Zákaz kryptoměn v Indii

4 min read

Od roku 2018 si vláda v Indii není jistá, jaký zaujmout postoj vůči kryptoměnám, neustále se rozhoduje o jejich zákazu a poté obrací a prohlašuje se za přátelkou ke kryptoměnám atd. Začarovaný kruh, díky němuž je situace těžařů a obchodníků v zemi velmi nejistá.

A včera přišla další novinka, že Indie chce zakázat kryptoměny. Ve skutečnosti indická vláda údajně předložila návrh zákona o zastavení používání kryptoměn v zemi.

Pokud bude tento zákon schválen, bude nezákonné vlastnit, převádět, obchodovat, provádět platby, těžit a dělat cokoli, co souvisí s kryptoměnami. Pokud zákon přijde, uživatelé budou mít šest měsíců na likvidaci svých kryptoměn. Čína má podobný zákon, který zakazuje obchodování a těžbu, ale ne držení. Indie by vytvořila první zákon, který by mohl skutečně úplně zastavit kryptotrh v zemi.

Trest za držení kryptoměny

V roce 2019 se říkalo, že trestem za držení kryptoměn bude vězení, a to až na 10 let. To jsou však fámy. Zatím není jasné, co by se stalo po přijetí tohoto nového zákona.

Mohou vlády skutečně zakázat Bitcoin?

Adopce kryptoměn v Indii

Navzdory tomu podle údajů z konce ledna 2021 analýza provedená společností Bit2Buzz vykázala 980% růst uživatelů a 500% růst objemů na krypto burzách poté, co Bitcoin dosáhl svého předchozího historického maxima.

Nejstarší kryptoburza v Indii, Unocoin, zaznamenala 100% nárůst uživatelů. WazirX, platforma pro obchodování s kryptoměnami vlastněná společností Binance zaznamenala 180% nárůst nových registrací s 523% růstem objemu za pouhých 6 měsíců.

Již v listopadu 2020 došlo v zemi k zajímavým údajům o růstu přijetí kryptoměn. To v té době odhalila zpráva společnosti Arcane Research, která konkrétně analyzovala objemy výměny bitcoinů na platformách P2P, jako jsou LocalBitcoins a Paxful. Na obou platformách se objemy v roce 2020 více než zdvojnásobily.

Důvody růstu uživatelů kryptoměn

Po mnoha kontroverzích mezi úřady ohledně praní peněz a financování terorismu prostřednictvým kryptoměn, počátkem března 2020, nastal milník pro kryptoměnový průmysl v Indii. Nejvyšší soud Indie přijal rozhodnutí, kterým se ruší neplatnost kontroverzního zákazu, který na národní trh s digitálními měnami uložila Reserve Bank of India (RBI).

Vzhledem k tomu, že ani RBI, ani vláda nezaváděly nové pokyny nebo omezení investování do kryptoměny, začaly indické banky poskytovat domácím burzám různé služby, jako jsou platební brány, půjčky na provozní kapitál a další zařízení.

Tento příznivý stav ve spojení s měnícími se očekáváními investorů po vlně ekonomické recese, kterou přinesla pandemie COVID-19, silně podpořil indický kryptotrh. WazirX odhalil, že kromě institucionálních investorů, hedgeových fondů v USA a velkých společností, jako Tesla, zapojujících se kryptoměn, dochází také k významnému nárůstu pozornosti mladých lidí. Zejména zájem investorů a maloobchodní poptávka po kryptoměnách, která za posledních 9 měsíců neustále každý měsíc roste, přinesla letos slibný nový trend.

Díky rychlosti a jednoduchosti bezpapírových krypto transakcí, které nereguluje žádný bankovní systém, mají samotné kryptoměny obrovský potenciál.

Roman

Napsat komentář