Co je cloud mining? Výhody a nevýhody virtuální těžby

9 min read

Jaké jsou výhody a nevýhody různých platforem pro cloud mining? Ty se netýkají pouze bitcoinů, ale obecně všech kryptoměn. Ve skutečnosti se nováčci, kteří hledají způsoby, jak těžit bitcoiny na Googlu, setkávají s cloudovou těžbou, která má ve skutečnosti jen velmi málo společného se skutečnou těžbou bitcoinů.

V tomto článku se pokusíme vysvětlit, co je cloudová těžba, jaké jsou rozdíly oproti klasické „domácí“ těžbě.

Bitcoinové papírové peněženky: průvodce krok za krokem

Co je cloud mining?

Cloudová těžba (cloud mining) zahrnuje nákup určité hashovací síly od společnosti, ktera spravuje a vlastní jednu nebo více těžebních farem. Řekněme například, že chcete koupit 10 TH / s síly těžby bitcoinů z jedné z cloudových těžebních platforem.

Tyto platformy pronajmou část svého hardwaru pro těžbu bitcoinů, který může dosáhnout požadovaného hashratu za určitou tržní cenu. Uživatelé obvykle platí počáteční poplatek, který se liší podle hashratu, což jim umožňuje uzavřít smlouvu se subjektem nabízejícím službu na jeden nebo více let.

Poté si každý den společnost ponechá část příjmů přidělených na podíl hashrate uživatele a to jak k úhradě provozních nákladů, jako je elektřina, chlazení, údržba a další, tak jako zisk společnosti.

Subjekt nabízející cloud mining vlastní jednu nebo více těžebních farem po celém světě. V těchto farmách jsou umístěna všechna ASIC a zařízení pro těžbu bitcoinů nebo jiných kryptoměn. Pokud tedy společnost prodá na svém webu celkovou sílu jednoho PetaHash / s (tj. 1 000 TH / s), bude muset mít několik strojů schopných dodávat celkovou hashrate jednoho PetaHash / s.

Společnost se obvykle rozhodne nabídnout službu cloudové těžby, aby minimalizovala časy návratnosti investic. Prodejem prakticky vlastního hashrate ve skutečnosti může entita splatit většinu počáteční investice do hardwaru ve velmi krátkém čase, místo aby přímo těžila kryptoměny pro sebe.

Jaké jsou výhody cloudové těžby?

1) Nevyžadují se žádné technické znalosti.

Pro začátečníky, kteří na Googlu hledají způsoby, jak těžit bitcoiny, je to velmi jednoduchá a rychlá služba. Ve skutečnosti to nevyžaduje prakticky žádné skutečné znalosti o těžbě kryptoměn. Není třeba vědět, co je ASIC, co je těžební pool nebo těžební farma, není nutné vědět, jak používat těžební nástroje, jaké protokoly použít a jak se připojit k těžebnímu poolu. Stačí jednoduše vytvořit účet, zaplatit poplatek podle hodnoty hashrate, kterou má uživatel v úmyslu koupit, přičemž je třeba mít na paměti, že čím větší hashrate, tím vyšší bude výnos. Příjmy budou připsány přímo na účet uživatele.

2) Není třeba kupovat hardware

Další výhodou cloudové těžby je, že není nutné kupovat žádné těžební zařízení. To znamená, že nemusíte studovat, které jsou nejlepší ASIC nebo grafické karty pro těžbu, což ušetří spoustu času. Pro nerdy je nákup, instalace a vyladění hardwaru možná nejzábavnější částí těžby. Ti, kteří nemají znalosti v oboru a jsou ušetřeni studia.

Skutečně dobrá věc v oblasti cloudové těžby je, že jelikož vlastně nevlastníte určitý ASIC nebo GPU, nemusíte řešit znehodnocení a aktualizace vašeho vybavení. Skutečná těžba se všemi souvisejícími technickými vlastnostmi je pro koncové uživatele černou skříňkou. A samozřejmě to všechno nakonec bude stát hodně.

3) Žádné provozní náklady, žádné teplo a žádný hluk

Už jste někdy měli příležitost dotknout se Antmineru na těžbu BTC? Jedná se o stroj, který spotřebuje 2 500 W za hodinu, produkuje velké množství tepla a v důsledku toho vydává ohlušující hluk způsobený chladicím systémem. Je snadno vidět, že nejde o zařízení, která by měla být uchovávána doma. Tato zařízení vyžadují vhodné prostředí s dobrým větráním, mimo obytný prostor nebo od něj izolované.

Totéž platí pro těžební rigy s více GPU, i když v tomto případě je úroveň hluku obvykle nižší. Mít jeden nebo více ASIC pro těžbu bitcoinů také vyžaduje velké množství elektřiny. Kdo tedy například žije v bytě, jen stěží bude schopen v domě těžit bitcoiny kvůli všem výše uvedeným omezením. Proto by cloudová těžba mohla být jedinou možností.

Jaké jsou nevýhody cloudové těžby?

1) Nízké výdělky

Skutečnost, že nemusíte nic konfigurovat a máte hotové řešení, má negativní dopad na váš příjem, který je často poměrně nízký. Část těžby si ve skutečnosti těžařská farma ponechává na náklady. Navíc v průběhu času, s nárůstem obtížnosti těžby bitcoinů nebo, jak se stalo v posledních 12 měsících, s poklesem hodnoty měny, mohou nastat situace, kdy těžba generuje velmi malý zisk. To není tak extrémní případ. Jen loni v létě bylo několik cloudových těžebních služeb nuceno přerušit různé smlouvy a pozastavit jejich těžební farmy.

Kromě těchto bodů obecně poskytuje cloudová těžba poměrně nízké výnosy pro ty, kteří chtějí převést své vytěžené mince na fiaty měsíčně. Je to pro ty, kteří chtějí těžit bitcoiny, aby je udrželi jako budoucí investici. V tomto případě je však možná lepší koupit bitcoin přímo, a to rovněž s přihlédnutím k tomu, že hashrate zakoupené na těžební farmě bude mít v průběhu času tendenci získávat méně bitcoinů.

2) Velké množství podvodů

Je dobře známo, že ve světě kryptoměn bohužel existuje mnoho podvodných společností. Je to částečně kvůli nedostatečné regulaci sektoru a částečně proto, že jakmile je provedena bitcoinová platba, je nemožné ji zrušit. Průmysl cloudové těžby byl často středem pozornosti několika podvodných platforem, které prodávaly falešné smlouvy o těžbě nebo neplatily svým uživatelům. Z tohoto důvodu musí ti, kteří se skutečně zajímají o cloudovou těžbu, provést řadu kontrol a inspekcí a spoléhat se pouze na nejlepší platformy pro cloudovou těžbu.

3) Upřednostňuje centralizaci sítě.

Tento bod je spíše etickým problémem souvisejícím s těmi, kteří skutečně chtějí přispět do světa kryptoměn, spíše než zaměřením pouze na ekonomickou návratnost. Nejprve je třeba si uvědomit, že těžba bitcoinů znamená přispívat k bezpečnosti sítě ověřováním transakcí, které budou vloženy do bloků. Vzhledem k tomu, že blockchain je decentralizovaný, což znamená, že neexistuje žádný centrální orgán, aby se zajistilo, že nedojde k případům dvojího utrácení, spamovým útokům na síť atd., tak se těžaři starají o zabezpečení sítě spuštěním konsensuální algoritmu PoW.

Pravděpodobnost nalezení bloku a následného obdržení odměny v BTC se zvyšuje, jak se zvyšuje vaše hashovací síla. To spouští skutečnou soutěž mezi různými těžaři. Z tohoto důvodu se těžaři často spojují (těžební pooly), aby agregovali své hashraty a zvýšili tak své šance na úspěch. Pokud je však velká část hashratu soustředěna v rukou jedné skupiny: alespoň 51% z celkového hashovacího výkonu sítě, mohla by taková entita provést nebezpečný 51% útok.

Bitcoiny a většina ostatních kryptoměn jsou navrženy tak, aby byly decentralizované, tj. bez centrálního orgánu. Je jasné, že cloudová těžba upřednostňuje centralizaci těžby v rukou několika málo lidí, protože efektivní řízení hashovací síly je v rukou správce farmy, nikoli koncového uživatele. To znamená, že uživatel nebude moci například měnit pooly, což je pro domácí těžaře možné. To několikrát komunitám umožnilo redistribuovat hashrate sítě, aby se zabránilo tomu, že jeden pool měl kontrolu nad 51% sítě .

Jedná se o etickou záležitost, která nemá téměř žádné skutečné dopady. Ti, kteří opravdu chtějí podporovat bitcoiny, ethereum, monero nebo jakoukoli jinou těžitelnou kryptoměnu, by tak ale měli činit při zachování přiměřené decentralizace.

4) Omezení na těžbu pouze některých mincí

Nakonec se poměrně důležitý aspekt týká mincí, které se těží. Cloudová těžba je obvykle omezena na nejoblíbenější hlavní měny. To je samo o sobě dobrá věc, protože budete těžit pouze ověřené a tedy spolehlivé kryptoměny. Často je však možné dosáhnout dobrých zisků těžbou nových mincí při jejich debutu, kdy je obtížnost minimální.

Samozřejmě je to riskantní volba, ale je to možné pouze pro domácí těžaře, kteří mají přímou kontrolu nad hardwarem. To je s cloudovou těžbou těžko možné.

Domácí těžba proto nabízí mnohem více možností a flexibility, než cloud mining.

Roman
Sdílejte

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář