Nový Ruský zákon legalizuje průmyslovou těžbu kryptoměn, omezuje soukromou těžbu

5 min read

Ruští zákonodárci jsou připraveni legalizovat rozvíjející se průmyslový sektor těžby kryptoměn v zemi, ale mohli by uvalit přísná omezení na „soukromé“ těžaře doma. Jak uvádějí média Finam a RBC, místopředseda výboru pro informační politiku Anton Gorelkin potvrdil, že Státní Duma bude na aktuálním zasedání projednávat nový zákon o těžbě.

Ruské zákony mají změnit sektor kryptotěžby v zemi

Zdá se, že zákon o těžbě bude spojen s navrhovaným nařízením o kryptoměnách, které by účinně zakázalo provozování krypto burz v Rusku. Určité výjimky platí pro společnosti působící v sandboxu pod dohledem centrální banky. Zdá se však, že banka tento ústupek učinila výhradně pro mezinárodní obchodní společnosti, které v mezinárodních obchodních transakcích používají kryptoměny místo USD.

Podle nového návrhu zákona budou moci průmysloví těžaři také získat přístup k těmto burzám ovládaným Moskvou.

Gorelkin vysvětlil, že nový zákon stanoví, že „pouze ruské společnosti a podnikatelé, kteří obdrželi povolení, budou moci pokračovat v těžbě.“ Zákonodárci doufají, že návrh zákona bude v nadcházejících týdnech schválen a vstoupí v platnost 1. září.

Měl by být zaveden systém schvalování

Gorelkin dodal, že „jednotlivci, kteří nepřekračují limity spotřeby energie stanovené vládou“, mohou těžit kryptoměny „bez žádosti o povolení“. Byl by to krok zpět od předchozích snah zakázat všechny formy neprůmyslové těžby kryptoměn.

Jaké budou navrhované stropy pro spotřebu energie, se však teprve uvidí. Ruské energetické společnosti v posledních měsících zasáhly proti nelegálním těžebním aktivitám, což naznačuje, že úroveň tolerance pro soukromé těžaře je již nyní nízká.

Průmysloví těžaři budou také muset předkládat zprávy o své činnosti Rosfinmonitoringu, ruskému úřadu pro boj proti praní špinavých peněz.

Měly by hrát roli zámořské kryptoburzy?

Zajímavé může být, že Gorelkin také komentoval, že průmyslovým těžařům umožňuje prodávat coiny „bez použití ruské informační infrastruktury“.

To by mohl být odkaz na zámořské krypto burzy. Předchozí snahy o regulaci těžby kryptoměn v Rusku se točily kolem myšlenky donutit domácí firmy prodávat své coiny na zahraničních obchodních platformách.

Centrální banka věří, že tato politika pomůže udržet kryptoměny „mimo domácí ekonomiku“. Banka z toho učinila prioritní požadavek, přičemž se snaží posunout svůj projekt digitálního rublu.

Zdá se, že návrh zákona také dává určitou pravomoc veřejným službám a místním úřadům. V minulosti si představitelé těžařských hotspotů, jako je Irkutsk, stěžovali, že těžaři jejich sítě nepřiměřeně zatěžují.

Gorelkin vysvětlil, že navrhovaný zákon „zahrnuje možnost dát ruské vládě právo zakázat těžbu v určitých regionech“. Připustil však, že ohledně možných „podmínek a rozsahu takových zákazů je stále co debatovat“.

Odborníci si novým zákonem nejsou jisti

Ruští právní experti vyjádřili ohledně tohoto návrhu smíšené názory. RBC citovala Jurije Brisova, partnera právní poradenské společnosti Digital and Analogue Partners, že zákonodárci se již dříve pokoušeli regulovat těžbu – a selhali.

Nejnovější pokus se zdá být výsledkem intenzivního lobování ze strany průmyslového těžařského sektoru.

Nový Ruský zákon legalizuje průmyslovou těžbu kryptoměn, omezuje soukromou těžbu
Ruská kryptotěžební společnost BitRiver staví v Rusku nové datové centrum v hodnotě mnoha milionů dolarů. (Zdroj: BitRiver)

A přestože se mluví o tom, že návrh zákona bude schválen včas před zářijovým představením, Brisov řekl, že zákonodárci musí před hlasováním návrh zákona revidovat. Vysvětlil:

„Tento návrh je již osmým pokusem o vytvoření zákona o těžbě kryptoměn. Je to velmi hrubé, dokonce i definice těžby je formulována narychlo. Je malá šance, že bude přijat ve své současné podobě.“

Marketa Tesarkova

Napsat komentář