Společnost Epic Games dosáhla významného vítězství proti Googlu v antimonopolním případu

4 min read

Epic Games, tvůrce Fortnite, dosáhl významného vítězství ve svém antimonopolním soudním sporu proti společnosti Google, což znamená konec tříleté právní bitvy.

Společnost Epic Games dosáhla významného vítězství proti Googlu v antimonopolním případu

Společnost Epic Games, známá pro svou slavnou hru Fortnite, dosáhla významného vítězství v soudním sporu proti antimonopolní politice Google. Verdikt, který na začátku týdne jednomyslně vynesla porota, znamená konec těžké tříleté právní bitvy. Nastavuje potenciální nový kurz pro obchody s mobilními aplikacemi, jako je Google Play.

Epic Games vs. Google

V roce 2020 Epic Games zahájila tuto právní bitvu zaměřenou na zásady obchodu s aplikacemi společnosti Google. Žaloba tvrdila, že tyto praktiky porušují antimonopolní zákony. Hlavním problémem bylo, že Google vyžadoval, aby platby za aplikace byly směrovány přes jejich systém, což výrazně snížilo příjmy v aplikacích.

Boj společnosti Epic Games je součástí širšího úsilí o sjednocení vývojářů aplikací proti dominanci mobilních softwarových gigantů, jako jsou Apple a Google. Hra Fortnite, navzdory své obrovské dostupnosti, byla zapletena do této kontroverze, částečně kvůli zásadám obchodu s aplikacemi.

Případ proti společnosti Google byl složitý, vzhledem k tomu, že systém Android umožňuje boční načítání aplikací – funkce, která není k dispozici v systému iOS. Ale opatrný přístup společnosti Google k aplikacím třetích stran a zdlouhavý proces instalace představovaly významný problém. Nebylo jisté, že Epic zvítězí ve svém případě proti méně restriktivnímu postoji Obchodu Play. Překvapivě se porota přiklonila na stranu Epic Games, což znamenalo velký posun v právní tahanici.

Epic toto rozhodnutí oslavoval jako vítězství tvůrců aplikací a uživatelů po celém světě. 

„Dnešní verdikt je výhrou pro všechny vývojáře aplikací a spotřebitele na celém světě. Dokazuje to, že praktiky Google v obchodech s aplikacemi jsou nezákonné a společnost zneužívá svého monopolu k vybírání přemrštěných poplatků, potlačování konkurence a snižování inovací.“

Firma také poukázala na pokračující regulační vývoj, jako je britský zákon o digitálních trzích, hospodářské soutěži a spotřebitelském zákonu a zákon EU o digitálních trzích, jejichž cílem je regulovat dominantní softwarové praktiky.

Google však neustupuje. Wilson White, viceprezident Google pro vládní záležitosti a veřejnou politiku, oznámil plány na odvolání. 

„Máme v plánu napadnout verdikt. Android a Google Play poskytují větší výběr a otevřenost než kterákoli jiná velká mobilní platforma. Budeme i nadále bránit obchodní model Android a zůstaneme hluboce oddáni našim uživatelům, partnerům a širšímu ekosystému Android.“

Tato žaloba odráží předchozí boj Epic s Apple, který začal spoofem ikonické reklamy „1984“ a před dvěma lety vedl ke smíšenému soudnímu rozhodnutí. Rozhodnutí mírně zvýhodnilo Apple, ale vyžadovalo větší otevřenost na jeho softwarovém trhu.

Zatímco Epic slaví své nedávné vítězství a úspěch své nejnovější hryLego Fortnite, právní bitvy pokračují. S odvoláním a regulační kontrolou není boj společnosti Epic Games proti těmto technologickým gigantům ani zdaleka u konce.

Roman

Napsat komentář