zvyšují výkon sítě takzvanými ASIC a tlačí ty, kteří spravují těžební farmy, aby upgradovali počítače, a tak utráceli více prostředků.
Také z hlediska znečištění životního prostředí není PoW tou nejlepší volbou: tyto počítače spotřebovávají hodně energie.
PoS poskytuje bezpečnější síť, protože pokusy o kybernetické útoky jsou stále dražší. Když vezmeme v úvahu například scénář, ve kterém chce útočník provést 51% útok, v případě PoS trh odpovídajícím způsobem reaguje zvýšením ceny kryptoměny, takže je prakticky nemožný provést.
Na rozdíl od PoW, ve kterém těžaři kupují ASIC nebo jiný hardware, je v mechanismu konsensu PoS známá fráze „bohatí zbohatnou“: vzhledem k tomu, že množství stakovaných kryptoměn silně ovlivňuje pravděpodobnost ověření bloku a následně získání odměny, čím více lidí stakuje velké množství finančních prostředků, tím je pravděpodobnější, že se stanou validátory, čímž získají určitou prioritu před ostatními účastníky.
Kromě toho se hlasuje o pravidlech popisujících fungování těchto mechanismů konsensu a ti, kteří více stakují, mají větší hlasovací sílu. Výsledkem je malá skupina účastníků se spoustou kryptoměn
- Predikce ceny bitcoinu na prosinec 2024 a rok 2025 – Král kryptoměn na horské dráze - 6 prosince, 2024
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024