Rusko: nové zákony proti zločincům využívajícím kryptoměny

3 min read

Rusko připravuje změny svých zákonů, aby usnadnilo konfiskaci kryptoměn používaných zločinci. Uvádí to místní zpravodajský web TASS s odvoláním na generálního prokurátora Ruské federace Igora Krasnova.

Krasnov včera hovořil v Petrohradě na konferenci vedoucích státních zástupců evropských států. Řekl, že Rusko pracuje na některých změnách právních předpisů o konfiskaci digitálních aktiv, protože se staly zdrojem příjmu z trestné činnosti.

„Používání kryptoměn zločinci je v naší zemi vážným problémem.“

Krasnov dodal, že federální zákon o digitálních aktivech zavedený v červenci 2020 byl významným krokem k překonání tohoto problému, ale probíhají další práce na změně trestního práva a postupů, které umožní uplatnění omezujících opatření, jako je zabavení virtuálních aktiv.

Rovněž zdůraznil, jak se kryptoměny v zemi také používají ke korupci a úplatkům nebo praní odcizených prostředků.

Rusko a zákony o kryptoměnách

Zákon v Rusku kryptoměny uznává a umožňuje jejich použití, ale nepovažuje je za platební prostředek. Již v červenci loňského roku se spekulovalo, že k tomuto zákonu budou přidány nové předpisy, takže je dokonce možné, že na změnách, o kterých se zmiňuje Krasnov, se již nějakou dobu uvažuje.

Jde o to, že současný zákon definuje kryptoměny pouze jako soubor elektronických dat, které lze akceptovat jako platební prostředek, ale nespecifikuje, jaké způsoby použití jsou povoleny. Jediným faktickým zákazem je jejich použití jako platebního prostředku.

Již v době, kdy tento zákon vyšel, byl interpretován jako jakýsi neúplný kompromis, tj. jako kombinace nepříznivého a pragmatického přístupu, který není schopen reagovat na skutečné potřeby trhu a občanů. Skutečnost, že podle názoru generálního prokurátora jsou nezbytné změny, aby bylo orgánům činným v trestním řízení usnadněno zabavení kryptoměn v případě souvislosti s trestnou činností, nás vede k tomu, že také úřady by je raději považovaly za platební prostředek.

Bitcoin, 1 miliarda uživatelů do roku 2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *