Zpronevěřila Binance finanční prostředky zákazníků?

3 min read

Binance, největší kryptoburza na světě, údajně zpronevěřila 1,8 miliardy dolarů v zákaznických prostředcích. To píše Forbes v nedávném článku. Magazín tak předpokládá, že obchodní místo „manévruje podobně jako FTX“. Když kryptoburza FTX v listopadu loňského roku implodovala, konkurent Binance se prezentoval jako bílý rytíř. Společnost se zavázala k iniciativě zveřejnit své vlastní rezervy pro větší transparentnost, spustila miliardový fond obnovy a poskytuje finanční podporu kryptospolečnostem, které se potýkají s problémy. Binance opakovaně zdůrazňuje, že její vlastní zákaznická aktiva jsou plně pokryta.

Zpráva Forbes to nyní zpochybňuje. Obchodní magazín analyzoval on-chain data mezi srpnem a prosincem 2022. Během tohoto období prý Binance tajně poslala celkem 1,8 miliardy dolarů různým krypto hedgeovým fondům. Vlastně nic velkolepého, kdyby to nebyly finanční prostředky, které by burza skutečně měla držet, aby zajistila prostředky zákazníků, v tomto případě stablecoiny.

Mezi příjemci jsou: Tron, Amber Group a Alameda Research – která také chránila FTX před bankrotem pomocí štědrých peněžních injekcí, získaných z prostředků zákazníků.

Binance prý poslala dobrou miliardu amerických dolarů do kryptohedgeového fondu Cumberland/DRW. Ten prý pomohl Binance převést stablecoin USDC na vlastní měnu BUSD.

Šéf Binance nazval obvinění „FUD“

Nařčení generální ředitel Binance Changpeng „CZ“ Zhao na Twitteru odmítá. Článek „záměrně“ dezinterpretuje fakta. Použitá data jsou staré blockchainové transakce, které provedli zákazníci. Zhao zdůraznil, že uživatelé mohou své prostředky na Binance kdykoli vybrat.

Mluvčí společnosti uvedl, že Binance „nikdy neinvestovala ani jinak nepoužívala zákaznická aktiva bez jejich souhlasu“. Prostředky klientů jsou drženy na oddělených účtech.

V minulosti vždy docházelo k potyčkám mezi Binance a Forbesem. V roce 2020 kryptoburza zažalovala časopis za údajnou „pomluvu“, ale následně žalobu stáhla. Místo toho v únoru loňského roku Forbes koupila za 200 milionů dolarů – nejnovější zprávy dokazují alespoň jednu věc: novinářskou nezávislost Forbesu.

Tlak na největší kryptoburzu na světě se zvyšuje už měsíce. Po zásahu SEC proti emitentovi BUSD Paxos ztrácí stablecoin, kterému Binance propůjčila své jméno, veškerou svou přitažlivost. V důsledku toho se používání stablecoinu propadlo. Coinbase nedávno oznámila, že odstraní BUSD ze své nabídky.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

Roman

Napsat komentář