Jak fungují BTC futures

4 min read

Mnoho lidí se diví, jak fungují BTC futures. Z čistě technického hlediska se jedná o běžné futures kontrakty podobné těm, které na finančních trzích existují již dlouhou dobu. Jejich zvláštnost spočívá ve skutečnosti, že mají jako podklad BTC nebo indexy spojené s cenou Bitcoinu.

Jak nakupovat Bitcoiny na Gemini

Jak fungují futures smlouvy

Futures jsou smlouvy mezi dvěma stranami o nákupu nebo prodeji aktiv k budoucímu datu, tj. Ke dni splatnosti a za určitou cenu dohodnutou mezi stranami samotnými. Po skončení platnosti smlouvy jsou strany de facto povinny dodržovat dohody nákupem a prodejem za předem dohodnutou cenu bez ohledu na to, zda se cena podkladového aktiva od té doby snížila nebo zvýšila.

Používají se jako druh pojištění proti rizikům kolísání cen, i když velmi často se používají ke spekulacím. Jsou také obchodovatelné, tj. Jakmile je futures kontrakt vystaven, může být zúčastněnými stranami prodán na trhu. Pokud je smlouva o futures sjednána mezi dvěma stranami, jedna strana souhlasí s nákupem a druhá s prodejem.

Závazek ke koupi podkladového aktiva se považuje za otevření dlouhé pozice, zatímco závazek k prodeji se považuje za otevření krátké pozice.

Futures kontrakty byly vytvořeny speciálně pro směnu komodit, ale lze je také použít k obchodování s jakýmkoli aktivem, včetně čistě finančních aktiv, jako jsou bitcoiny nebo jiné kryptoměny. Bitcoinové futures lze použít k zajištění proti významným výkyvům hodnoty BTC, i když velmi často se používají především ke spekulacím o ceně BTC, aniž by vlastně nějaké vlastnily.

Mnoho burz, které umožňují obchodování BTC, není plně regulováno, zatímco burzy, které nabízejí BTC futures, jako je ICE nebo CME, jsou plně regulovány, což umožňuje obchodování i jednotlivcům, kteří nemají důvěru v neregulované obchodování, nebo institucionálním investorům, kterým zákon jednoduše neumožňuje investovat na trzích, které nejsou plně regulovány.

Každá jednotlivá smlouva obsahuje určitý objem podkladového aktiva a v případě bitcoinových futures je tento objem obvykle 1 BTC. Kromě toho existují futures kontrakty založené na fyzických bitcoinech, jako jsou kontrakty společnosti Bakkt, a další na základě indexů, které kopírují cenu, jako například CME.

Ty, které nejsou založeny na fyzických bitcoinech, jsou vypořádány v hotovosti, což znamená, že po vypršení platnosti směny probíhá v běžných fiat měnách, nikoli v BTC. Od chvíle, kdy byly v prosinci 2017 uvedeny na trh první bitcoinové futures kontrakty, jejich oblíbenost roste, což má za následek významné objemy obchodů za poslední měsíce.

Ve skutečnosti na platformách, kde je možné obchodovat jak s fyzickými bitcoiny, tak s bitcoinovými futures kontrakty, mají objemy obchodování tendenci trvale překračovat objemy skutečných BTC, kvůli zvláštním charakteristikám futures, které umožňují velmi snadné výměny a v dosahu i těch nejnáročnějších investorů.

Jedná se o vlastnost, která platí nejen na trhu s bitcoiny, ale i pro jiné komodity, i když to znamená nevlastnit podkladový kapitál, ale pouze „sázet“ na jeho budoucí cenu.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář