Decentralizované burzy (DEX): Průvodce pro začátečníky

6 min read

Decentralizované burzy se staly nejlepším trhem pro nákup, prodej a směnu kryptoměn. Centralizované burzy (CEX) jsou ale stále nejběžnějšími platformami, které integrují zprostředkovatele. Centralizované platformy pro výměnu kryptoměn obvykle sdílejí podobné charakteristiky s tradičními finančními institucemi. Jejich hlavním rysem je přítomnost zprostředkovatelů odpovědných za správu aktiv obchodníků.

CEX zpracovávají největší objemy obchodování v historii obchodování s kryptoměnami. Jejich nedostatky však nemohou zůstat bez povšimnutí. Centralizace ohrožuje soukromí, finanční prostředky, kontrolu a další uživatele. Proto do hry vstoupily decentralizované burzy, které každému poskytly skutečnou hodnotu jeho aktiv. Co jsou tedy decentralizované burzy?

DeFi (decentralizované finance): co to je?

Decentralizované burzy (DEX)

Decentralizované burzy vytvářejí důvěryhodnou platformu, která umožňuje transakce typu peer-to-peer mezi uživateli bez potřeby třetích stran. Po současném zákazu kryptoměn v některých zemích poskytují DEX příležitost kryptům růst a stát se úspěšnějšími. Aplikace transakcí typu peer-to-peer začíná vývojem digitálních aktiv, která mohou představovat konkrétní fiat nebo kryptoměnu.

Vývoj směnných tokenů je dále dosažitelný prostřednictvím úschovy, multi-signature protokolu a aktiv představujících část podílů společnosti.

Druhy DEX

Při tvorbě DEX se používají různé designy, které odlišují jejich funkčnost při obchodování s měnami. Tento faktor je kategorizuje do dvou:

  • DEX zaměřené na měnu (currency-centric)

Currency-centric DEX je zaměřen8 na jeden blockchain, který omezuje jejich služby úschovy na nativní token platforem. Například pomocí Etherea všechny aktivity tokenů Ether a ERC-20. Pokud na blockchainu běží jiné burzy, podléhají jejich nativní tokeny podobným službám. Tuto infrastrukturu využívají tradiční burzy ve svém obchodu.

  • Měnově neutrální DEX (Currency-neutral)

Na rozdíl od výše zmínšných tato kategorie usnadňuje interakce mezi různými nativními tokeny. Fungují jako cesta pro obchodníky k výměně jakékoli kryptoměny bez závislosti na nativním tokenu burzy. Některé navíc kromě běžného nákupu a prodeje digitálních aktiv používají decentralizované knihy objednávek a párování.

Atomic swapy jsou standardní integrací, která umožňuje aktivity v měnově neutrálních DEX a vytváří inteligentní kontrakty, které usnadňují obchod s jinými blockchainy.

Jak se DEX skutečně stávají decentralizovanými

Decentralizované burzy musí využívat celkovou decentralizaci ve čtyřech důležitých prvcích:

  • Decentralizované ukládání finančních prostředků v rámci burzy
  • Decentralizované knihy objednávek, které zobrazují digitální příkazy k nákupu a prodeji
  • Decentralizované přiřazování objednávek, které odpovídá nabídkám a žádá obchodníky o zahájení obchodování s kryptoměnou
  • Decentralizovaná výměna aktiv, kdy účty na burze provádějí krypto transakce

Výhody DEX

Protokol DEX doprovází řadu výhod, které zvyšují použitelnost a udržitelnost, jak je uvedeno níže:

Soukromí

Na rozdíl od centralizovaných burz, které vyžadují, aby uživatelé zadali své osobní údaje, jsou DEX zcela soukromé, poskytující anonymitu každému uživateli. Na DEX není třeba vytvářet účet a uživatelé mohou své transakce dokončit v anonymitě.

Zabezpečení

Zabezpečení aktiv uživatele je primární prioritou pro DEX. Centralizované burzy do značné míry závisí na centrálním serveru. V případě, že dojde k hacknutí, tyto platformy zažijí značné ztráty, protože všechny informace jsou uloženy v centrálním umístění. Sítě DEX využívají distribuované uzly, které zajišťují zabezpečení výměnných platforem. Distribuované uzly eliminují jakékoli problémy týkající se prostojů a pomalých databází, díky nimž je systém náchylný k kybernetickým útokům.

Oprávnění

Na platformách CEX je za řízení výměnných aktivit odpovědný jeden orgán. U DEX, které používají uzly, je situace odlišná. Uživatelé se účastní hlasování, protože každý uzel hraje roli ve správě, aby provedl nezbytné implementace pro platformu. DEX dále eliminují rizika zapojení vlády do činnosti burzy.

Decentralizace

Centralizované burzy mají přístup k soukromým klíčům uživatele. Platformy CEX spravují prostředky a aktiva, která uživatel vlastní. S decentralizovanou funkcí DEX však nikdo nemá přístup k soukromým klíčům patřícím uživateli, což jim dává plnou kontrolu nad jejich prostředky a aktivy.

Důvěryhodnost

Soukromé klíče jsou výhradně v rukou vlastníků. Osobní úschova aktiv uživatele je praktická, protože jsou uložena v osobní peněžence. Díky burzám založeným na blockchainu jsou finanční prostředky a aktiva neporušené, uložené v osobních peněženkách a snižují se šance na ztrátu.

Nevýhody DEX

Snížená funkčnost

DEX představují omezené možnosti obchodování; uživatelé mohou pouze nakupovat a prodávat. CEXs na druhé straně nabízí půjčky, obchodování s pákou, funkce stop-loss a další. Navíc, protože obchodník má úplnou kontrolu nad svými prostředky, burzy nemají žádnou odpovědnost za to, co se stane s vašimi aktivy; vytváří rizikové prostředí pro obchod.

Likvidita

DEX měly problém s likviditou kvůli nízkým objemům obchodování v minulosti. Vzhledem k většímu přijetí ze strany obchodníků dochází k nárůstu obchodní aktivity u DEX, které vymýtí omezenou likviditu.

Použitelnost

Pro začínající obchodníky na trhu je obtížné pochopit technické vlastnosti funkcí DEX. Většina vyžaduje, aby se uživatelé připojili k dApp na burze nebo nastavili osobní peněženku pro interakci s dApp. Některé vyžadují nastavení plných uzlů, které se aktivně účastní sítí, což je náročnější úkol. Některé z těchto burz však nabízí jednodušší rozhraní pro začátečníky.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář