Co jsou bitcoinové uzly?

3 min read

Bitcoin je síť P2P složená z uzlů, které fungují stejným způsobem. Z technického hlediska jsou bitcoinové uzly (Bitcoin nodes) software, který je vytvořen podle bitcoinového protokolu a plně ověřují všechna jeho pravidla.

Nejčastěji používaným softwarem je Bitcoin Core, což je nejnovější verze původního softwaru vyvinutého Satoshi Nakamotem v roce 2008.

K dnešnímu dni existuje více než 13 000 veřejných uzlů s Bitcoin Core, zatímco dalšího softwaru používaného pro síťové bitcoinové uzly je mnohem méně: 69 s Bitcore, 35 s Bitcoin Knots, 21 s Bcoinem, 18 s Bitcoin UASF, 7 s Bitcoin Unlimited a jeden s BTC1 a Bitcoin Classic.

Jedná se však o veřejné uzly, tj. ty, ke kterým se může online dostat kdokoli, ale odhaduje se, že existuje mnohem více soukromých, tj. nainstalovaných, aby je mohl používat pouze provozovatel.

Bitcoinové uzly mají zásadní úkol: uložit blockchain.

Bitcoinový blockchain je soubor o velikosti přibližně 410 GB, který obsahuje všechny bitcoinové bloky se všemi transakcemi, které byly zaznamenány na blockchainu od jeho založení dne 3. ledna 2009.

Všechny uzly obsahují stejný soubor, který se aktualizuje samostatně přidáním nových bloků. Když těžař uspěje v těžbě bloku, sdělí to všem uzlům, které to ověří a přidají je do svého vlastního blockchainového souboru, který ukládají. Někdy ve výjimečných případech různé uzly přidávají různé bloky, ale za platné jsou považovány pouze ty, které mají poté více zřetězených bloků.

Teoreticky může kdokoli vytvořit svůj vlastní software pro správu bitcoinového uzlu, pokud je kompatibilní s protokolem. Protokol je veřejný, takže si jej může stáhnout kdokoli a vytvořit kompatibilní software. Stáhnutí a instalace Bitcoin Core je však mnohem snazší.

Instalace bitcoinového uzlu je velmi snadná, ale je to také zdlouhavý proces, protože jakmile je nainstalován, musí stáhnout všech 410 GB blockchainu, a co je důležitější, musí jeden po druhém ověřit téměř 690 000 bloků v souladu s protokolem. Proces ověřování není příliš rychlý a protože existuje mnoho stovek tisíc bloků k ověření, může to někdy trvat i dny.

Bitcoin by Nakamoto

V roce 2009, kdy první blok na bitcoinovém blockchainu vytěžil Satoshi Nakamoto, existoval jediný software, jednoduše nazývaný Bitcoin by Nakamoto, který fungoval jako uzel i jako peněženka a který byl také používán k těžbě bloků. Postupem času však těžba začala být stále obtížnější, a proto byl vyvinut speciální software pro těžbu. Zároveň se ukázalo, že jsou potřeba peněženky, které nemusí stahovat a ověřovat celý blockchain a tak se zrodil samostatný software peněženky.

Konečným výsledkem tohoto vývoje byl Bitcoin Core, což je software, který funguje pouze jako uzel, i když také integruje peněženku.

Ti, kteří nepotřebují ověřit celý blockchain a důvěřují ověřením provedeným dalšími třinácti tisíci uzly, si mohou stáhnout samostatnou peněženku k provádění transakcí.

MetaMask: kompletní návod

Mohlo by vás zajímat

Crypto ABC – Nejdůležitější pojmy o Bitcoinu a Blockchainu 6 min read
Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read

Napsat komentář