Bitcoin: průvodce pro začátečníky

4 min read

Bitcoin (BTC) je první a největší kryptoměna podle tržní kapitalizace. Zde je krátký průvodce pro začátečníky.

Bitcoin je počítačový protokol s otevřeným zdrojovým kódem vydaný 31. října 2008 neznámým autorem, který si říká Satoshi Nakamoto. Původní PDF tohoto protokolu je volně a veřejně dostupné napříklan na: bitcoin.org/bitcoin.pdf.

Tento protokol byl poté použit k vytvoření softwaru P2P, který umožnil vytvoření první decentralizované měny na světě. Tato kryptoměna je založena veřejné účetní knize zvané blockchain, což je databázová platforma, kterou může kdokoli konzultovat a ověřit, aby se každý uživatel mohl ujistit, zda je vše v pořádku. Bitcoin je hodnotná aplikace blockchainu.

První blok na bitcoinovém blockchainu těžil sám Satoshi Nakamoto 3. ledna 2009 a jeho podrobnosti jsou například veřejně dostupné na blockchair.com/bitcoin/block/0.

Obecně by se měl označovat protokol jako bitcoin s velkým B, zatímco mince s malým b. Tato čistě digitální měna se skládá pouze z transakcí zaznamenaných v blocích, které se přidávají do blockchainu každých 10 minut. Tyto transakce nejsou ničím jiným než odesláním od odesílatele příjemci.

Nejlepší blockchainové hry: Přehled

Proč je Bitcoin jedinečná kryptoměna

Bitcoin však má některé vlastnosti, díky nimž je jedinečnou kryptoměnou.

Za prvé je to první decentralizovaná měna, která byla kdy vydána v celé historii lidstva. Satoshi Nakamoto tím, že zveřejnil bitcoinový protokol, jej dal lidstvu, které ho může svobodně používat bez jakýchkoli omezení.

Protokol je založen na síti peer-to-peer (P2P), kde mají všichni účastníci stejná práva a příležitosti. Neexistují žádní šéfové, žádná hierarchie, žádní velitelé a neexistuje ani jediný správce: protokol se efektivně spravuje sám.

Zadruhé je to také první měna deflační povahy. Ve skutečnosti je protokol nejen neměnný, ale dokonce předpokládá, že bude vytvořeno stále méně a méně BTC, takže za přibližně sto let budou všechny BTC, které mohou existovat, extrahovány. Jinými slovy, nikdy nemůže být více než 21 milionů BTC.

Aby bylo zajištěno, že budou existovat pro každého – obyvatel planety Země je více než 7 miliard – každý bitcoin byl dělen na stotmiliontinu a nejmenší zlomek bitcoinu se na počest jeho tvůrce běžně označuje jako satoshi. (1 sat = 0.00000001 BTC)

Vzhledem k tomu, že existuje maximální počet bitcoinů, které mohou kdy existovat, v určitém okamžiku přestane být peněžní zásoba BTC inflační a protože se občas některé BTC „ztratí“, peněžní zásoba BTC v oběhu se skutečně začne zmenšovat.

Navíc, ačkoliv jsou všechny transakce zaznamenané na blockchainu veřejné, jsou také pseudoanonymní, tj. Neexistuje jméno odesílatele ani příjemce, pouze jejich takzvané „veřejné adresy“, tj. Náhodné alfanumerické řetězce, ze kterých není možné vysledovat jméno jejich vlastníka.

Nakonec je třeba říci, že osoba, která se skryla za pseudonymem Satoshi Nakamoto, nebyla viděna od roku 2011. Jinými slovy, nejenže nikdo neví, kdo to je, ale všechny jeho stopy byly ztraceny po dobu nejméně deseti let. Mnoho lidí tvrdí, že zemřel.

Ve skutečnosti je to jen malá část toho, čím tato kryptoměna je. Bitcoin je mnohem víc než to, co bylo popsáno v tomto krátkém průvodci, a abyste získali všechny základní informace, potřebujete spoustu času, vůle, trpělivosti a mnoho studia, abyste se mohli naučit všechny důležité pojmy, které leží pod povrchem tohoto skvělého a mimořádného projektu.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Crypto ABC – Nejdůležitější pojmy o Bitcoinu a Blockchainu 6 min read
Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read

Napsat komentář