NFT: Trend se ochlazuje, skončí to jako ICO v roce 2018?

3 min read

Deja-vu v krypto sektoru? Skončí to jako ICO v roce 2018?

Po květnovém vrcholu se globální vyhledávání „NFT“ na Googlu postupně snižuje. Mnozí ríkali, že trh NFT je v bublině, a srovnávali ho s ICO z let 2017/2018, vyvstává tedy otázka, zda by brzy mohly splasknout i nezaměnitelné tokeny.

Vyhledávání NFT prudce klesá

Co byl rok 2020 pro decentralizované finance, je zatím 2021 pro nezaměnitelné tokeny. Ačkoli NFT nespatřili světlo světa v letošním roce, jejich popularita zaznamenala v posledních několika měsících masivní nárůst.

Ve stejném časovém rámci se vše měnilo na NFT. Od digitálních uměleckých děl, alb, vzácných sběratelských předmětů až po historické tweety a oznámení. Průmysl viděl vstup mnoha osobností, které všechny hovořily o kryptoměnách a tomto novém horkém tématu – nezaměnitelných tokenech.

Přirozeně se tento hype rozšířil na retailové investory, kteří v přemýšlení, jak se mohou dostat do rozjetého vlaku NFT, šli na Google. Začátkem března jsme vás informovali, že celosvětové vyhledávání „NFT“ v největším vyhledávači na světě vyletěly na novou nejvyšší úroveň, která tam zůstala několik po sobě jdoucích týdnů.

Novější údaje však ukazují obrácení trendu. Počet vyhledávání se od vrcholu v březnu snížil téměř na polovinu.

NFT: Trend se ochlazuje, skončí to jako ICO v roce 2018?

A jak jsme na tom v České republice? Co dodat.

NFT: Trend se ochlazuje, skončí to jako ICO v roce 2018?

Průměrná cena prodaného NFT se od února do začátku dubna také snížila přibližně o 70%, což naznačuje, že by se tento hype mohl vytrácet.

Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod

Je to jako ICO v roce 2018?

Ti, kteří se podílejí nebo zajímají o sektor kryptoměn alespoň od roku 2017, nepochybně slyšeli o počátečních nabídkách mincí (ICO). Dlouho předtím, než se DeFi a NFT dostaly na hlavní scénu, stáli investoři ve (virtuálních) frontách, aby vložili své prostředky do ICO.

Jakmile se objevil nový projekt a sliboval průkopnická řešení, která přinesou revoluci ve všech sférách lidské existence, vydělal desítky milionů dolarů za několik dní. Ti, kteří se i nadále zajímali o sektor v roce 2018, viděli masivní výbuch této bubliny.

O několik let později jsou podobnosti mezi nimi více než jen značné finanční prostředky vložené do neprokázaných projektů a primárně využívající blockchain Ethereum. Obojí se dostalo do mainstreamových médií, obojí obdrželo podporu od celebrit a v neposlední řadě bylo obojí nejžhavějšími diskusními tématy mezi členy kryptokomunity i mimo ní po celé měsíce.

Narativ, že NFT jsou nyní v bublině, je často podporován zprávami, které to tvrdí. Dokonce i autoři, včetně Beepla – umělce, který prodal NFT za rekordní částku 69 milionů dolarů – uvedli, že toto odvětví je „rozhodně“ v bublině.

V důsledku toho, vzhledem k výše uvedeným informacím o klesajícím zájmu, cenami a srovnáním, by se NFT mohly brzy stát nejnovějšími krypto úpadky jako ICO v roce 2018.

Napsat komentář