Krizový režim na kryptotrhu – Kdy se Bitcoin opět odrazí?

4 min read

Když byly minulý týden po letech tvrdého boje v USA konečně schváleny spotové bitcoinové ETF, mnozí odborníci předpovídali explozi cen, zejména pro Bitcoin. Ve skutečnosti se cena Bitcoinu pohnula, ale pravděpodobně ne tak, jak by si mnozí přáli. Cena BTC totiž klesla – za poslední čtyři týdny o 6 % a v souladu s tradicí klesly i ceny altcoinů. Ethereum ztratilo za měsíc 4,5 % a Solana dokonce 29 %.Krizový režim na kryptotrhu - Kdy se Bitcoin opět odrazí?

Proč cena Bitcoinu padá?

Jak se dalo čekat, opět se samozřejmě najdou lidé, kteří pro všechny kryptoměny očekávají dystopickou budoucnost. Slyšíte výkřiky jako: „Konec se blíží“. Atmosféra skoro vypadá jako v roce 2022, po krachu Terra/Luna a bankrotu FTX. Ale pokud nás rok 2022 něco naučil, pak to, že kryptoměny tak snadno nezemřou. Existuje několik důvodů, proč se kryptotrh konsoliduje.

Špatná nálada na trhu

Nálada na kryptotrhu se zhoršila. Index strachu a chamtivosti na CoinMarketCap je aktuálně na 50 – nálada je tedy neutrální.

Krizový režim na kryptotrhu - Kdy se Bitcoin opět odrazí?

Téměř jistě hraje roli také inflace, stejně jako úroková politika Fedu. Obchodníci ve skutečnosti čekají na snížení základní úrokové sazby, ale v tuto chvíli se FED i ECB k tomuto kroku zdráhají. Navíc samotný kryptotrh je velmi volatilní. To znamená, že ceny velmi kolísají. Každý, kdo investuje do kryptoměn, by měl mít pevné nervy.

Vybírání zisků

Dalším důvodem náhlého poklesu cen je pravděpodobně vybírání zisků. Někteří obchodníci pravděpodobně chtěli sklízet plody své práce. Na Coinbase přiteklo kolem 19 200 BTC z GBTC Grayscale, což také zvýšilo prodejní tlak.

Dlouhý stín Mt. Gox a FTX stále existuje

Bývalá bitcoinová burza Mt. Gox zkrachovala v roce 2014, ale většina investorů stále čeká na své odškodnění – a to by nyní mělo přijít. Správce aktiv chce věřitelům vyplatit kolem 142 000 BTC, což by také mělo zvýšit prodejní tlak. Je třeba předpokládat, že ne všichni investoři okamžitě hodí své bitcoiny zpět na trh. Pak tu byla záležitost s kryptoburzou FTX, která zkrachovala v listopadu 2022. I zde chtějí být věřitelé odškodněni. Téměř 1/3 výše uvedených prodejů ve stupních šedi připadá na společnost FTX.

Perspektivy po krachu

Vždy docházelo k propadům cen, což je způsobeno i tolik zmiňovanou volatilitou kryptotrhu. Akciový trh byl také opakovaně sužován krachy; někteří čtenáři si možná vzpomenou na prasknutí americké realitní bubliny a následné zakolísání ekonomiky. Což byl mimochodem spouštěč pro vznik Bitcoinu. Nebo prasknutí dot-com bubliny. Podobně to asi bude vypadat s kryptoměnami. Jak dlouho však bude trvat, než ceny opět porostou, nelze v tuto chvíli předvídat. Měli byste ale mít na paměti, že halving bitcoinu přichází v dubnu 2024. V posledních letech tuto událost vždy provázel býčí trh.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář