Má Polkadot ještě šanci v dalším bullrunu?

5 min read

Polkadot (DOT) v současnosti přitahuje pozornost mnoha investorů i analytiků. Navzdory výraznému poklesu síťové aktivity a poklesu hodnoty po schválení spotových bitcoinových ETF v USA existují známky toho, že by Polkadot mohl stále hrát významnou roli na příštím býčím trhu.

Aktivita sítě Polkadot a reakce trhu

Nedávné trendy v síti DOT vyvolaly obavy mezi investory a tržními analytiky. Podle dat The Block aktivita na blockchainu Polkadot výrazně klesla a dosáhla nejnižšího bodu v tomto roce. tento vývoje je poměrně zásadní, protože naznačuje pokles zapojení mezi uživateli blockchainu.

Pokles aktivity uživatelů je patrný při pohledu na počet denních transakcí na DOT. Použití sedmidenního klouzavého průměru pro podrobnější analýzu ukazuje, že klesající trend je od začátku roku konzistentní. 27. ledna síť zaznamenala pouhých 12 000 transakcí, což je v ostrém kontrastu s 30 000 transakcemi na Nový rok. Pokles o 60 procent jasně ukazuje, že využití sítě Polkadot výrazně kleslo.

Bližší pohled na on-chain data ukazuje, že pokles denních transakcí koreluje se snížením počtu aktivních adres v síti. Bez ohledu na to, zda odesílají nebo přijímají, tyto adresy meziročně klesly o 56 procent. Pokles aktivních adres je jasným indikátorem nižšího vytížení sítě.

Má Polkadot ještě šanci v dalším bullrunu?

Zajímavé je, že ke konci loňského roku došlo ke krátkému nárůstu poptávky. Dne 26. prosince 2023 dosáhl počet nových adres, které poprvé interagují se sítí Polkadot, dvouletého maxima. Nárůst byl však krátkodobý. Od té doby klesl denní počet nových adres na blockchainu o 75 procent.

Odolnost vůči výkyvům trhu

Navzdory celkovému poklesu trhu a problémům v síťové aktivitě prokázal DOT v určitých oblastech pozoruhodnou odolnost.

Tento výkon nedávno osvětlila zpráva od Polkadot Insider, známého zdroje aktualizací o ekosystému DOT. Podle zprávy je Polkadot na prvním místě seznamu blockchainů, pokud jde o míru růstu pobídek jako staking za posledních sedm dní. Umístění je významné, protože staví Polkadot před další prominentní blockchainy, jako je Ronin a Mina Protocol a dokonce i Avalanche, které zaznamenaly nejvyšší negativní růst.

Růst Polkadot se navíc neomezuje pouze na motivační sazby. Bližší prozkoumání ukazuje, že transakční poplatky DOTs zůstaly během minulého týdne trvale vysoké. Konzistence v poplatcích za transakce je důležitým ukazatelem stabilního využívání sítě a finančního zdraví, a to i přes celkový pokles trhu.

Budoucí vyhlídky pro Polkadot na kryptotrhu

Zatímco nedávné trendy ukázaly kombinaci problémů a odolnosti, potenciál DOT na příštím býčím trhu zůstává klíčovým bodem diskuse.

Jak uvádí CoinMarketCap, cenový trend DOT za poslední týden vykazoval klesající trend s poklesem o více než 5 procent. Za posledních 24 hodin se však trend změnil na pozitivní, protože cena DOT vzrostla o více než 1 procento a obchoduje se za 6,79 USD. Nedávná cenová akce spojená s tržní kapitalizací přes 8,3 miliardy dolarů naznačuje možné oživení a rostoucí zájem investorů.

Má Polkadot ještě šanci v dalším bullrunu?

Růst ceny tokenu DOT vedl ke zvýšení sociálních metrik. Data od Santiment ukázala nárůst sociálního objemu DOT, což je metrika, která sleduje celkovou diskuzi a zájem o kryptoměnu napříč různými platformami sociálních sítí, což naznačuje nárůst býčího sentimentu v komunitě.

Má Polkadot ještě šanci v dalším bullrunu?

Analýza denního grafu DOT ukazuje slibné známky. Indikátory jako Money Flow Index (MFI) a Chaikin Money Flow (CMF) zaznamenávají vzestupné trendy, což naznačuje potenciální nárůst ceny Polkadot.

Renomovaný kryptoanalytik Michael van de Poppe se také nedávno podělil o své postřehy o trhu s altcoiny, přičemž se zaměřil konkrétně na Polkadot. Ve své analýze poznamenal, že trh s altcoiny, včetně DOT, je na pokraji výrazného nárůstu. Van de Poppe identifikoval zásadní úroveň podpory mezi 5,60 a 6 dolary pro DOT a zdůraznil důležitost této zóny pro udržení ceny tokenu. Pokud se tato úroveň podpory udrží, věří, že DOT by mohl zaznamenat významný růst a potenciálně dosáhnout cíle 17 USD.

Je však důležité poznamenat, že existují úrovně odporu, které musí Polkadot překonat, aby nastal takový býčí scénář. Úroveň 9,30 USD, dosažená 26. prosince, představuje významný bod odporu. Hodnota tokenu se po dosažení této úrovně loni v prosinci propadla.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář