Digitální dolar, zpráva Fedu o CBDC je na cestě

3 min read

Federální rezervní systém se chystá zveřejnit zprávu o výhodách a rizicích digitální měny centrální banky (CBDC), a tedy hypotetického digitálního dolaru. Informoval o tom list Wall Street Journal.

Rizika a výhody CBDC

Zdá se, že diskuse o digitálním dolaru je ve Spojených státech v plném proudu. Podle podporovatelů by CBDC měla zásluhu na rychlejší platbě. Odpůrci se však obávají o soukromí a bezpečnost uživatelů. Podle Wall Street Journal existují uvnitř Fedu také obavy, že digitální dolar by podkopal finanční systém a dostal banky do krize.

Existuje také problém, který by neměl být podceňován: hlavní světové mocnosti směřují k vydávání digitálních měn vydávaných jejich příslušnými centrálními bankami. Čína je na daleko před nimy, a to natolik, že digitální juan by mohl debutovat na příštích olympijských hrách v Pekingu v roce 2022. Evropská unie rovněž studuje digitální verzi eura, přestože celkový proces bude trvat nejméně čtyři roky.

Pro Spojené státy je tato otázka zásadní: je důležité, aby dolar neztratil prvenství jako nejsilnější měna na světě. Zástupce Fedu Lael Brainard v této souvislosti řekl:

„Je pro mě velmi těžké si představit, že USA, vzhledem k postavení dolaru jako dominantní měny v mezinárodních platbách, by za podobných okolností nepřišly ke stolu s podobným druhem nabídky“.

Zpráva Fedu o digitálním dolaru

Zpráva Fedu o digitálním dolaru je hodnocením, které má otevřít diskusi. Očekává se, že bude následovat studie Fedu provedená s Massachusetts Institute of Technology, tentokrát více zaměřené na technickou stránku digitálního dolaru.

Vydání digitálního dolaru je také součástí strategie Fedu poskytnout alternativu k soukromým digitálním měnám, včetně Bitcoinu a stablecoinů.

Jednalo by se o centralizovanou měnu a plně ovládanou centrální bankou. Naproti tomu kryptoměny jsou pravým opakem, zcela decentralizované, bez prostředníků, a transakční systém je svěřen validátorům a certifikován blockchainem.

Digitální měny centrálních bank mají reagovat na požadavky uživatelů na rychlý a účinný elektronický platební systém, jako jsou kryptoměny. Fed, stejně jako ECB, nemůže tuto poptávku ignorovat, ani nemůže nechat pole otevřené kryptoměnám.

Může být bitcoinová transakce větší než blok?

Roman

Napsat komentář