Co je PancakeSwap? Jak DEX používat a vydělávat

6 min read

PancakeSwap si klade za cíl konkurovat decentralizovaným burzám založeným na Ethereu menšími poplatky a rychlými transakcemi.

Na rozdíl od populárních centralizovaných burz s kryptoměnou, jako jsou Binance a Coinbase, které jsou provozovány jediným korporátním subjektem, umožňují decentralizované burzy (DEX) obchodování bez prostředníka. Mnoho takových DEXů je založeno na ETH, kde běží převážná část decentralizovaných financí (DeFi).

Jak se však rozšířily konkurenční inteligentní blockchainy, vznikají srovnatelné DEXy i jinde. V případě PancakeSwap je postaven na Binance Smart Chain a díky tomu nabízí mnohem nižší poplatky za obchodování. Binance Smart Chain je novější a méně zavedený než ETH, ale PancakeSwap již patří mezi největší DEXy.

Zde je to, co potřebujete vědět o PancakeSwap Binance Smart Chain, včetně návodu, jak začít.

Co je PancakeSwap?

PancakeSwap je decentralizovaná burza, která vám umožňuje obchodovat s kryptoměnami a tokeny bez centralizovaného zprostředkovatele. Je postaven na automatizovaných inteligentních kontraktech nasazených na Binance Smart Chain, blockchainové platformě provozované kryptoburzou Binance.

Přestože Binance provozuje centralizovanou burzu, nekontroluje ani neprovozuje PancakeSwap – byla vytvořena anonymními vývojáři. Tato služba vypadá velmi podobně jako populární ETH DEX, Uniswap. PancakeSwap se používá speciálně pro tokeny BEP-20 běžící na Binance Smart Chain. Je však možné převést tokeny z jiných platforem přes Binance Bridge a „zabalit“ je jako token BEP-20 pro použití na DEX.

Stejně jako mnoho jiných DEXů je i PancakeSwap postaven na systému automatizovaného tvůrce trhu (AMM), který se při obchodování s kryptoměnami spoléhá na pooly likvidity podporované uživateli. Uživatelé uzamknou své tokeny do poolu likvidity prostřednictvím inteligentních smluv. To vám umožní provést požadovanou výměnu a uživatelé, kteří drží své mince v poolu, získávají po celou dobu odměny.

PancakeSwap je součástí rostoucí vlny služeb DeFi, které umožňují obchodníkům s kryptoměnami provádět transakce s obchodními tokeny, aniž by prostředník významně snížil prostředky.

Jak funguje PancakeSwap?

Jak je popsáno výše, výměny tokenů probíhají prostřednictvím poolů likvidity mezi páry tokenů. Uživatelé mohou vyměňovat jeden typ tokenu za jiný bez prostředníka, zatímco ostatní uživatelé, kteří vkládají své tokeny do poolů likvidity, získávají podíl na odměnách generovaných transakcemi.

To je však jen jedna část celkového zážitku z PancakeSwap. DEX také umožňuje vkládat mince do takzvaných Syrup poolů, které poskytují rostoucí odměny. Můžete například stakovat CAKE, nativní token PancakeSwap, a vydělat ještě více CAKE pouze tím, že ho necháte v průběhu času sedět v Syrup Poolu. K dispozici je dokonce i možnost automatického stakování, která váš podíl re-stakuje alespoň jednou za hodinu a vaše odměny se bude průběžně načítat.

PancakeSwap

PancakeSwap nabízí také sázení na to, zda cena Binance Coinu (BNB) v omezeném časovém období vzroste nebo poklesne. Má také loterii, která uživatelům umožňuje koupit si tiket v naději, že vyhrají CAKE a DEX také nabízí k nákupu širokou škálu sběratelských nezaměnitelných tokenů (NFT) s motivem králíka. Najdete zde Initial Farm Offering (IFO), které vám umožní koupit zbrusu nové mince od začínajících projektů.

Jak používat PancakeSwap

K používání PancakeSwap budete potřebovat vlastní krypto peněženku, protože DEX nepodporuje fiat měnu. PancakeSwap funguje s peněženkami, jako jsou Trust Wallet, MathWallet, Binance Chain Wallet a dokonce i MetaMask. Ano, MetaMask je peněženka ETH, ale lze ji nakonfigurovat tak, aby fungovala s Binance Smart Chain. Na rozdíl od centralizovaných burz nebudete muset zadávat spoustu osobních údajů – nemusíte si ani vytvářet profil.

Použijeme Trust Wallet na chytrém telefonu. Prvním krokem je nákup nějakých Binance Coinů (BNB) a jejich převedení do peněženky. Poté jej budete muset převést na Binance Smart Chain, abyste jej mohli použít v PancakeSwap. Můžete to udělat v Trust Wallet stisknutím tlačítka „More“, klepnutím na „Swap to Smart Chain“ a zaplacením malého transakčního poplatku za převod vašich mincí.

Trust Wallet


Všechny funkce PancakeSwap se zobrazují na levé straně obrazovky ve vašem webovém prohlížeči. Chcete-li vyměnit tokeny, přejděte na Trade a vyberte Exchange a poté vyberte, který token ve vaší připojené peněžence chcete obchodovat. K provedení transakce v peněžence budete muset potvrdit.

PancakeSwap screenshot

U farem nebo poolů likvidity (LP) musíte utratit stejnou hodnotu tokenů v páru (například CAKE-BNB), abyste mohli zakoupit LP tokeny, které poskytují likviditu DEX a získávají vám odměny v tomto procesu. Tuto likviditu lze kdykoli odebrat a bude vyplacena v jednotlivých tokenech, které byly původně vyměněny za LP tokeny.

PancakeSwap screenshot

Budoucnost

Binance Smart Chain rychle roste, protože vývojáři využívají jeho nízké poplatky a rychlejší transakce ve srovnání s ETH. V dubnu 2021 Binance odhalila, že platforma provedla přibližně 4,9 milionu transakcí za jediný den, což je trojnásobek toho, co kdy ETH za den zvládlo.

PancakeSwap nemá stejnou úroveň průměrného denního objemu jako Uniswap nebo SushiSwap, dvě největší DEX na blockchainu ETH, ale vzhledem k relativně mladému věku Binance Smart Chain je již velmi populární.

Pokud se platforma společnosti Binance bude i nadále rozvíjet a bude přitahovat více vývojářů i uživatelů – a budou stále stoupat rostoucí poplatky a přetížení sítě ETH – může PancakeSwap v budoucnu vést ještě silnější boj proti konkurenčním výměnám.

Jak nastavit Binance Smart Chain na MetaMask

Otevřete peněženku a v sekci networks najdete Binance Smart Chain mainnet a označte.

Co je PancakeSwap? Jak DEX používat a vydělávat

Napsat komentář