Mohou vlády skutečně zakázat Bitcoin?

4 min read

Od nejranějších dnů Bitcoinu panují obavy, že je jen otázkou času, než bude kryptoměna zakázána vládami po celém světě. Zda je ale skutečně možné, aby vlády zakázaly BTC, se může v jednotlivých regionech lišit.

V prní řadě Bitcoin je často uváděn jako hrozba pro tradiční měnové systémy s potenciálem podkopat kontrolu centrálních bank nad peněžní zásobou. Existují také (většinou neopodstatněné) obavy, že bitcoin díky své pseudonymní povaze usnadňuje obchodování s drogami a praní špinavých peněz.

Finanční poradce vyzývá vládu Velké Británie, aby zakázala Bitcoin

Bitcoin některé vlády již zakázály

Otázka, zda lze Bitcoin zakázat, byla do určité míry zodpovězena, protože kryptoměna již byla v několika zemích oficiálně zakázána. V současné době jen několik zemí zavedlo přímý obecný zákaz BTC – a zakazuje interakci s kryptoměnou, její vlastnictví nebo používání v jakékoli podobě či formě. Mezi tyto země patří Alžírsko, Ekvádor, Egypt, Nepál a Pákistán.

Několik dalších, jako Saúdská Arábie a Tchaj-wan, také zavedlo částečný zákaz kryptoměny, který obvykle blokuje finanční instituce v obchodování s kryptoměnou nebo znenadňují bitcoinové transakce. Dosud je většina zemí, které buď omezily používání Bitcoinů, nebo je zcela zakázaly, relativně nízká v indexu The Economist’s Democracy a mnohé z nich jsou považovány za země se špatnou demokracií nebo horší.

Riziko plošného zákazu BTC v USA je vysoce nepravděpodobné, vzhledem k úsilí různých lobbistických skupin a nedávnému pozitivnímu posunu sentimentu mezi zákonodárci.

Uložením přísných regulačních požadavků na nákup za fiat a převod na fiat by však země mohla získat kontrolu, aniž by ji oficiálně zakázala. Zůstává tedy riziko, že by USA mohly potlačit kryptoměny, jako je Bitcoin, tím, že přinutí firmy a banky dodržovat regulace, které by mohla učinit všechny kryptoměny v zásadě neživotaschopné.

„Bitcoiny jsou příliš hluboce zakořeněny ve finančním systému USA, a to jak kulturně, tak technologicky, na to, aby je bylo možné zakázat,“ řekl Marshall Hayner, generální ředitel MetalPay. „Znamenalo by to zavřít instituce, které dohlížejí na aktiva za miliardy dolarů, zbavit se desítek tisíc pracovních míst, posílat inovace do zámoří a podporovat černý trh s Bitcoiny.“

Bylo by prosazování zákazu obtížné?

I když je zřejmé, že je možné, aby vláda zakázala Bitcoin, skutečné prosazení zákazu by v mnoha zemích bylo obtížné – ne-li nemožné. Pokud vláda nebude vykonávat přísnou kontrolu nad internetem, budou si jednotlivci moci stáhnout bitcoinové peněženky, spustit uzel a provádět transakce. Ale poté převádět na fiat složitějším způsobem.

Svědčí o tom skutečnost, že ve většině zemí, kde jej zakázali stále existuje značný počet uživatelů Bitcoinu. Například podle zprávy We Are Social z roku 2019 přibližně 4% uživatelů internetu v Egyptě v současné době vlastní kryptoměny.

Mnoho členů krypto komunity říká, že vlády by tedy mohly zavést přísnější omezení pro nákup a prodej BTC, ale nebylo by možné prosadit úplný zákaz. Ale co když prosadí úplné omezení pro nákup a prodej prostřednictvím bank? Nabouralo by to mainsteamovou adopci?

Jedna z největších bank Velké Británii, HSBC již odmítá povolovat převody z a na BTC.

Roman
Sdílejte

Napsat komentář