Kdy bude bitcoinová síť schopna zpracovat stejné objemy jako Mastercard a Visa?

13 min read

Od svého založení v roce 2009 má bitcoinová síť působivých 99,987 % dostupnosti. Během této doby se rozrostla do té míry, že denně zpracovává transakce v miliardách dolarů.

Na této síti je nyní z různých důvodů závislých mnoho lidí po celém světě, a přesto ji na rozdíl od jiných velkých finančních sítí neřídí jedna společnost z více míst. Je provozován jednotlivými uzly, poháněnými lidmi a podniky, které chtějí ověřovat své vlastní transakce a posilovat síť po celém světě.

Je možné, aby se taková síť stala službou, na kterou se mohou spolehnout miliardy lidí po celém světě? Dokáže bitcoinová síť zvládnout stejný objem jako společnosti jako Mastercard nebo Visa?

Krátká odpověď je „Ano, postupem času“, takže vyvstávají otázky: jak a kdy? Podívejme se na data, abychom to dokázali.

Probereme objem zpracovávaný každou sítí, počet transakcí, které každá síť dokáže zpracovat, počet uživatelů a jak tento vývoj vidíme.

Kolik dnes bitcoinová síť zpracovává?

Když se podíváme na data, bitcoinová síť dosahovala v roce 2021 v průměru 489 miliard dolarů za čtvrtletí.

Pro představu, PayPal zpracoval v roce 2021 průměrně 302 miliard dolarů za čtvrtletí , Mastercard zpracoval 1,8 bilionu dolarů za čtvrtletí (PDF) o 260 % ​​více a Visa zpracovala průměrně 3,2 bilionu dolarů za čtvrtletí (PDF) o 540 % více.

Vzhledem k tomu, že PayPal již objemově překonal, zaměříme se na Mastercard a Visa.

Kdy bude bitcoinová síť schopna zpracovat stejné objemy jako Mastercard a Visa?

Prozkoumali jsme čtvrtletní zprávy od společností PayPal, Mastercard a Visa, abychom získali data o jejich objemu dat, stejně jako data Blockchain.com pro výpočet objemu bitcoinových transakcí v USD. Ten má relativně malou chybovost kvůli technické povaze toho, jak bitcoinové transakce fungují. Může být obtížné určit, které transakční výstupy ovládá nový vlastník a které stejný.

Pro odhad 4. čtvrtletí 2021 jsme se podívali na průměr zpracovaný dříve v aktuálním čtvrtletí a extrapolovali jsme ho na zbytek čtvrtletí.

Je působivé, jak Bitcoin, 12 let stará decentralizovaná síť, dosahuje 27 % objemu zpracování ve srovnání s Mastercard: společností založenou v roce 1966. Zvlášť když si uvědomíte, že jde o decentralizovanou síť.

Bitcoinová síť samozřejmě nejen zpracovává platby, lidé ji využívají k převodu finančních prostředků do služeb a ze služeb nebo dokonce mezi vlastními peněženkami. Nejde o to říci, že Bitcoin může předběhnout Mastercard a Visa jako platební prostředek, ale podívat se, jak převádí stejný objem jako některé známé finanční značky.

Kdy Bitcoin dosáhne objemu Mastercard / Visa?

Existují tři faktory, které mohou způsobit růst bitcoinové sítě na takovou úroveň:

  1. poroste počet transakcí;
  2. zvýší se průměrná částka odeslaných BTC na transakci;
  3. vzroste cena bitcoinu.

BTC na transakci

Teoreticky, pokud by se dnes zvýšila hodnota BTC na transakci o ~ 260 %, síť by denně zpracovávala ekvivalent sítě Mastercard. Aby byly na úrovni objemu Visa, musely by průměrné hodnota BTC na transakci vzrůst o ~ 540 %.

I když se jedná o teoretickou možnost, nezaznamenal se žádný trend, který by naznačoval, že by se množství BTC odeslaných na transakci zvyšovalo. S obrovským nárůstem cen za poslední rok vidíme inverzní korelaci, která se dá očekávat.

Kdy bude bitcoinová síť schopna zpracovat stejné objemy jako Mastercard a Visa?

Tento trend by se však mohl v budoucnu změnit, pokud bude mnoho možností, které lidé využívají pro on-chain transakce, vytlačeno z trhu a bitcoinový blockchain se stane zúčtovací vrstvou, která v podstatě přesouvá velké množství peněz. Případy použití, jako jsou platby, poběží ve vyšších vrstvách.

Cena / BTC

Pokud by bitcoin dnes zdražil o 260 % ​​na 245 tisíc dolarů, pak by bitcoinová síť teoreticky denně zpracovávala ekvivalent v objemu sítě Mastercard. Aby byla na úrovni objemu Visa, musel by vzrůst o 540 %, tedy zhruba na 435 tisíc dolarů.

Kdy může skutečně dosáhnout takových cenových ukazatelů? Nikdo to neví a my to samozřejmě také nevíme. Jako předpoklady byly vytvořeny tři scénáře, abychom viděli, jaký by mohl být výsledek.

