Decentralizované burzy roku 2021 – Top 5

4 min read

Pokud jste obchodníkem s kryptoměnami, je pravděpodobné, že jste narazili na špičkové centralizované burzy, jako jsou Binance nebo Coinbase. Dnes však na oblíbenosti získávají také Decentralizované burzy.

I když v tuto chvíli nejsou tak široce používány, jak by se dalo očekávat, je docela jasné, že udělaly dojem. Důvodem je také to, že v současnosti populární centralizované burzy jsou pozůstatkem jednoho klasického problému s konvenčními finančními systémy – jsou řízeny ústředním orgánem.

Burza se stane správcem, který drží vaše aktiva jako tvůrce trhu. Zajistí, že uživatelé jsou ochotni prodat aktiva kupujícím nebo naopak. Mezi funkce CEX patří úschova aktiv, zajištění likvidity atd. Mají také ústředí a správní rady. S decentralizovanými burzami lze provádět peer-to-peer obchodování. Místo ústředního orgánu je řídí software a uživatelé. DEXy také nevyžadují procesy Know-Your-Customer (KYC), jako je ověření identity, adresy, informace o příjmu a další.

Abychom to specifikovali, decentralizované burzy jsou automatické nebo alespoň fungují poloautomaticky. Uživatelé na platformě se přímo účastní důležitých rozhodnutí. Spolu s tím má distribuovanou účetní knihu pro ukládání a zpracování všech dat. Platforma zároveň neukládá žádné osobní údaje, protože existuje pouze jako nástroj umožňující obchod.

Pojďme se tedy bez dalších okolků podívat na

Nejlepší decentralizované burzy v roce 2021

Uniswap

Uniswap, postavený na Ethereu, je přední decentralizovanou burzou, která poskytuje příležitosti mnoha uživatelům. DEX je navržena tak, aby fungovala jako platforma pro kryptokomunitu k obchodování s tokeny bez dalších prostředníků. Je také jedinečná v tom, jak používá matematickou rovnici a pooly tokenů k provádění obchodů. S 24hodinovým objemem obchodu ve výši 1 241 070 580,19 USD v době psaní je na prvním místě v našem seznamu Top 5 decentralizovaných burz roku 2021.

Pancakeswap

PancakeSwap používá strukturu Automated Market Maker (AMM) jako DEX. Do této struktury nejsou zahrnuty žádné knihy objednávek, systémy nabídek nebo limit/market objednávky. Místo těchto způsobů získávají uživatelé obchodující na platformě likviditu z poolů likvidity. Jakmile je obchod dokončen, obnoví se rovnováha poolů likvidity. Nové vyvážení se provádí odečtením likvidity z jednoho poolu a přidáním do druhého. Její objem obchodování za posledních 24 hodin je 967 719 199,26 USD.

1inch Liquidity Protocol

Tato jedinečná DEX je automatizovaný tvůrce trhu (AMM) nové generace. Chrání uživatele před front-running útoky a také nabízí poskytovatelům likvidity kapitálovou efektivitu. A co je nejdůležitější, zajišťuje, že obchodníci mohou nakupovat a prodávat tokeny ERC-20, aniž by byli ovlivněni skluzem. 1inch algoritmus zachycuje hodnotu, která poskytuje poskytovatelům likvidity nejlepší výnosy. V době psaní článku činí objem obchodování DEX 569 487 291,59 USD.

Raydium

Raydium je založena na blockchainu Solana a pracuje jako automatizovaný tvůrce trhu (AMM) a poskytovatel likvidity. Na rozdíl od jiných AMM, kde je likvidita exkluzivní pro jejich vlastní platformu, Raydium poskytuje likviditu on-chain centrálnímu orderbooku Serum DEX, který je také založen na Solaně. S Raydium mohou uživatelé obchodovat pomocí orderbooků nebo AMM, podílet se na těžbě likvidity nebo stakovat RAY (její nativní token), aby se mohli podílet na prodeji tokenů a získávat odměny. V současné době je její objem za poslední den 390 061 083 USD.

Sushiswap

SushiSwap je software, který běží na blockchainu Ethereum. Poskytuje pobídky uživatelům, kteří provozují její platformu pro obchodování s kryptoměnami. Podobně jako ostatní DEX používá pro kryptoměnu řadu poolů likvidity. Uživatelé nejprve uzamykají aktiva do inteligentních smluv a obchodníci poté nakupují a prodávají kryptoměny z těchto poolů. Uživatelé, kteří vlastní její nativní token, SUSHI, mají oprávnění rozhodovat o platformě. Má 24hodinový objem obchodování 374 799 608,61 USD.

Závěr

Nemít uprostřed třetí stranu je skvělé, ale uživatelé budou muset být při obchodování opatrní. DEX nepomůže se zapomenutým heslem nebo ztrátou dat, z důvodu chybějícího KYC.

Tento software obejde omezení rychlosti hashování od Nvidia

Napsat komentář