Uniswap recenze: nejpoužívanější DEX
8 min readObsah Článku
Uniswap je plně open-source decentralizovaná burza (DEX), která běží na blockchainu Ethereum. Podle údajů se jedná o pátou nejpoužívanější aplikaci DeFi.
Uniswap umožňuje výměnu prostřednictvím „swapů“ tokenů Ether a ERC20. Kromě nejpopulárnějších tokenů, jako jsou BAT a SNX, existuje také mnoho tokenů DeFi, jako jsou tokeny WBTC, CDAI nebo Aave.
Uniswap, který se zrodil z projektu Haydena Adamse, získal finanční prostředky od nadace Ethereum v roce 2018 a Paradigm na jaře 2019 a rychle začal přitahovat uživatele. V únoru dosáhl Uniswap nejvyššího objemu obchodování v historii DEXů.
Co je Uniswap?
Začněme základním úvodem, který odpovídá na otázku, co je Uniswap?
Uniswap je protokol, který umožňuje kupujícím a prodejcům vyměňovat tokeny ERC20 bez použití burzy nebo knihy objednávek. Používá algoritmus, který automaticky určuje swapovou sazbu na základě zůstatků obou tokenů a skutečné poptávky po tomto swapovém páru.
Nyní se možná divíte, proč je Uniswap tak revoluční? Tradiční trhy vyžadují, aby kupující a prodávající zajišťovali likviditu, což není vždy snadné zajistit. I decentralizované burzy (DEX) trpí tímto problémem, protože se pro svůj úspěch silně spoléhají na likviditu.
Uniswap řeší tento problém jiným způsobem prostřednictvím automatizovaného zajišťování likvidity. Umožňuje DEXu vyměnit tokeny ERC20, aniž by se musel spoléhat na mechaniku kupujících a prodejců vytvářejících likviditu. Jak ale funguje automatické zajišťování likvidity?
Jak funguje automatické zajišťování likvidity Uniswap?
Rovnice „X * Y = K“
V rovnici „X * Y = K“ představují X a Y počet dostupných tokenů ETH a ERC20. Zatímco K představuje konstantu, kterou mohou tvůrci směnné smlouvy nastavit na Uniswap. K může vypadat jako nějaká náhodná konstanta, ale na tom záleží nejvíce. Když vynásobíte X číslem Y, musí se hodnota vždy rovnat hodnotě K.
Nyní se podívejme na výše uvedený graf. Graf představuje konstantu K, což je funkce. Osa Y představuje token B (ETH), zatímco osa X představuje token A (ERC20).
První červená tečka (stará poloha) představuje aktuální cenu za výměnu tohoto páru ETH-ERC20 na základě aktuálního zůstatku tokenů ETH proti tokenům ERC20. Alice se však rozhodne vyměnit své tokeny ERC20 za ETH.
Proto se rovnováha ETH tokenů snižuje a rovnováha ERC20 tokenů se zvyšuje. To znamená, že červená tečka se přesune na novou pozici, protože máme více tokenů ERC20 a méně tokenů ETH ve fondu likvidity. Jinými slovy, jedná se o velmi jednoduchý cenový algoritmus, kdy se cenová sazba pohybuje podél grafu.
Dále je důležité vědět, že od 23. března 2020 byl představen Uniswap V2. Verze V2 přišla s mnoha novými funkcemi a aktualizacemi. Pojďme se dozvědět něco o rozdílech.
Pochopení rozdílu mezi Uniswap V1 a V2
S Uniswap V2 bylo představeno mnoho nových funkcí, jako jsou cenové orákly, flash swapy a swapovací router. Tento poslední prvek je nejdůležitější pochopit, jak získat lepší představu o tom, jak Uniswap směruje tokeny mezi pooly likvidity.
Uniswap V1
„V Uniswap V1 jsou všechny pooly likvidity mezi ETH a tokenem ERC20.“ Uživatelé mohou směňovat libovolné ERC20 za jiné ERC20 směrováním přes ETH. Vzhledem k tomu, že ETH je nejlikvidnějším aktivem založeným na Ethereu a nepřináší žádné nové riziko platformy, byla to nejlepší volba pro Uniswap V1. “
To znamená, že Uniswap V1 vždy provádí dva obchody. První obchod za výměnu tokenu ERC20 za ETH a druhý obchod za převedení vašeho ETH zpět na požadovaný token ERC20. Jinými slovy, koncový uživatel platí poplatky dvakrát.
To představovalo několik omezení použití:
- Vyšší poplatky
- Uniswap silně souvisí s používáním ETH
- Není možné směňovat tokeny ERC20 přímo s jinými tokeny ERC20.
I když je stále plně funkční, již není v aktivním vývoji. Z výše uvedených důvodů byl vytvořen Uniswap V2.
Uniswap V2
V2 poskytuje koncovým uživatelům tři různé možnosti pro výměnu jejich tokenů pomocí „Router Contract“.
Router Contract není nic jiného než smlouva, která obsahuje směrovací logiku pro odesílání vašich tokenů do správné smlouvy. Zde jsou tři možnosti výměny:
- Přímý swap mezi dvěma páry ERC20. Například dva stablecoiny jako DAI / USDC se mohou pro obchodníky ukázat jako velmi užitečné.
- Tradiční swap přes ETH, kde platíte dvakrát poplatky.
- Vlastní směna, kde můžete vytvořit složitější cestu pro výměnu, například DAI / ETH, ETH / BAT, BAT / USDT a USDT / USDC, abyste svůj DAI převedli na USDC. Obchodníkům to často poskytuje zajímavé arbitrážní příležitosti.
Dále se podívejme, proč uživatelé poskytují likviditu poolům likvidity Uniswap a jak můžete z této příležitosti těžit.
Poskytování likvidity na Uniswap: Jak profitovat?
Jakým způsobem uživatelé profitují z poskytování likvidity na Uniswapu? Odpověď je jednoduchá – obchodní poplatky. Do těchto poolů likvidity se můžete zapojit poskytnutím tokenů ETH a ERC20 na kontrakt burzy Uniswap.
Na oplátku, kdykoli někdo provede výměnu, musí swapper zaplatit poplatek 0,3% za výměnu. Tento poplatek je následně převeden do likviditnímu poolu a poskytovatelé likvidity dostávají část transakčního poplatku úměrně jejich hodnotě v poolu likvidity.
Uniswap Flash Swapy: Užitečné nebo nebezpečné?
Na závěr pojďme diskutovat o Flash Swapech poskytované na Uniswap V2.
„Flash swapy Uniswap V2 vám umožňují vybírat libovolné množství jakéhokoli tokenu ERC20 na Uniswap bez jakýchkoli počátečních nákladů a dělat s nimi cokoli chcete, pokud do konce provedení transakce buď:
Zaplatíte za všechny vybrané tokeny ERC20, zaplatítee procento tokenů ERC20 a zbytek vratíte, nebo vratíte všechny vybrané tokeny ERC20. “
To vše zní super, protože otevírá spoustu nových možností. Flash swapy, označované také jako flash půjčky, vytvořil Marble Protocol v roce 2018. V té době vytvořil svůj vynález jako „chytrou smluvní banku“, která umožňuje půjčky s nulovým rizikem.
V poslední době jsme však viděli mnoho útoků na flash výpůjčky, které se děly napříč různými protokoly, například bZx, kde útočník utekl s tokeny v hodnotě tisíců, které dostal zdarma prostřednictvím flash půjček. Někteří lídři v oboru argumentují, že toto je vážné riziko pro prostor DeFi; jiní však připisují výskyt útoků slabému zabezpečení protokolu bZx.
Ať tak či onak, Uniswap se rozhodl implementovat své takzvané flash swapy. To umožňuje komukoli vybrat tokenz ERC20 z poolu likvidity. Uživatel však musí vrátit tokeny do stejného bloku. Nebo vrátit jejich ekvivalent ETH do poolu likvidity ETH.
Závěrem
Je nepopiratelné, že automatické zajišťování likvidity významně posílilo prostor DeFi a vytvořilo mnoho nových a sofistikovanějších obchodních příležitostí. Čas však ukáže, zda byly swapy pro kryprostor to pravé. Zde je krátký souhrnný seznam výhod a nevýhod používání Uniswap.
Výhody
- Decentralizované
- Jakýkoli nový token může přímo přistupovat k likviditě.
- Obchody s malými částkami ve srovnání s ostatními DEX nebo centralizovanými burzami.
- Poskytovatelé likvidity mohou těžit z přispívání likvidity do poolů likvidity.
Nevýhody
- Možnost útoků typu flash swap
- Při odstraňování nerovnováhy na trhu se stále spoléhá na arbitrážní obchodování.
- Zalistovávání fake tokenů.
- V současné době vysoké gas polatky z důvodu vysokého objemu obchodů činí obchodování pomocí Uniswap stále dražší aktivitou.
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024