Kdy bude bitcoinová síť schopna zpracovat stejné objemy jako Mastercard a Visa?

Hypotetické scénáře cen bitcoinu založené na třech historických vzorcích růstu:

  • Pokud vezmeme nejnižší cenu bitcoinu za rok jako metriku růstu, je nepravděpodobné, že cena dosáhne úrovně, při které je objem zpracování bitcoinového blockchainu stejný jako u jiných sítí.
  • Vezmeme-li průměrnou roční cenu bitcoinu jako metriku růstu, mohlo by se to protáhnout až do roku 2060. Pokud však vezmeme v úvahu negativní korelaci s poklesem průměrné výše BTC na transakci, může být toto období výrazně delší. To by výrazně zkomplikovalo model bez zohlednění mnoha dalších potenciálních faktorů, jako je vyšší inflace nebo nové technologické objevy, které by zase mohly toto období výrazně zkrátit.
  • Vezmeme-li jako metriku současnou míru růstu v roce 2021, mohlo by k tomu dojít již v roce 2026.

Tento časový rámec 2026-2060 bere v úvahu, že Mastercard pravděpodobně zpracuje mnohem více transakcí než dnes, jak dokládá trendová čára. Neexistuje však žádná záruka, že se tato trendová linie nebude pohybovat jiným směrem. Abychom jmenovali několik faktorů, může to negativně ovlivnit pokles touhy držet a používat americké dolary a další fiat měny. Pozitivně na to může mít větší nárůst poptávky po elektronických transakcích nebo nižší poplatky.

Cena však není jediným způsobem, jak platební sítě dohnat, a objem není jediným způsobem, jak určit velikost finanční sítě. Počet transakcí ukazuje jiný pohled.

Kolik transakcí může bitcoinová síť zvládnout?

Bitcoinová síť zpracovala za poslední rok v průměru 25 milionů transakcí za čtvrtletí na své základní vrstvě, blockchainu. To znamená zhruba 280 tisíc transakcí denně.

Na úplně jiné úrovni, Mastercard za poslední rok zaznamenal průměrně 33 miliard transakcí za čtvrtletí (PDF) neboli 366 milionů za den. A Visa zpracovala za poslední rok v průměru 53,7 miliard transakcí za čtvrtletí (PDF) , tedy 597 milionů denně. To je místo, kde je propast mezi sítěmi ohromující, ale z dobrého důvodu.

Bitcoinová síť má ze své podstaty omezenou propustnost transakcí na své základní vrstvě. To zajišťuje, že síť může zůstat decentralizovaná a provozována jednotlivci po celém světě. I když se tito jednotlivci nacházejí v zemích s nižší šířkou internetového pásma nebo jsou nuceni se skrývat za anonymní připojení kvůli svému místnímu právnímu režimu.

Toto omezení na základní vrstvě však neznamená, že bitcoinová síť je omezena na zpracování 280 tisíc transakcí za den. Existují decentralizované úrovně a řešení postavené na bitcoinovém blockchainu, které mohou zvýšit propustnost transakcí o mnoho řádů.

Mohou řešení vrstvy 2 překlenout tuto mezeru?

Nebudeme zabíhat do podrobností o tom, jak řešení vrstvy 2 fungují. Existuje mnoho skvělých článků o tom, jak funguje Lightning Network a další škálovací řešení.

Pokud se však zaměříme na podstatu, Lightning Network zavedla možnost posílat transakce komukoli jinému pomocí této druhé vrstvy, za předpokladu, že odesílatel má prostředky na pokrytí směrovacích poplatků a případného připojení k příjemci.

V praxi to znamená, že člověk může zpracovávat nebo odesílat a přijímat tisíce nebo dokonce miliony transakcí, a to vše při provádění pouhých dvou transakcí na blockchainu: jednu pro nastavení na této druhé úrovni a druhou pro vyrovnání zůstatku na konci.

Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že bychom kdy přesně věděli, kolik bitcoinových transakcí se děje v Lightning Network, protože nikdo nemůže sledovat veškerý provoz v této síti. To zase vede k závěru, že je nepravděpodobné, že budeme mít přesnou odpověď na to, kdy Bitcoin naroste do této velikosti sítě.

Lightning Network v číslech

Nedávný odhad společnosti Arcane Research ukazuje, že v září 2021 bylo pomocí běžně používaných peněženek na Lightning Network provedeno přibližně 663 000 transakcí. Podle jejich odhadů bylo k srpnu 2021 na samotné Lightning Network asi 100 tisíc uživatelů.

Jakmile si na to uživatelé zvyknou a většina služeb si tot řešní začne osvojovat, tento poměr mezi transakcemi a uživateli se pravděpodobně výrazně zvýší.

Všechny veřejně dostupné statistiky, jako je počet uzlů v Lightning Network, počet kanálů mezi těmito uzly a množství BTC v těchto kanálech, exponenciálně rostou . Pokud to bude pokračovat i v příštích desetiletích, je možné, že bitcoinová síť zpracuje tolik nebo výrazně více transakcí než některé jiné finanční sítě.

