Bitcoin a zabezpečení dat na blockchainu

3 min read

Jak bezpečná jsou data zaznamenaná v bitcoinovém blockchainu?

Za prvé stojí za zmínku, že technicky vzato není bitcoinový blockchain nic jiného než veřejný soubor o velikosti přibližně 376 GB, z něhož jsou po celém světě roztroušeny desítky tisíc identických kopií. Nejedná se tedy o jediný soubor uchovávaný jediným správcem, který má pravomoc jej měnit, nebo který lze napadnout jediným útokem, ale jedná se o desítky tisíc identických kopií.

Jinými slovy, je nemožné, aby někdo hackl všechny stroje, na kterých je uložena kopie, aby je všechny změnil. Mohlo by stačit upravit většinu z nich, aby se změnil jejich obsah, ale i to se zdá nepravděpodobné. I kdyby se někomu podařilo mnoho z nich pozměnit, zůstalo by několik nezměněných, které by bylo možné použít k porovnání, protože některé stroje, na kterých je uložena kopie, jsou prakticky nehacknutelné.

To je velmi důležité, protože protokol, pomocí kterého je tento soubor vytvořen, vyžaduje, aby kdokoli mohl zkontrolovat jeho správnost, protože je soubor veřejný a není šifrovaný. V podstatě by bylo nemožné vydávat pozměněný blockchain za dobrý.

Pokud by se někomu podařilo změnit několik kopií bitcoinového blockchainu, změna by okamžitě vyšla najevo a existence několika nezměněných kopií by usnadnila jejich porovnání a ověření bez stínu pochybností, která je změněná a co je originál.

Ve skutečnosti by bylo také možné vytvořit pozměněnou kopii blockchainu, aniž by došlo k porušení protokolu, ale bylo by to tak nákladné, že by si to mohlo dovolit jen málokdo. Navíc, čím jsou bloky starší, tím obtížnější by bylo rekonstruovat je, aby vyhovovaly protokolu, takže nanejvýš by bylo možné vytvořit blockchain, ve kterém je změněno pouze několik posledních bloků.

Nejlepší programovací jazyky pro vytváření Smart kontarktů

Zabezpečení dat na blockchainu BTC

Jak je patrné, pokus o změnu bitcoinového blockchainu se nevyplatí, protože by to bylo extrémně obtížné a nákladné a bylo by prakticky nemožné, aby si toho někdo nevšiml.

Pro nové bloky platí jiná situace, tj. ty, které se do blockchainu přidávají každých 10 minut. V tomto případě by bylo možné zahájit 51% útok, přinutit uzly validátoru přidat nové, změněné bloky. I v tomto případě by však náklady byly značné a bylo by prakticky nemožné to udělat, aniž by si toho někdo všiml. Takže to prostě nestojí za to.

Ve světle toho je možné říci, že je prakticky nemožné změnit data, jakmile jsou zaznamenána na bitcoinovém blockchainu, kde se tedy těší velmi vysoké úrovni zabezpečení.

Roman
Sdílejte

Napsat komentář