DeFi (decentralizované finance): co to je?

4 min read

DeFi generuje zájem o sektor kryptoměn, přestože ceny kryptoměn jsou stále daleko od vrcholů dosažených v roce 2017. DeFi je zkratka pro decentralizované finance a využívá technologii blockchain, chytré smlouvy a / nebo kryptoměny k poskytování finančních služeb, jako jsou půjčky, platby, převody, deriváty nebo investice.

ChainClash: recenze hry

Decentralizované finance jsou dnes ještě v plenkách a zdaleka nedosahují úrovní klasických finančních systémů. Ve své podstatě i Bitcoin a Ethereum jsou příklady decentralizovaného financování. Obě kryptoměny jsou řízeny velkými počítačovými sítěmi, nikoli centrálním orgánem. Mnoho investorů si o bitcoinu myslí, že je to digitální zlato, tj. uchovatel hodnoty, investice, která chrání před inflací.

Ale díky novým projektům je koncept DeFi ještě atraktivnější. Například stablecoin DAI je digitální token, který je navržen tak, aby byl globální měnou nedotknutelnou centrálními bankami. Na rozdíl od bitcoinu je jeho hodnota vázána na americký dolar, což drasticky snižuje volatilitu, která brání tomu, aby byly bitcoiny praktické pro každodenní nákupy.

DeFi bude pro začátečníky trochu obtížné pochopit, ale je již několik velmi zajímavých projektů, které bude znát většina lidí, kteří sledují svět kryptoměn.

Decentralizované finance, Fintech a tradiční finance

Finanční prostředí lze rozdělit do tří větví: tradiční finance, fintech a DeFi. Společnosti působící v odvětví fintech, jako jsou PayPal nebo Revolut, začaly konkurovat tradičním bankám. Konvenční banky i fintech společnosti jsou však centralizované: jedna banka nebo společnost jedná jako prostředník při správě všech transakcí.

DeFi je spojeno s decentralizovaným ekosystémem kryptoměn, tokenů, burz, peněženek a dalších infrastruktur založených na blockchainu. Je to skutečná příležitost k vytvoření zcela jiného finančního systému než ten předchozí, který může koexistovat s tradičními bankami a společnostmi Fintech.

DeFi: výhody a nevýhody

Proč může být DeFi úspěšné? Existuje mnoho bodů ve prospěch DeFi. Nástroje DeFi – kdokoli k nim může přistupovat bez jakýchkoli omezení a jsou odolné vůči cenzuře: transakce nelze blokovat a nejsou vyžadována žádná povolení třetích stran. Jsou také transparentní, protože všechny transakce jsou sledovatelné a viditelné na veřejném blockchainu. Jsou efektivní, rychlé a nevyžadují lidský zásah.

Je jasné, že existují i ​​nevýhody. Například tyto nástroje jsou stále velmi mladé, s nízkou likviditou a nejasností z regulačního hlediska.

DeFi: nejzajímavější projekty

DeFi funguje ve třech hlavních oblastech: obchodování s aktivy (decentralizované burzy), aktivity vkladů / půjček a obchodování s marží. Hlavním příkladem decentralizovaného půjčování je MakerDAO (MKR). Jedná se o utility token na smart kontraktu, který podporuje Dai (DAI), známý decentralizovaný stablecoin. Zatímco cena DAI je poměrně stabilní na hodnotě 1 dolarů, cena Makeru (MKR) se díky svému mechanismu jedinečné nabídky a své funkci v platformě Maker DAO odpovídá příslovečné volatilitě trhu.

Dharma umožňuje uživatelům půjčovat si Ethereum bez nutnosti bankovního účtu nebo úvěrového skóre, zatímco SALT umožňuje lidem přijímat půjčky v nekryté měně pomocí vlastních kryptoměn jako zajištění.

Existuje také několik decentralizovaných platebních služeb, jako je Ink Protocol, systém plateb pro peer-to-peer tržiště nebo Request s otevřenou sítí pro požadavky na transakce. Za zmínku stojí také decentralizované burzy jako IDEX, Bancor nebo Kyber Network, a somozřejmě UniSwap, které poskytují podobné obchodní služby prostřednictvím tokenových swapů.

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *