Vysoká inflace – není kam se schovat

4 min read

Téměř každá země na světě prochází dlouhým obdobím vysoké inflace. Jediným způsobem, jak udržet kupní sílu své hotovosti, je investice do rizikovějších aktiv. Je to však životaschopné?

Tradiční ekonomové mají tendenci se shodnout na jedné věci: malá inflace je dobrá. Může to být kontroverzní, ale bez ohledu na to, co si o tom myslíte, politici cílí na roční míru inflace kolem 2 %.

S ohledem na toto číslo, kolik zemí stále kontroluje svou inflaci? Zřejmě ne tolik.

Vysoká inflace - není kam se schovat

Ve většině velkých zemí roční míra inflace překračuje 2% cíl. A když říkám „překračuje“, myslím tím skutečně „výrazně překračuje“. Více než třetina zemí vykazuje ukazatel na úrovni 4 % a výše.

Nezačalo to včera. Tyto údaje nejsou emisemi za jeden měsíc. Tato inflace začala měsíce poté, co se finanční trhy začaly zotavovat z krachu kvůli COVID-19. Bylo to v březnu 2020 a brzy to bude rok 2022.

Ceny pravděpodobně neklesnou a je jasné, že musíme být potenciálně připraveni žít s vysokou inflací v nadcházejících letech.

Jak tedy zachovat kupní sílu hotovosti, když je inflace tak vysoká?

Odpověď popisující ideální situaci je jednoduchá: buďte opatrní, vložte své peníze do bezpečných státních dluhopisů a počkejte, až se vypořádají. Jak to ale funguje v praxi? Soudě podle reálných příjmů po celém světě to nefunguje vůbec.

Podívejte se sami.

Vysoká inflace - není kam se schovat

Země s „nejbezpečnějším“ dluhem nenabízejí výnosy, které jsou dostatečně atraktivní, aby vyrovnaly inflaci. A většina zemí s kladnými reálnými výnosy má jiné druhy měnových problémů.

Nemůžete tedy očekávat, že přežijete inflační období bez újmy, pokud se budete spoléhat pouze na trh s dluhopisy.

Pokud si myslíte, že je v pořádku nedělat nic, zamyslete se znovu. V některých méně šílených scénářích můžete vidět, že ztráta kupní síly může být značná.

Vysoká inflace - není kam se schovat

Pokud by inflace ve většině zemí byla v průměru na současné úrovni po dobu pěti let, ztratili byste více než 10 % své kupní síly. V mnoha zemích to bude více než 20 %.

Takže výběr je:

  • utrácejte své peníze za státní dluhopisy a sledujte, jak se jejich kupní síla rozplyne;
  • utrácejte své peníze za dluhopisy s vysokým výnosem a riskujte, že o všechno přijdete, vzhledem ke slabé globální ekonomické situaci;
  • utrácejte své peníze za akcie, které mají ve většině standardních metrik historicky nejvyšší ocenění;
  • nebo investujte do nového světa, tedy Bitcoinu a digitálních aktiv.

Sem mířím. Mnoho investorů (soukromých i institucionálních) bude uvažovat stejně a pravděpodobně dojdou k závěru, že poslední možnost má mnoho výhod, aniž by byla příliš riskantní.

Někdy lidé říkají „trh s kryptoměnami je právě teď příliš velký, nemůže dále rychle růst . 

Nevím, jestli bude Bitcoin dále růst tak rychle jako v minulosti. Pokud ale nějaké peníze začnou proudit z dluhopisového trhu do digitálních aktiv, pak Bitcoin nebude mít problémy dosáhnout tržní kapitalizace až 10 bilionů dolarů.

Chci říct, že dluhopisový trh je obrovský. Podívejte se.

Vysoká inflace - není kam se schovat

Jak brzy se to stane? Nikdo neví. Ale inflační prostředí rozhodně ukazuje spíše na dřívější dobu než na pozdější. Uvidíme, jak to skončí.

3 nejlepší multichainové softwarové peněženky pro správu, staking a swapy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *