Ukrajinská centrální banka má nyní oficiální povolení vydat digitální měnu

3 min read

Ukrajinská vláda postupuje vpřed se svými plány na digitální měnu centrální banky (CBDC), protože Národní banka Ukrajiny (NBU) je nyní oficiálně oprávněna vydávat digitální měnu.

Ukrajinská centrální banka má nyní oficiální povolení vydat digitální měnu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon s názvem O platebních službách, který podle oznámení oficiálně umožňuje centrální bance země vydávat CBDC, digitální hřivnu.

Nový zákon zmocňuje NBU k zřizování regulačních karantén pro testování platebních služeb a nástrojů založených na nových technologiích. Nová legislativa také umožňuje úzkou spolupráci mezi ukrajinskou centrální bankou a místními startupy na platebním trhu s přihlédnutím k poptávce soukromého sektoru.

Zákon, který byl původně schválená ukrajinským parlamentem na konci června, si klade za cíl poskytnout implementaci otevřeného bankovnictví, postup sdílení přístupu a kontroly k finančním informacím spotřebitelů prostřednictvím aplikací třetích stran. Očekává se, že zákon bude stimulovat rozvoj finančních technologií v zemi a umožní soukromým fintech společnostem navázat spolupráci s bankami a mít více obchodních příležitostí.

Nově podepsaný zákon je mimo jiné určen také k přizpůsobení ukrajinské legislativy právnímu rámci Evropské unie, což by případně umožnilo integraci platebního systému země s EU, uvádí oznámení. Právní předpisy vycházejí z nejnovějších požadavků a zohledňují standardy evropských regulačních aktů, včetně směrnice o platebních službách a směrnice o elektronických penězích.

NBU se v posledních několika letech podrobně zabývá vydáním digitální měny a mluví o potenciálu CBDC k posílení důvěry veřejnosti v centrální banku a její finanční služby. Banka však byla i nadále do značné míry znepokojena potenciálními souvisejícími riziky, jako je její dopad na finanční stabilitu a možná ohrožení tradičního bankovního systému.

Začátkem tohoto roku uzavřelo ukrajinské ministerstvo digitální transformace partnerství s Stellar Development Foundation, stojící za kryptoměnou Stellar Lumen (XLM), aby společně vypracovalo strategii pro digitální aktiva a infrastrukturu CBDC.

Cena Bitcoinu na 5 milionech dolarů, to je důvod proč tvůrce modelu S2F neprodává

Roman

Napsat komentář