Safemoon, co to je a proč se o této kryptoměně mluví

4 min read

Existuje kryptoměna, která se dostává do popředí uprostřed obecného nadšení, které začal Dogecoin: jmenuje se Safemoon (SAFEMOON) a v posledních dnech zaznamenala silný růst cen.

Safemoon, co to je a proč se o této kryptoměně mluví
zdroj: coinmarketcap

Safemoon byl spuštěn teprve před dvěma měsíci, začátkem března. Již v polovině dubna se zvýšil na 0,00001399. Od té doby poklesl o 35% a v současné době má hodnotu 0,00000821. Má tržní kapitalizaci přes 5 miliard dolarů. V procentech je nárůst od uvedení na trh více než 2 000 000%. Zajímavé je, že se umístil na 202. místě na CoinMarketCap a na 40. místě na CoinGecko.

Co je Safemoon

Safemoon lze zakoupit na PancakeSwap a je to token, který je založen na Binance Smart Chainu.

Safemoon se na svých webových stránkách definuje jako protokol DeFi. Není náhodou, že je definován jako projekt řízený komunitou. Dokument vysvětluje ekonomiku mince, jejímž cílem je povzbudit ty, kteří token vlastní, takže čím více lidí nakupuje, tím více se zvyšuje cena, více lidem to bude bránit prodeji a více tokenů bude spáleno.

Protokol je ve skutečnosti koncipován s 10% poplatkem z prodeje, který je distribuován z 5% současným držitelům, zbývajících 5% je převedeno na BNB a jde částečně k implementaci likvidity na PancakeSwap. V praxi systém odměňuje první držitele tokenů.

Má se jednat o strategii bezpečné cesty „to the moon“, což také vzstihuje název Safemoon.

Jedinečné je, že plán je koncipován na jeden rok, který zahrnuje charitativní projekty v Africe, zalistování na burzách, jako je Binance a budování aplikací, peněženek a her a burzu NFT. Jedná se o projekty, které tým plánuje dokončit do roku 2021. Po roce 2021 není jasné, co se stane.

Silnou stránkou projektu má být komunita a na Twitteru má Safemoon přes 650 000 followerů a 136 000 členů ve skupině Telegram, což je jistě působivé jen několik měsíců po spuštění.

O Safemoonu se hovoří také díky skutečnosti, že se zdá být po vzoru Dogecoinu mincí, jejíž použití a design nejsou jasné, ale která generuje hype a zvědavost, která vede k tomu, že se zvýší cena. Něco podobného se děje s tokenem Shiba Inu (SHIB), jehož jediným cílem je „zabít“ Dogecoin.

Safemoon, co to je a proč se o této kryptoměně mluví
zdroj: coinmarketcap

Jak vytvořit NFT na EOS

Dogecoin vs Safemoon

Jak již bylo zmíněno, Safemoon a Dogecoin mají několik společných věcí:

  • Hype generovaný nadšenou komunitou, která vedla k nákupům a zvýšila cenu, i když v případě Dogecoinu je cílem dolar, pro Safemoon je to cent a je stále zatraceně daleko;
  • Nedostatek konkrétního případu použití, který v případě Dogecoinu, s jeho popularitou, je paradigmatem, které se může změnit, kdyby jej používala i Tesla jako platební prostředek, což je nepravděpodopné, protože DOGE využívá stejný konsensuální mechanismus těžby (Proof-of-Work) jako BTC, který společnost přestala přijímat kvůli spotřebě energie z fosilních paliv.

Poté už mluvíme o dvou zcela odlišných projektech. Dogecoin se zrodil pro zábavu, má svůj vlastní blockchain a používá konsensuální algoritmus bitcoinu. Podle vlastních slov se Safemoon zrodil, aby vylepšil DeFi, nemá svůj vlastní blockchain a prozatím má pouze jedno obchodní místo, kterým je PancakeSwap a vzhledem k tokenomice to vypadá jako skutečný spekulativní produkt.

Stejně jako u všechn krypto projektů, ať už je to Safemoon, Dogecoin nebo něco jiného, ​​je dobré nenechat se unést nadšením a FOMO a dávat pozor, aby vás nic nepřekvapilo. Před každou investicí platí jedno pravidlo: DYOR (do your own research) – proveďte svůj vlastní průzkum: vždy si vše prostudujte a ujistěte se o rizicích, která podstupujete. A především: neinvestujte to, co si nemůžete dovolit ztratit.

Napsat komentář