Titan, příběh kryptoměny, které věřil dokonce i Mark Cuban

3 min read

Svět kryptoměn může být velmi nebezpečný a velmi volatilní, o čemž svědčí případ kryptoměny Titan. Stál 65 dolarů, za den se zhroutil na nulu.

Dokonce i velký znalec sekoru kryptoměn počítal ztráty kvůli investicím do tohoto tokenu: mluvíme o Markovi Cubanovi. Americký miliardář, majitel týmu NBA Dallas Mavericks, s vášní pro kryptoměny, investoval do Titanu a byl také ovlivněn náhlou ztrátou hodnoty. Sám to napsal na Twitteru.

Jak funguje Binance Liquid Swap, vydělávejte na poskytování likvidity

Co je Titan a co se s kryptoměnou stalo?

Titan je token protokolu DeFi Iron Finance. Tento projekt má také stabilecoin Iron, jehož hodnota je 1 dolar. Hodnota tohoto algoritmického stablecoinu je (nebo spíše byla) vázána jak na USDC (stablecoin Circle a Coinbase) ze 75%, tak na Titan z 25%. Čím více stablecoinů bylo vydáno, tím vyšší byla hodnota Titanu.

Titan se vyšplhal na 65 dolarů, ale velryby začaly prodávat, to vyvolalo paniku a prodej se změnil na výprodej. To také vedlo ke ztrátě kolateralizace pro Iron. V tomto okamžiku se Titan zhroutil a nyní má prakticky nulovou hodnotu.

S kolapsem mnoho investorů přišlo o tisíce a tisíce dolarů. V oficiální skupině na Telegramu, která je nyní otevřena pouze pro správce, je zpráva:

„Je nám opravdu líto finanční ztráty a to jak v důsledku poklesu TITANU na 0 dolarů, tak proto, že IRON tedy není schopen udržet cenu 1 dolaru. V současné době však neexistuje nic, co bychom mohli udělat, abychom obnovili fixní cenu IRONu na 1,00 dolar.“

Proto byl Iron kód chybný, což vedlo ke zhroucení Titanu i IRONu. „Cena TITANU byla tak nízká, téměř na nule, což způsobilo, že smlouva o zpětném odkupu vrátila transakce,“ uvedla společnost Iron Finance

Projekt se může znovu spustit, ale již se nebude moci spoléhat na Iron nebo Titan. Tvůrci proto požádali komunitu, aby přestala kupovat Iron a vybírala své prostředky, i když za každý původně investovaný dolar dostanou zpět jen 75 centů.

Zpráva končí takto:

„Chtěli bychom, aby všichni věděli, že je nám všem líto, co se stalo, a že jsme skutečně zničení. Doufáme, že se brzy vrátíme s nějakými pozitivními zprávami. Je nám všem opravdu líto.“

Nejednalo se tedy o pull rug, ale o technickou chybu, díky níž byl protokol zranitelný (tvrdí vývojáři). Mnoho uživatelů je zklamáno, že během několika hodin přišli o spoustu peněz a nelze vyloučit možnost soudního jednání.

Tvůrci projektu Iron Finance jsou připraveni to zkusit znovu.

„Z tohoto incidentu jsme se hodně naučili, a přestože v současném systému nebylo možné nic napravit, v budoucnu budeme pokračovat v cestě s dalšími produkty.“

Napsat komentář