Digitální rubl bude zaveden po celém Rusku do konce příštího roku

3 min read

Čína ukázala cestu, nyní se řítí Rusko. První praktické testy s vlastní digitální měnou [digitální rubl] centrální banky mají proběhnout již 1. dubna. Začíná 13 bank, které mají spolu se soukromými domácnostmi a obchodníky otestovat funkčnost digitálního rublu. V příštím roce by to mohlo být tak daleko, že bude zaveden po celé republice.

CBDC: Existuje mnoho důvodů pro digitální rubl

Díky své útočné válce proti Ukrajině bylo Rusko z velké části vyloučeno z důležité sítě SWIFT pro mezinárodní platby. Zároveň se zvyšuje riziko dalšího odlivu kapitálu. A konečně, válečná ekonomika v kombinaci se západními sankcemi naznačují, že rubl bude pravděpodobně v budoucnu nadále oslabovat. To zvyšuje potřebu kapitálových kontrol. Rusko zároveň hledá způsoby, jak blíže kontrolovat a řídit vlastní obyvatelstvo.

Všechny důvody hovoří pro zavedení digitální měny centrální banky, která funguje nezávisle na západních finančních infrastrukturách a díky své programovatelnosti slibuje více možností kontroly.

Digitální rubl: programovatelnost více touha než realita

Jakkoli mohou být funkce CBDC pro Kreml slibné, pravděpodobně zůstanou prozatím jen zbožnými přáními. Zavést celoplošně digitální rubl v geograficky největší zemi světa je mamutí úkol. Počínaje nezbytnou digitální afinitou obyvatelstva, zejména na strukturálně slabých periferiích, až po integraci do stávajících platebních a zpracovatelských systémů.

Fungující programovatelnost, která mimo jiné umožňuje cílené spotřební impulsy, je pro Kreml s největší pravděpodobností zatím neproveditelná. Například během pilotních testů v Číně dostali uživatelé E-Yuanu slevu při používání veřejné dopravy. Monetární paternalismus prostřednictvím stisknutí tlačítka nebo programového kódu zůstane v Rusku zatím jistě snem budoucnosti.

Také ti, kdo jsou ke Kremlu kritičtí a chtějí před ním skrýt kapitál, najdou způsoby a prostředky, jak v tom pokračovat. Efektivní kapitálové kontroly a identifikace disidentů je zpočátku obtížné zavést.

Digitální rubl: špatná kopie čínského e-yuanu?

Na rozdíl od jiných měnových oblastí je Rusko pod tlakem, aby rychle dosáhlo úspěchu se zavedením CBDC. Na tomto pozadí nelze očekávat, že ruský koncept digitálního rublu je již zralý.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

Roman

Napsat komentář