Co je to CryptoTab Browser? Funguje těžba při procházení webu?

4 min read

CryptoTab Browser je aplikace, která podle jeho autorů umožňuje procházení webu při těžbě kryptoměn. Je to vlastně samostatný prohlížeč, který se používá k procházení webu, ale jeho hlavním rysem je těžba kryptoměn.

Nejprve je třeba říci, že rozhodně neumožňuje těžbu Bitcoinu (BTC). Existuje však víc než jen těžba BTC, existují i ​​další kryptoměny, které lze teoreticky těžit také pomocí smartphonu.

Prohlížeč CryptoTab těží kryptoměny, ale například XMR (Monero). Aplikace však ukazují výdělky v BTC, protože je možné vybírat výdělky v BTC. Je zřejmé, že tato čísla jsou velmi nízká, protože při nízkém výpočetním výkonu smartphonu lze vytěžit jen velmi málo.

Mohou vlády skutečně zakázat Bitcoin?

Prohlížeč CryptoTab, pochybnosti a funkce

Kromě extrémně nízkých výdělků jsou však zajímavé tři funkce. První je affiliate program. Ve skutečnosti je možné mnohem více peněz vydělat na doporučeních než na těžbě. Jinými slovy by se mohlo jednat o pyramidové schéma, ve kterém výdělky pocházejí hlavně z nových přihlášení, která se vytvářejí a nikoli z těžby.

Pokud by tomu tak bylo, bylo by dokonce možné pochybovat o tom, zda aplikace skutečně provádí těžbu, která by byla každopádně okrajová, přičemž hlavním cílem by bylo získávání uživatelů. Zůstává však bezplatnou aplikací.

Druhou funkcí, která vyvolává pochybnosti, je skutečnost, že aplikace nabízí možnost pronájmu dalšího výpočetního výkonu pro zvýšení výnosů z těžby prostřednictvím cloud miningu.

Faktem je, že tento pronájem má své náklady, ale v žádném případě nelze ověřit, že peníze jsou skutečně použity na pokrytí nákladů na těžbu. Jinými slovy by to mohl být zdroj příjmu, který je distribuován uživatelům aplikace. Pokud tomu tak je, jedná se ve skutečnosti o pyramidu.

Ale je to třetí vlastnost, která je nejvíce znepokojující. K těžbě kryptoměn vlastně není nutné používat prohlížeč. Proto je sporné, proč je tato aplikace vůbec prohlížeč, protože to není pro těžbu nutné. Aplikace však byla původně vytvořena jako rozšíření prohlížeče, takže by to mohla být jednoduše evoluce pro smartphony.

Tato logika však vyvolává další otázku: jsou data, která uživatel zadává do prohlížeče při procházení webu, například číslo vaší kreditní karty při nakupování na webu elektronického obchodu, bezpečná? To znamená, ukládá jej prohlížeč, možná jej odesílá tvůrcům aplikace, nebo jej ignoruje tak, jak by měl?

Jelikož je aplikace schválena v obchodech Google Play a Apple App Store, je možné, že prohlížeč funguje správně a proto nesbírá data zadaná uživatelem.

Závěr

Za prvé, výdělky, které lze získat pouhým používáním, jsou jednoduše směšné, přestože spotřebovávají více energie z baterie. Pokud chcete vydělat více, musíte utratit peníze.

Aplikace je také rozhodně založena na affiliate programu (doporučení), což je pravděpodobně její hlavní rys.

Konečně je to aplikace, která zbytečně používá prohlížeč, takže vznikají určité pochybnosti.

Roman

Napsat komentář