Vzestup a pád bitcoinového miliardáře

4 min read

Článek, který nám připomene pád bitcoinového miliardáře je věnován Arthuru Hayesovi, bývalému generálnímu řediteli společnosti BitMEX, který má v současné době potíže se zákonem.

Ve Vanitty Fair byl přirovnáván k Bobbymu Axelrodovi, protagonistovi televizního seriálu Miliardy, s tím rozdílem, že televizní seriál se odehrává v New Yorku, zatímco příběh Arthura Hayese začíná v Hongkongu. Příběh začíná od počátků Arthura Hayese nejprve v Deutsche Bank a poté v Citibank jako tvůrce trhu ETF. Pak se vzdal všeho, aby se mohl věnovat nové vášni: bitcoinu.

Jeho rané začátky byly spjaty s burzou Mt. Gox, ale Hayes nepatří k těm, kteří přišli o své jmění, když burza zkrachovala. Poté si uvědomil, že bitcoin má v Číně mnohem větší váhu a dostal nápad vybudovat burzu, kde by lidé mohli vydělávat peníze v BTC pomocí derivátů.

Při realizaci tohoto projektu získal na pomoc britského matematika Bena Dela a amerického programátora Sama Reeda. Začali pracovat s notebooky uvnitř Starbucks v Hongkongu.

Jak vytvořit NFT a prodávat jej – Rarible návod

Arthur Hayes, konec bitcoinového miliardáře

Příběh pokračuje prvními okamžiky, které rozhodně nebyly snadné, burza neměla žádnou likviditu a nanejvýš mohla pokrýt náklady na servery. Poté se od roku 2015 rozrostla a stala se nejpoužívanější burzou v krypto sektoru. Ale nastal problém: podle amerických úřadů fungovala také se zákazníky ve Spojených státech. BitMEX oficiálně prohlašoval, že brání přístupu IP adresám z USA, ale každý, kdo rozumí IT jen trochu, ví, že je velmi snadné tento systém obejít.

Mezitím se Hayes a jeho partneři stali milionáři, a to natolik, že na konferenci Consensus z roku 2018 se Hayes objevil s oranžovém Lamborghini. Poté na Twitter napsal: Viděli jste dnes moji jízdu na # Consensus2018? V červenci 2019 sdílel Arthur Hayes nový milník BitMEX na sociálních sítích: podařilo se mu obchodovat bilion dolarů za rok.

3. července, na summitu Asia Blockchain Summit, se Arthur Hayes těžce střetl s jedním z nejhorlivějších kritiků bitcoinu, Nourielem Roubinim.

Téhož dne se proslavil vtipem, který americké úřady začlenili také do dokumentů obsahujících obvinění proti Arthurovi Hayesovi. Na otázku, proč sídlil BitMEX na Seychelách a ne v Evropě nebo USA, kde byla regulace přísnější, odpověděl, že úplatky pro evropské a americké úřady jsou nákladnější. Kolik však stojí podplácení seychelských úřadů? Odpověděl:

„Kokos“.

Arogance Arthura Hayese začala být všeobecně známa a tak se také snažil vyhýbat příkazu k zatčení. 1. října 2020 se šířily zvěsti, že CFTC žaloval BitMEX. Úřad obvinil burzu z působení ve Spojených státech bez registrace. Mezi obviněnými jsou Arthur Hayes, Ben Delo a Samuel Reed. Tato stížnost znamená konec příběhu, konec bitcoinového miliardáře. Všichni tři opustili burzu během několika dní.

Nyní zbývá jen soudní proces. Poslední zprávy ukazují, že Hayes údajně vyjednává o jeho kapitulaci. Pravděpodobně je v Singapuru. Ben Delo také údajně vyjednává o jeho kapitulaci. Na druhou stranu byl Samuel Reed zatčen přímo ve Spojených státech, ale později byl propuštěn na kauci.

Ve finančním sektoru se stává, že úřady stíhají banky a pokutují je za porušení zákonů. Nejsou však známy žádné případy, kdy by byli vedoucí těchto bank stíháni. V tomto ohledu je krypto svět výjimkou. Je to zpráva od úřadů, že chtějí ukázat, že odpovědnost v tomto sektoru se stává osobní a již ne korporátní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *