Tradingview: jak provádět fundamentální analýzu altcoinů

5 min read

Na TradingView byl zveřejněn krátký návod, jak provádět fundamentální analýzu altcoinů.

Co je fundamentální analýza

Fundamentalní analýsa je analytický přístup, jehož cílem je stanovit skutečnou hodnotu aktiva. Jinými slovy si klade za cíl zjistit, zda je aktivum nadhodnocené nebo podhodnocené.

Různá investiční aktiva mají schopnost generovat zisky pro investora dvěma způsoby:

  • Cena aktiva roste a je tu někdo ochotný za to zaplatit;
  • Aktivum generuje výnos. Např. stakovaná kryptoměna produkuje předem určený periodický výnos nebo akcie nabízejí roční dividendu.

Fundamentální analýza studuje vlastnosti aktiva a zjišťuje, zda a jaké existují podmínky, aby aktivum přineslo návratnost, kterou investoři chtějí. U akcií a kryptoměn, které představují obchodní projekty postavené na blockchainu, se tato analýza zaměřuje na schopnost vytvářet výnosy za ziskových podmínek.

Může Tesla se ziskem vyrábět a prodávat elektromobily velkému počtu zákazníků? Může Aave přilákat věřitele a dlužníky na decentralizovanou půjčovací platformu, aby v přiměřené míře generovala poplatky? Kolik lidí chce používat síť Ethereum k provozování svých decentralizovaných finančních projektů nebo k vytváření NFT?

Faktem je, že fundamentální analýza kryptoměn, i když má poněkud podobný přístup, jaký se používá na starších trzích, nemůže použít mnoho osvědčených nástrojů, které se obvykle používají.

Kryptoměny tedy nelze hodnotit pomocí stejných kritérií jako tradiční společnosti. Naopak decentralizovanější kryptoměny, jako je Bitcoin, lze analyzovat způsobem, který je více podobný tomu, jak se analyzují komodity, zatímco u centralizovanějších tradiční ukazatele často moc neříkají.

Aby bylo možné pokračovat s určitou mírou jistoty, musely by být identifikovány některé silné metriky, vyloučit slabé metriky, jako je počet sledujících projektu na Twitteru nebo Facebooku, protože je snadné koupit tisíce followerů v dnešní době.

Jak funguje Binance Liquid Swap, vydělávejte na poskytování likvidity

Tradingview: jak provádět fundamentální analýzu altcoinů – návod

Abychom šli trochu hlouběji, je možné analyzovat takzvané metriky on-chain, tj. Ty, které lze detekovat analýzou transakcí zaznamenaných na veřejných blockchainech. Návod doporučuje začít zkoumáním zejména tří metrik:

  • počet aktivních adres
  • hodnota transakcí
  • hodnota poplatků (pro představu o skutečné poptávce na trhu).

Doporučuje také používat pro analýzu řešení založená na API nebo používat nástroje třetích stran, jako jsou například výzkumné zprávy o projektech od Binance.

Další informace, které by mohly být zajímavé, jsou o týmu, který stojí za projektem.

Například by se člověk mohl pokusit z transakční analýzy pochopit, zda členové týmu posílají tokeny sobě nebo jiným lidem v týmu a to pokaždé pomocí nových adres, aby se pokusili uměle nafouknout počet transakcí v řetězci.

Nebo by bylo možné přečíst si white paper a posoudit, zda zamýšlené případy použití dávají smysl. Je skutečně důležité určit, zda má token skutečnou užitečnost a zda bude mít dobrou masovou adopci. Dokument by měl také zdůraznit, kolik tokenů si zakladatelé a tým ponechají a kolik jich bude poskytnuto investorům.

Další užitečná data k tomu, jak provádět fundamentální analýzu altcoinů jsou data týkající se minulých zkušeností členů týmu, např. pokud mají zkušenosti v oboru nebo pokud pro realizaci projektu získali dostatečné finanční prostředky. Dá se dokonce jít až tak daleko, že se podíváme do obchodního rejstříku, abychom zjistili, kdo jsou zůčatnění, ředitelé atd.

Další věcí, kterou je třeba prozkoumat, je přímá konkurence konkrétnímu projektu. Zejména stojí za to zkontrolovat, zda existují další projekty nabízející podobná řešení a zda například již nebyly dále rozvíjeny. Bylo by rovněž dobré zvážit mechanismy nabízení tokenů na trhu, likviditu a objemy obchodování, jakož i tržní kapitalizaci.

Nakonec by měla být analyzována také počáteční distribuce tokenů a tokenomika projektu.

Bohužel je nemožné určit standardní postup jak provádět fundamentální analýzu altcoinů, protože každý projekt je organizován jinak a vydává různé informace. Informace zveřejněné týmem navíc nejsou vždy správné. Skutečnost, že kryptotrhy jako celek jsou stále velmi spekulativní, ještě ztěžuje identifikaci, které hluboké metriky mají skutečný dopad na ceny.

Proto je na jedné straně poměrně obtížné a složité provádět fundamentální analýzu altcoinů, zatímco na druhé straně je velmi obtížné získat jistotu.

Napsat komentář