Co jsou burzy pro obchodování s krypto deriváty

3 min read

Nejen, že existují kryptoburzy, které umožňují obchodování s kryptoměnami a tokeny, ale existují také burzy s krypto deriváty.

Krypto deriváty lze často nalézt na stejných tradičních kryptoburzách, ale ne na všech. Tradiční kryptoburzy jsou ty, které umožňují uživatelům ukládat své prostředky, ať už v kryptoměnách nebo ve fiat měnách, k použití nebo k nákupu nebo prodeji kryptoměn a případně je vybrat.

Například nákup Bitcoinu (BTC) na klasické spotové burze umožňuje kupujícímu vybrat zakoupené BTC a odeslat je do své vlastní externí peněženky. Tímto způsobem se uživatel stane skutečným a jediným vlastníkem zakoupených BTC a může je ukládat samostatně, bezpečně před případnými problémy, které burza může mít.

V těchto případech jsou tokeny kryptoměny, jako jsou BTC, ETH atd., uloženy, obchodovány a vybírány.

MetaMask: kompletní návod

Co koupit na burzách pro obchodování s krypto deriváty

Některé burzy však také nabízejí možnost nákupu a obchodování s deriváty. Jedná se o smlouvy, které jsou obvykle vydávány samotnou burzou a lze je nakupovat a obchodovat pouze v rámci platformy.

Nejklasičtějším případem je takzvaný CFD neboli Contract For Difference, který lze použít pouze k obchodování. Je to smlouva mezi dvěma stranami, „kupujícím“ a „prodávajícím“, která přikazuje prodávajícímu zaplatit kupujícímu rozdíl mezi aktuální hodnotou aktiva a jeho hodnotou k okamžiku uzavření smlouvy.

V posledních několika letech se staly velmi populárními futures kontrakty na dobu určitou i neurčitou a i když se liší od CFD, stále umožňují pouze čistou spekulaci. Futures kontrakt, často označovaný zkráceně jako futures, je dohoda dvou stran o směně určitého množství podkladového aktiva v předem určeném množství, za předem stanovenou cenu k předem stanovenému datu uskutečnění.

Krypto deriváty nabízejí spekulantům speciální funkce, které tokeny nemají, což jim umožňuje pokročilejší a strukturovanější obchodování. Spotových burz, které také nabízejí derivátové produkty, není mnoho. Jedná se obecně o pokročilé spekulativní nástroje pro zkušenější investory, takže mnoho burz, které nejsou zaměřeny na profesionální investory, je nenabízí.

Je však třeba poznamenat, že burzy, které nabízejí deriváty, byly velmi úspěšné, zejména v poslední době. Mezi nejlepší burzy s deriváty patří:

  • Bybit
  • Binance
  • Bitmex
  • FTX
  • Deribit
  • Okex

Žebříček nejlepších burz s deriváty naleznete ZDE.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Jakou roli hrají NFT ve hrách? 2 min read
Tokenomika – nejoblíbenější modely 5 min read

Napsat komentář