KryptoDnes: play-to-earn hry, novinky

Play-to-Earn hry, novinky

Digitální dolar, zpráva Fedu o CBDC je na cestě

3 min read

Federální rezervní systém se chystá zveřejnit zprávu o výhodách a rizicích digitální měny centrální banky (CBDC), a tedy hypotetického digitálního dolaru. Informoval o tom list Wall Street Journal.

Rizika a výhody CBDC

Zdá se, že diskuse o digitálním dolaru je ve Spojených státech v plném proudu. Podle podporovatelů by CBDC měla zásluhu na rychlejší platbě. Odpůrci se však obávají o soukromí a bezpečnost uživatelů. Podle Wall Street Journal existují uvnitř Fedu také obavy, že digitální dolar by podkopal finanční systém a dostal banky do krize.

Existuje také problém, který by neměl být podceňován: hlavní světové mocnosti směřují k vydávání digitálních měn vydávaných jejich příslušnými centrálními bankami. Čína je na daleko před nimy, a to natolik, že digitální juan by mohl debutovat na příštích olympijských hrách v Pekingu v roce 2022. Evropská unie rovněž studuje digitální verzi eura, přestože celkový proces bude trvat nejméně čtyři roky.

Pro Spojené státy je tato otázka zásadní: je důležité, aby dolar neztratil prvenství jako nejsilnější měna na světě. Zástupce Fedu Lael Brainard v této souvislosti řekl:

“Je pro mě velmi těžké si představit, že USA, vzhledem k postavení dolaru jako dominantní měny v mezinárodních platbách, by za podobných okolností nepřišly ke stolu s podobným druhem nabídky”.

Zpráva Fedu o digitálním dolaru

Zpráva Fedu o digitálním dolaru je hodnocením, které má otevřít diskusi. Očekává se, že bude následovat studie Fedu provedená s Massachusetts Institute of Technology, tentokrát více zaměřené na technickou stránku digitálního dolaru.

Vydání digitálního dolaru je také součástí strategie Fedu poskytnout alternativu k soukromým digitálním měnám, včetně Bitcoinu a stablecoinů.

Jednalo by se o centralizovanou měnu a plně ovládanou centrální bankou. Naproti tomu kryptoměny jsou pravým opakem, zcela decentralizované, bez prostředníků, a transakční systém je svěřen validátorům a certifikován blockchainem.

Digitální měny centrálních bank mají reagovat na požadavky uživatelů na rychlý a účinný elektronický platební systém, jako jsou kryptoměny. Fed, stejně jako ECB, nemůže tuto poptávku ignorovat, ani nemůže nechat pole otevřené kryptoměnám.

Může být bitcoinová transakce větší než blok?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *