Nejdůležitější události tento týden, které ovlivní kryptoměny

7 min read

Poslední týden obchodování začal slibně a zpočátku vytvořil pozitivní náladu na akciovém a kryptotrhu. S týdenním maximem 25 256 USD dosáhl Bitcoin nejvyšší hodnoty od 15. srpna 2022. Klíčová kryptoměna a celkový trh dokázaly růst ještě rychleji než americký akciový trh. Zatímco akciové indexy S&P 500 a Nasdaq se na konci týdne držely stranou a zvýšily vybírání zisků, kryptotrh se dokázal od této korektivní tendence odpoutat. Jedním z důvodů je pokles indexu amerického dolaru DXY.

DXY nebyl schopen potvrdit sílu předchozích dnů a na konci týdne se propadl zpět do svého obchodního rozpětí předchozích týdnů. Aby mohl Bitcoin potvrdit pozitivní trend z minulého týdne a trvale překonat silnou rezistenci v oblasti 25 000 USD, potřebuje podporu dobrých ekonomických dat USA a klesající inflace z Evropy a USA.

Tento týden jsou v centru pozornosti následující ekonomická data

V úterý 21. února mají být zveřejněny nové údaje o prodeji domů v USA. O den později bude zveřejněn zápis FOMC ze zasedání Fedu 1. února. Nejnovější spotřebitelské ceny v EU budou oznámeny ve čtvrtek. 23. února odpoledne bude prezentován hrubý domácí produkt USA. Obchodní týden bude zaokrouhlen nejnovějšími údaji o cenovém indexu US PCE.

Nová prodejní čísla pro stávající domy v USA

Úterý, 21. února 2023: V 16:00 (SEČ) budou prezentovány aktualizované údaje o prodeji stávajících nemovitostí za měsíc leden. Shromážděná data popisují stav trhu s bydlením v USA. Pokud jsou prodejní čísla nad očekáváním odborníků, ukazuje to na rostoucí spotřebitelské výdaje v USA. Pokud by se prognózy minuly, bylo by to potvrzením, že americký realitní sektor, který je tak důležitý, se ochlazuje. Prognóza na předchozí měsíc leden je 4,10 milionu prodejů domů a je tak nad posledním číslem 4,02 milionu.

Pokud zveřejněné údaje dosáhnou nebo dokonce překročí odhadovanou hodnotu, americký dolar by se mohl zotavit, jako tomu bylo při posledním zveřejnění 20. ledna. Pozitivní čísla z realitního sektoru dala v předchozím měsíci akciím a kryptotrhům na frak. Na druhou stranu slabá data z trhu bydlení by mohla mít negativní dopad na finanční trh. Americká centrální banka několikrát zopakovala, že navzdory špatným ekonomickým údajům nechce měnit svou měnovou politiku.

Zápisy Fedu poskytují podrobnější informace o měnové politice

Středa 22. února 2023: Ve 20:00 (SEČ) bude zveřejněn zápis o posledním rozhodnutí o úrokové sazbě. Vezmeme-li reakci trhu na nedávné zvýšení sazeb Federálního rezervního systému jako vodítko pro sentiment investorů, zdá se, že účastníci trhu stále více skončili s inflací. To, co chce trh slyšet od Federálního rezervního systému a co chce sdělit americká centrální banka, se v poslední době výrazně rozchází. Zdá se, že investoři chtějí být opět více averzní k riziku, i když Fed prozatím neplánuje snížení úrokových sazeb.

Nedávno však několik členů Fedu odmítlo investorskou interpretaci býčího trhu a poukázalo na to, že úrokové sazby pravděpodobně zůstanou vyšší déle, než investoři doufali. Uvidí se, zda nové prohlášení obsahuje aktualizované poznatky o tom, jak dlouho budou představitelé Fedu držet sazby na současných úrovních, nebo zda upravili projekce úrokových sazeb pro rok 2023 prezentované v prosinci. Pokud by Fed v posledních minutách úrokových sazeb změnil názor, akciový a kryptotrh nezůstane nezaujatý. Ve středu večer očekávejte zvýšenou volatilitu.

Spotřebitelské ceny EU a hrubý domácí produkt pro USA

Čtvrtek 23. února 2023: V 11:00 (SEČ) budou představeny konečné spotřebitelské ceny pro eurozónu za leden. V předběžném zveřejnění z 1. února byly údaje o inflaci v Evropě 8,5 procenta, což je výrazně pod očekáváním 9,0 procentních bodů. Trhoví experti nyní tuto prognózu korigovali na 8,6 procenta. Pokud jsou čísla za předchozí měsíc na této úrovni, trh by měl reagovat pozitivně.

Pokud bude naopak míra inflace vyšší než očekávání analytiků, ceny na finančních trzích by se mohly zkorigovat. Vzhledem k tomu, že jádrové ceny vzrostly oproti očekávání z 5,1 procenta na 5,2 procenta meziročně, ukazuje to, že zatímco tlak na celkové ceny celkově polevil, nic nenasvědčuje tomu, že by se zmírňovala i jádrová inflace. Nasvědčují tomu německé indexy spotřebitelských cen, které byly v poslední době vyšší, než se očekávalo, ačkoli ceny zemního plynu již měsíce výrazně klesají.

Zveřejnění hrubého domácího produktu USA za poslední čtvrtletí roku 2022 následuje ve 14:30 (SEČ). Po slabé první polovině roku se americká ekonomika držela dobře se silným růstem ve třetím a čtvrtém čtvrtletí navzdory několika zvýšením úrokových sazeb. Předběžná zpráva za čtvrté čtvrtletí ukázala hospodářský růst o 2,9 procentního bodu, což je o 0,4 procenta více než předpokládaná hodnota 2,5 procenta. Pokud konečná čísla potvrdí hodnotu 2,9 procenta, měla by být reakce trhu opět pozitivní. Kurz bitcoinu by pak měl mít také tendenci být býčí. Od začátku roku je finanční trh stále optimističtější ohledně pozitivních ekonomických dat USA, obrácení mantry z roku 2022 je dobrá zpráva a dobrá zpráva je špatná.

Zveřejnění míry jádrové inflace US PCE

Pátek 24. února 2023: Ve 14:30 (SEČ) bude představena míra jádrové inflace (PCE) pro USA v lednu. Stejně jako v předchozím měsíci se předpokládá obnovení růstu na 0,4 procenta. Pokud se očekávání expertů naplní nebo je dokonce překročí, členové Federálního rezervního systému pravděpodobně potvrdí svou strategii dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Na příštím zasedání Fed pravděpodobně znovu zvýší základní úrokovou sazbu. Kryptotrh se v důsledku toho pravděpodobně zkonsoliduje směrem na jih. Pokud se na rozdíl od očekávání cenový index PCE dostane na 0,3 procenta nebo dokonce níže, narativ o desinflaci by získal další podporu. V důsledku toho by americký akciový trh měl dostat další vítr, což by mělo mít také býčí vliv na kryptoměny.

Předpisy pro poskytovatele krypto služeb podle nařízení MiCA

Roman

Napsat komentář