USA drží klíčové úrokové sazby vysoko a slibují škrty

4 min read

Americká centrální banka oznámila svůj kurz pro blízkou budoucnost. Přestože nadále drží klíčové úrokové sazby na rekordních maximech, na příští rok naznačila několik snížení.

USA drží klíčové úrokové sazby vysoko a slibují škrty

Jak se očekávalo, centrální bankéři svůj kurz prozatím nezměnili. Úrokovou sazbu ponechali v rozmezí 5,25 až 5,50 procenta. Jde o nejvyšší klíčovou úrokovou sazbu, kterou USA zaznamenaly za posledních 22 let. Zároveň však Fed zažehl plamínek naděje pro všechny, kteří trpí vysokými úrokovými sazbami.

Budou klíčové úrokové sazby v USA v příštím roce klesat?

Fed slíbil celkem tři snížení úrokových sazeb v roce 2024. Index Dow Jones na to teprve čekal, vystřelil o více než 500 bodů. Optimisté s tímto scénářem počítali dopředu a někteří z nich dokonce spekulovali, že v příštím roce dojde celkem ke čtyřem snížení úrokových sazeb.

Vítr se pomalu začíná měnit. Klíčové úrokové sazby zůstaly na posledních zasedáních Fedu beze změny, ale měnové orgány nevyloučily další zvýšení. Zřejmě se fundamentální ekonomická data v USA posunula žádoucím směrem, protože nyní chtějí za pár měsíců úrokové sazby opět snížit.

Začíná na jaře?

Období je zatím otevřené, ale obecný předpoklad je jaro. Květen je dobrým počátečním datem pro odklon od politiky vysokých úrokových sazeb. Předseda Fedu Jerome Powell očekává, že růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku zpomalí. Celkově by měla za celý rok vzrůst o 2,5 procenta.

Vysoké úrokové sazby také zpomalily růst v sektoru nemovitostí. Míra nezaměstnanosti však zůstává nízká, i když růst zaměstnanosti mírně klesá. Powell popsal inflaci jako slábnoucí, ale stále příliš vysokou. Celkově je cílem hladké přistání bez zastavení ekonomiky.

Na euforii je příliš brzy

Zda lze tohoto cíle dosáhnout, nechal otevřené. Na prohlášení vítězství nad inflací je ještě příliš brzy. Ta v listopadu klesla na 3,1 procenta poté, co byla v říjnu na 3,2 procenta. Zároveň však jádrová inflace, tedy zvýšení cen bez potravin a energií, byla vyšší než v předchozím měsíci. Tento trend byl pozorován i v říjnu.

Čekání poškozuje ekonomiku

Někteří pozorovatelé také považují oznámené snížení úrokových sazeb za brzdu ekonomiky. Pokud nyní spotřebitelé odloží své půjčování a počkají na nižší úrokové sazby, bude to škoda. Očekávané snížení úrokových sazeb je každopádně pro kryptoměny dobrou zprávou. Ve střednědobém horizontu to uvolní čerstvé peníze pro investování do tohoto sektoru. 

Očekávání by však neměla raketově stoupat, ke snižování úrokových sazeb bude docházet pomalu a po malých krocích. Americké banky očekávají na konci roku 2024 rozpětí úrokových sazeb 4,75 až 5 procent.

Roman

Napsat komentář