Consensys žaluje SEC kvůli regulaci ETH

3 min read

Vývojář MetaMask Consensys podal žalobu na SEC, čímž napadá její rozhodnutí regulovat ETH jako cenný papír.

Společnost Consensys, tvůrce peněženky MetaMask, zahájila žalobu na americkou SEC a jejích pět komisařů. Žaloba, podaná 25. dubna v Severním okrese Texasu, obviňuje SEC z pokusu o regulaci Etherea (ETH) jako cenného papíru.

Consensys poukázala na to, že změna postoje SEC k Etheru je v rozporu s jejími předchozími prohlášeními z roku 2018, která neklasifikovala ETH jako cenný papír. Společnost vyjádřila obavy, že by toto zrušení mohlo vytvořit právní nejistotu pro držitele ETH.

Podání také zdůrazňuje, že SEC se zaměřila na služby Consensys, jako jsou MetaMask Swaps a Staking. Finanční hlídací pes tvrdí, že firma funguje jako neregistrovaný makléř-dealer. Vyplývá to z oznámení Wells, které společnost obdržela 10. dubna a které naznačuje možné vynucovací opatření.

Consensys požádala o soudní pomoc

Společnost Consensys požádala o soudní pomoc, aby potvrdil, že ETH není cenný papír a že jeho operace nezahrnují prodej cenných papírů. Tato žaloba podtrhuje širší konflikt v USA ohledně regulace kryptoměn a jejích důsledků pro prostor Web3. 

Vzhledem k tomu Consensys zdůraznila potenciální dopady na americký blockchainový ekosystém, pokud by SEC překlasifikovala Ether na bezpečnost.

„Nebereme tento krok na lehkou váhu, ale cítíme se nuceni jednat. Ethereum je pro každého,“ řekl Joe Lubin, spoluzakladatel Etherea a zakladatel/CEO společnosti Consensys.

Podle Consensys je „Ethereum globální počítačová platforma, nikoli investiční schéma, a proto Ether není cenný papír.“ Firma také vysvětlila, že „aplikace, které lidem umožňují provádět transakce na vlastní pěst pomocí Etherea, nejsou brokeři cenných papírů, a proto nemohou být regulovány SEC“.

Výsledek této právní bitvy by mohl vytvořit precedens pro to, jak budou kryptoměny regulovány v USA, což by mělo významný dopad na celý sektor kryptoměn.

 

Marketa Tesarkova

Napsat komentář