Pomůže vám také pochopit, proč argument „jedna bitcoinová transakce spotřebuje tolik energie jako…“ je neefektivní způsob, jak se na síť dívat. Jedna transakce na základní vrstvě může představovat neurčitý počet transakcí na vyšší vrstvě, protože transakce v sítích druhé vrstvy jsou v podstatě sloučeny a teprve potom provedeny na základní vrstvě. Nemluvě o tom, že energie vynaložená na zpracování transakcí přispívá k bezpečnosti celé sítě.

Zde platí, že hodnota zpracovaná na dalších vrstvách je výrazně nižší než na základní vrstvě. Půjde tedy o kombinaci cenových, on-chain a off-chain metrik, které by mohly nakonec rozšířit bitcoinovou síť do velikosti a rozsahu jiných finančních sítí.

Objemy jsou velké, ale nakonec síť slouží svým uživatelům. Pojďme se podívat na tuto konečnou perspektivu a diskutovat o tom, jak vidíme další růst sítě.

Kolik uživatelů má bitcoin?

Existuje hrubý odhad více než 100 milionů držitelů BTC se zprávou potvrzující metodiku pro toto číslo. Od té doby byla zveřejněna další zpráva, která odhaduje globální přijetí kryptoměny zhruba 300 miliony lidí. Skutečné číslo je s největší pravděpodobností někde mezi.

Mnoho z těchto uživatelů ukládá svou měnu do peněženek na burzách nebo brokerů, což ztěžuje určení skutečného počtu. Přibližně 10 % všech kryptoměn je uloženo na technologických řešeních osmi největších krypto spravců na světě.

Výsledkem je, že lidé používající tato řešení pro správu ne vždy přispívají k výše zmíněnému objemu, protože finanční prostředky se ve skutečnosti nepohybují po blockchainu, dokud nejsou staženy z těchto platforem.

Je také důležité poznamenat, že existuje obrovský rozdíl mezi používáním sítě příležitostně a každodenním používáním pro mnoho transakcí. Bitcoinová síť není na takové úrovni, aby zvládla téměř stejný počet uživatelů jako síť Mastercard nebo Visa, ale nikdo netvrdí, že je to nemožné. Dosažení tohoto bodu bude pravděpodobně trvat tolik desetilet. Existuje velká závislost na probíhajících technologických inovacích bez centralizace sítě na oplátku.

Uživatelé kreditních karet

V případě Mastercard a Visa nesdělují, kolik účtů mají, pouze počet karet v oběhu. Bohužel i zde je obtížné spočítat přesná čísla.

Podle zprávy Shiftprocessing se k srpnu 2021 na celém světě používá 2,8 miliardy kreditních karet. Pokud byste je všechny seřadili, 6x by se obtočily kolem země.

Použité kreditní karty se však nerovnají účtům. Američtí spotřebitelé mají v průměru téměř 3 kreditní karty a 14 % z nich má více než 10 karet, takže je obtížné vypočítat přesný počet lidí, kteří je používají.

V každém případě je mnohem více uživatelů kreditních karet než uživatelů kryptoměn a zacelení této mezery bude vyžadovat čas a mnoho znalostí o tom, jak tento nový finanční systém funguje.

Vlády a centrální banky řídí růst bitcoinové sítě

V současné době údajně 1,66 miliardy lidí na celém světě trpí dvoucifernou inflací své měny ve 37 zemích v každém regionu světa. Podle Blockdata jde nejméně 1,12 miliardy lidí ve 28 zemích, ale mnoho zemí se snaží skutečná čísla skrýt nebo zamaskovat .

Kdy bude bitcoinová síť schopna zpracovat stejné objemy jako Mastercard a Visa?

To je 15–20 % světové populace a při minimální inflaci 10 % se jejich kupní síla sníží na polovinu za pouhých 8 let. To znamená, že jakékoli ušetřené peníze ztratí polovinu své hodnoty za pouhých 8 let.

Současná míra inflace ve Spojených státech je 6,2 % , v Evropě je to 4,1 % . Lidé v zemích prvního světa se také stále více cítí nuceni investovat své úspory do aktiv, která jsou prostředkem k uchování kapitálu. Mnoho z těchto lidí bude závislých na kryptoměně, a zejména bitcoinu, kvůli jejím síťovému efektu, dostupnosti a nedostatku.

Pokud do nich budou lidé ve vyspělých zemích se snazším přístupem ke kryptoměně i nadále více a více investovat, může se v příštích letech mnohé změnit a podle konzervativního odhadu do roku 2026 Bitcoin naroste do rozsahu sítě jako Mastercard nebo Visa.

Jako poslední poznámku se možná někteří diví, proč jsme se v tomto článku nezabývali trajektorií sítě Ethereum jako druhé největší kryptoměny. I když je na podobné trajektorii růstu, pokud jde o množství zpracovávaných dat, vysoké dvouciferné dolarové transakční poplatky, které v posledních několika měsících stále stoupaly, způsobily, že je nerealistické dívat se na něco jako „síť, na které „v současnosti se na ně mohou každý den spolehnout stovky milionů nebo miliardy lidí.

3 nejlepší multichainové softwarové peněženky pro správu, staking a swapy

Roman

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *