Podle Elona Muska je nemožné zničit kryptoměny
3 min readCo by měly vlády dělat s kryptoměnami? Nic! To řekl Elon Musk během rozhovoru na konferenci Code v Beverly Hills v Kalifornii.
Elon Musk: Čína nemá ráda kryptoměny
Rozhovor Elona Muska s Karou Swisherovou začal tématem kryptoměny. Bylo nevyhnutelné hovořit o autoritářském obratu v Číně, kde byly zakázány všechny krypto aktivity. Musk to komentoval slovy, že je jasné, že Čína nemá ráda kryptoměny. Jeho argumentace je následující:
„Kryptoměna je v zásadě zaměřena na snížení moci čínské vlády a to se jim nelíbí.“
Další hypotéza, kterou generální ředitel společnosti Tesla považuje za ospravedlňující postoj Číny ke kryptoměnám, jsou energetické zdroje, které spotřebovávají.
Navzdory stále přísnějším zákazům v Číně a rostoucí pozornosti regulátorů nejen v USA generální ředitel společnosti Tesla říká, že vlády nemohou proti kryptoměnám nic udělat: je nemožné je zničit. Elon Musk k tomuto tématu uvedl:
„Není možné zničit krypto. Vlády však mají moc zpomalit jejich vývoj.“
Co by tedy vlády měly dělat s kryptoměnami?
„Řekl bych, že by neměli nic dělat.“
Elon Musk uzavřel svou část rozhovoru věnovanou kryptoměnám slovy, že si nemyslí, že je odborník, ani že kryptoměny jsou navzdory svému potenciálu novým mesiášem.
Odpověď Briana Armstronga
Generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong reagoval na slova Elona Muska o regulaci. Jeho pohled je jiný: Je potřeba učinit regulační zásahy, které jsou citlivé a rozumné vůči tomuto odvětví. Není překvapením, že se Coinbase stala poradcem vlády USA a vyvíjí návrh regulačního rámce.
V posledních týdnech se generální ředitel Coinbase také střetl s SEC, címž se upustilo od spuštění Coinbase Lend, nové služby burzy, která by uživatelům umožnila získat úroky půjčováním kryptoměn. Coinbase si stěžuje, že SEC nikdy neposkytla vysvětlení, proč jsou proti zahájení Lend. Jediné, co mohli říci, je, že pokud Coinbase spustí službu, SEC podnikne právní kroky.
Ripple se naproti tomu již od prosince účastní právního boje s SEC. Americký regulátor tvrdí, že vedení Brad Garlinghouse a Ripple prodalo XRP jako cenné papíry bez příslušných licencí. Problémem je zde povaha tokenu, zda je podobný Bitcoinu nebo Etheru, nebo zda je místo toho cenným papírem a mělo by se s ním tak zacházet. V tuto chvíli neexistuje možnost vyrovnání mezi stranami.
Možná, kdyby byl legislativní rámec jasnější, k oběma epizodám by nikdy nedošlo. Kryptoměna je ale mladý a vyvíjející se sektor. Pravděpodobně má před sebou ještě dlouhou cestu.