Zakladatel Binance Changpeng Zhao čelí 3 letům vězení za praní špinavých peněz

3 min read

Úřad amerického prokurátora požaduje 3letý trest odnětí svobody pro zakladatele Binance Changpeng Zhao, podle úterního podání soudu.

Zhao má být souzen 30. dubna v Seattlu poté, co se v listopadu přiznal k porušení amerických zákonů proti praní špinavých peněz. Odstoupil ze své role generálního ředitele kryptoměnové burzy, ale ponechává si většinový podíl. V rámci dohody souhlasil s pokutou 50 milionů dolarů, zatímco společnost nabídla, že zaplatí 4,3 miliardy dolarů na pokutách a vyrovnáních.

„Vzhledem k rozsahu úmyslného porušení práva USA a jeho následkům je odůvodněný výše uvedený trest 36 měsíců,“ uvedl úřad amerického prokurátora.

Žalobci prosazují přísnější tresty za zločiny zakladatele Binance

Zhao si původně měl odpykat až 18 měsíců ve vězení, což byla podmínka, kterou přijal bez odvolání. V listopadu byl propuštěn na kauci 175 milionů dolarů, zatímco čekal na rozsudek za porušení bankovního zákona. V rámci USA však musel dodržovat cestovní omezení. Nyní pro něj žalobci požadují přísnější trest, než doporučují federální směrnice pro ukládání trestů.

„Zhao na svém porušení zákona USA obrovsky získal,“ stojí v žalobě. „A cena za toto porušení musí být značná, aby bylo možné účinně potrestat Zhaa za jeho činy a odradit ostatní, kteří jsou v pokušení budovat bohatství a obchodní impéria při porušování zákonů USA.“

Prokurátoři tvrdí, že Zhao nedokázal zavést silný program proti praní špinavých peněz (AML) na Binance. Říká se, že to umožnilo nelegálním aktérům využít burzu. Hackeři také využívali Binance k činnostem, jako je provozování mixing služeb, aby skryli původ kryptoměn.

Binance prý také zprostředkovávala transakce mezi íránskými zákazníky a americkými zákazníky. Tento krok podkopal americké sankce proti Íránu a ohrozil likviditu burzy.

Binance: Provozní nedostatky a hlášení poruch

V únoru byly odhalileny významné provozní nedostatky ve společnosti Binance. To zahrnovalo zejména neschopnost platformy nahlásit více než 100 000 podezřelých transakcí spojených s určenými teroristickými organizacemi, jako jsou Hamás, Al-Káida a ISIS.

Navzdory právním překážkám se Zhaoovo bohatství za poslední rok výrazně zvýšilo a podle Bloomberg Billionaires Index vzrostlo o téměř 10 miliard dolarů . Jeho současný majetek je více než 42 miliard dolarů, což z něj podle indexu dělá 29. nejbohatšího člověka na světě.

 

Marketa Tesarkova

Napsat komentář