Na blockchain Bitcoin SV byl proveden 51% útok

3 min read

Neidentifikovaná skupina reorganizovala blockchain Bitcoin SV a vytvořila 3 různé řetězce, které těžily současně.

Před dvěma dny byl proti Bitcoinu SV (BSV) proveden 51% útok. Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV) je fork Bitcoin Cash (BCH). Zrodil se v listopadu 2018, ale projekt se nikdy pořádně nerozjel. Zejména jeho těžba není nijak decentralizovaná, takže není tak těžké provést 51% útok.

K dnešnímu dni by podle Crypto51.app stál 51% útok na Bitcoin přes 1,7 milionu dolarů za hodinu a na BCH by stál přes 23 000 dolarů za hodinu, zatímco jeden na BSV je mnohem levnější a to 7 589 dolarů na hodinu.

Na blockchain Bitcoin SV byl proveden 51% útok
Na blockchain Bitcoin SV byl proveden 51% útok

Podle briefingu zahájila skupina těžařů řetězovou reorganizaci v 11:46 ráno 3. srpna 2021, přičemž se jí podařilo vytvořit 3 různé verze blockchainu, které těžily současně různé těžařské pooly. Útok pokračoval asi 12 hodin a dosáhl reorganizace asi 14 bloků. To je samozřejmě katastrofické pro důvěryhodnost blockchainu, která závisí na jeho neměnnosti, aby zaručil jeho hodnotu a prestiž mezi svými uživateli.

K 51% útoku dochází na slabé řetězce, které jsou pro těžaře nezajímavé. Nejslavnějšími příklady těchto druhů útoků, kromě BSV, byly případy Ethereum Classic (ETC), Verge (XVG) a Bitcoin Cash (BCH).

V případě bitcoinu SV lze událost snadno pochopit díky grafu sdílenému společností Farum, platformou pro řízení rizik vyvinutou společností Coinmetrics. Každý řádek představuje nový řetězec potvrzovaný různými uzly Bitcoinu SV současně.

Graphic representation of the Bitcoin SV chain reorg. Image: Coinmetrics

Situace se však nyní zdá být zpět pod kontrolou a cena BSV na trzích neutrpěla výrazným poklesem.

Důsledky 51% útoku na Bitcoin SV

Současná hodnota BSV je kolem 135 dolarů jen o 4% nižší než včera, i když ve srovnání se včerejším vrcholem 147 dolarů je to o 8% méně.

V takových případech, pokud mají útoky skutečně vážné důsledky, obvykle dochází ke kolapsu cen, zatímco 8% ztráta není výjimečná.

Kevin O’Leary: investování do Dogecoinů je horší než hazard

Roman

Napsat komentář