Důležité události pro trh s kryptoměnami tento týden
6 min readObsah Článku
Uplynulý obchodní týden se vyznačoval širokou škálou vybírání zisků na finančních trzích. Stále chmurnější obrázek na realitním trhu spolu s rostoucími údaji o inflaci v Evropě a USA stále více přiměl investory utíkat k defenzivním akciím a americkému dolaru. Největší světový akciový index S&P 500 zaznamenal největší denní ztrátu v obchodním roce 2023 v poslední polovině týdne. Cenové korekce na klasickém finančním trhu způsobily i pokles Bitcoinu a s ním celý kryptotrh směřovat více na jih. Alespoň že americké akciové indexy dokázaly v pátek večer udržet vnitrodenní cenové ztráty a do víkendu prošly téměř beze změny. Přestože Bitcoin během víkendu krátce korigoval na nové 10denní minimum 22 770 USD, kupující tam byli a vyrovnali cenu kryptoměny zpět nad psychologickou cenovou úroveň 23 000 USD.
O tom, zda současná korekce cen na kryptotrhu již skončila nebo zda v novém obchodním týdnu začnou nová minima, by měl do značné míry rozhodnout vývoj amerického dolarového indexu (DXY) a amerických akciových trhů.
Tento týden budou relevantní následující ekonomická data
Tento měsíc, 27. února, budou prezentovány nejnovější americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Následující den je vyhlášení spotřebitelské důvěry CB v USA. V polovině týdne jsou středem zájmu hráčů na trhu indexy nákupních manažerů ISM pro výrobní sektor USA. Obchodní týden bude ukončen konečnými daty z indexů amerických nákupních manažerů pro sektor služeb.
Přijaté objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby
Pondělí 27. února 2023: Ve 14:30 (SEČ) budou zveřejněny konečné údaje o příchozích objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v lednu. Experti trhu očekávají mírný nárůst o 0,1 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Ve srovnání s předchozím rokem je však předpovídán drastický propad o -4,0 procenta. V předchozím měsíci byly příchozí objednávky s +5,6 procenta nad očekáváním +2,6 procenta. Pokud budou čísla v souladu s prognózami a příchozí objednávky podle očekávání výrazně klesnou, měl by americký dolar směřovat na jnih. Vzhledem k tomu, že akciový trh má v poslední době po silných příchozích objednávkách vzestupný trend, je těžké předvídat, jak by se trh mohl vyvíjet v důsledku slabých dat.
Údaje o spotřebitelské důvěře v USA
Úterý 28. února 2023: V úterý v 16:00 (SEČ) oznámí Conference Board (CB) nové údaje o důvěře spotřebitelů v USA za obchodní měsíc leden. Míra optimismu ohledně americké ekonomiky se minulý měsíc dostala na 107,1, což je pod očekáváním 109,0. Pro měsíc únor očekávají analytici mírný nárůst na 108,5. V případě naplnění či dokonce překročení prognózy by měl dolarový index (DXY) pokračovat ve vzestupném trendu z minulého týdne. Stejně jako v minulém obchodním týdnu by se to mělo opět negativně projevit na vývoji cen na kryptotrhu. Na druhou stranu, pokud očekávání analytiků nedojde a spotřebitelská důvěra dále klesne, pravděpodobnost recese v USA se zvýší. Navzdory klesajícímu americkému dolaru by následná korekce na akciovém trhu mohla mít medvědí vliv na ceny kryptoměn.
Index nákupních manažerů USA pro výrobní ekonomiku
Středa 1. března 2023: Investoři v polovině týdne čekají na index ISM Manufacturing Purchasing Managers‘ Index (PMI) pro USA v 16:00 GMT. Za uplynulý měsíc únor odborníci očekávají hodnotu 48,0. Přestože index stanovený Institutem pro řízení zásob v USA byl 47,4, pod prognózou 48,0, akciové a krypto trhy následně vzrostly na hodnotě. Jedním z důvodů byla výrazná korekce indexu amerického dolaru. Protože americká centrální banka pravděpodobně vezme v úvahu trvalý negativní vývoj ve výrobním sektoru ve svém rozhodnutí o úrokové sazbě 22. března a mohla by se proto odchýlit od svého pokračujícího jestřábího postoje. Na druhou stranu, lepší než očekávané výsledky indexu by mohly znovu vyvolat tlak na americké akciové trhy, protože pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb by se měla dále zvyšovat.
Indexy nákupních manažerů sektoru služeb v USA
Pátek 3. března 2023: V 16:00 (SEČ) bude představen index nákupních manažerů ISM (PMI) pro sektor služeb v USA. Naposledy byly údaje zveřejněné pro index nákupních manažerů za leden 55,2, což je výrazně nad očekáváním expertů 50,4. V důsledku toho index amerického dolaru výrazně posílil. Poklesy cen na akciových a krypto trzích však byly relativně mírné. Experti na trh předpovídají pro únor mírný pokles na 54,5. Pokud bude předpověď jasně překonána, jako tomu bylo nedávno, index amerického dolaru by měl pokračovat ve svém býčím oživení a dostat akciový a krypto trh pod tlak. Sektor služeb se nedávno oddělil od ostatních sektorů, jako je výroba a nemovitosti, a ukázal se jako mnohem odolnější. Pokud by oproti očekávání oslabil i sektor služeb, to by byl silný signál, že americká ekonomika celkově ochlazuje. Zda tento vývoj povzbudí investory k nákupu akcií a kryptoměn, se teprve uvidí. Americká centrální banka by však paradoxně uvítala oslabení sektoru služeb, protože by to zvýšilo pravděpodobnost poklesu inflace v následujících měsících.