Z čeho se skládá blok v blockchainu

4 min read

Blockchain, jak naznačuje slovo, je řetěz bloků, ale z čeho se blok v blockchainu skládá? Například na bitcoinovém blockchainu bylo za něco málo přes 11 let vytěženo více než 630 000 bloků. Bloky jsou datové pakety označené konkrétním kódem, který se nazývá hash, což umožňuje komukoli ověřit jejich pravost.

Curve Finance – návod

Blok v blockchainu

Jakmile se tento hash najde, blok se přidá do blockchainu a protože jsou to všechna veřejná data, může si kdokoli stáhnout datový paket obsažený v bloku a ověřit správnost hashe. Kromě toho jsou tyto bloky zřetězeny, protože datový balíček každého bloku obsahuje hash předchozího bloku.

Ke změně hashe stačí změnit i jen jeden údaj, takže jakmile je vytvořen blok s hashem, již jej nelze změnit (jinak by jeho hash byl nesprávný). To znamená, že pokud by někdo chtěl změnit blok, musel by změnit všechny následující bloky a vypočítat hash.

Výpočet hodnoty hashe je velmi nákladný úkol, takže není vhodné pokoušet se upravovat bloky, které již byly hashem potvrzeny. Aby bylo jasno: aktivita ověřování bloků výpočtem hashe se nazývá těžba. Co tedy obsahují datové balíčky bloků kromě hash předchozího bloku? Obsahují transakce.

Aby byla považována za platnou, musí být blockchainová transakce zahrnuta do těženého bloku, tj. Se správným a ověřitelným hashem a s hashem předchozího bloku uvnitř. Těžba bloku tedy znamená kromě ověření samotného bloku i potvrzení platnosti všech transakcí v něm obsažených.

Protože každá z těchto transakcí obsahuje ověřitelný podpis veřejné adresy, ze které byla vygenerována, možnost veřejného ověření správnosti bloku i všech v něm vložených transakcí činí z blockchainu účetní knihu velmi vysoké spolehlivosti. Bitcoinový blockchain zahrnuje zejména bloky, které obsahují datový paket nepřesahující 1 MB, kromě těch, které lze přidat díky protokolu SegWit.

MegaByte není nijak zvlášť vysoký počet transakcí: mezi 2 500 a 3 000. To znamená, že jeden blok bitcoinového blockchainu obvykle obsahuje maximálně 3 000 transakcí. Jelikož se jeden těží každých 10 minut, znamená to, že každých 10 minut lze potvrdit pouze maximálně 3 000 transakcí BTC.

Bitcoinové bloky však také obsahují speciální transakci, tzv. Coinbase. Tato transakce je přidána minery a umožňuje jim vytvářet nové BTC od nuly jako odměnu. Právě teď bitcoinový protokol umožňuje těžařům, kteří uspějí v těžbě bloku, přidat coinbase transakci ve výši 6,25 BTC a tato odměna se zhruba každé 4 roky (prostřednictvím halvingu) sníží na polovinu.

Nakonec je třeba říci, že transakce jsou zase datové pakety, které neobsahují pouze informace o samotné transakci, jako je adresa odesílatele, adresa příjemce, částka BTC a podpis odesílatele. Mohou také obsahovat další data, například hash nebo textové řetězce. Například je známo, že do prvního bloku vytěženého Satoshi Nakamotem 3. ledna 2009, takzvaného bloku Genesis, sám Satoshi přidal následující textový řetězec:

“The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”. 

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář