Lidé závislí na obchodování s kyptoměnami – příznaky a léčba na klinice Castle Craig

5 min read

Může být obchodování s kryptoměnami návykové? Ano, a proto existuje zařízení, kde lidé mohou podstoupit jakousi detoxikaci, podobnou alkoholu a drogám. Jmenuje se Castle Craig a specializuje se také na lidi, kteří jsou závislí na Bitcoinu.

Klinika Castle Craig

Castle Craig je rehabilitační klinika založená v roce 1988 ve Skotsku. Během let se rozrostla a dnes je přítomna nejen poblíž Edinburghu, ale také v Londýně, Švédsku, Irsku a Nizozemsku.

Zaměřuje se na léčbu drogových a alkoholových závislostí, ale útočiště zde našli také lidé se závislostí na hazardních hrách, s depresemi, úzkostmi, traumaty, poruchami vztahů nebo poruchami příjmu potravy.

Klinika se také proslavila léčbou osob závislých na obchodování s kryptoměnami.

Jak poznat závislost na obchodování s kryptoměnami

Podle Castle Craig by závislost na obchodování měla být považována za druh ludopatie. V zásadě jsou na tom závislí na obchodování s kryptoměnami podobně jako tvrdí hazardní hráči.

Příznaky rozpoznání závislosti na obchodování s kryptoměnami jsou:

  • svalové napětí;
  • úzkost;
  • neustálé sledování cen, dokonce i v noci,
  • neustále přemýšlení o kryptoměnách, i když děláte jiné věci.

Podle odborníků na Castle Craig onemocní mnoho obchodníků, protože si myslí, že investují, ale ve skutečnosti sázejí. Je to dáno charakteristikou trhu: tisíce kryptoměn, do kterých je možné investovat (nebo sázet, v závislosti na perspektivě), v 24hodinovém obchodním prostředí s vysokou volatilitou, která uvrhne obchodníka do víru spekulací.

Technologie také pomáhá: stačí, aby byl smartphone vždy připraven. Svou roli hrají také sociální média, specializované kanály na různých platformách a investiční poradenství poskytují skupiny Telegram nebo WhatsApp.

Kromě toho je web plný příběhů lidí, kteří to dokázali a zbohatli na kryptoměnách, a to přináší touhu to napodobit.

K identifikaci závislosti na Bitcoinu klinika Castle Craig využívá speciální dotazníky a pomoc specialistů. Je na nich, aby zjistili, zda se pacient stal z normálního obchodníka nemocným.

Některá vodítka pomáhají: nemocní obchodníci prožívají svou činnost jako únik z reality a stresu a cítí se na okamžik spokojeni se svými vítězstvími.

Lidé závislí na obchodování s kryptoměnami

Podle výzkumu provedeného Danielem Craigem závislí na obchodování s kryptoměnami obvykle kontrolují cenu kryptoměn, protože se obávají FOMO, Fear of Missing Out, obavy ze ztráty nejlepšího času pro správný nákup (nebo správný prodej).

Podobně jako u ludopatie mění postižení lidé své chování, které se stává destruktivním vůči jejich rodině a jejich penězům.

Je to něco, co postihuje 9 z 1000 lidí. Postiženo je více mužů než žen a většinou se jedná o mladé lidi.

Léčba na klinice Castle Craig

Jak již bylo zmíněno, klinika Castle Craig zachází se závislostí na obchodování stejně jako se závislostí na hazardních hrách.

Jedna z léčebných metod se nazývá Kognitivní behaviorální terapie (CBT). Jedná se o hodinový kurz, ve kterém terapeut přiměje pacienta, aby se soustředil na svůj způsob uvažování o obchodování a o tom, jak se chovat. Terapie také zahrnuje použití deníku. K dispozici jsou také skupinové relace.

Domácí léčba

Než se ale uchýlíte k rehabilitaci, existuje několik jednoduchých rad, které lze uvést do praxe, abyste se vyléčili. Zde je několik:

  • omezit čas strávený s kryptoměnami;
  • zkrátit dobu obchodování;
  • nepovažujte obchodování za hlavní způsob vydělávání peněz;
  • věnovat se jiným aktivitám.
  • Starat se o sebe

Terapeut Tony Marini vysvětluje, že závislý se dostává do krize neustálou kontrolou cen a platforem, protože se musí rychle rozhodovat, kolik investovat, zda prodat, kde to udělat.

„Bere vám to život, jste neustále posedlý. Začnete zanedbávat sebe, zanedbávat rodinu, přátele, další aktivity, zanedbávat radost ze života, protože jste jen soustředění, posedlí. A nutkání hledat a zjišťovat každých pět minut, deset minut, půl hodiny. Stává se z toho úplně nová závislost. Musíte jít ke kořenům problému. Jedna věc je chování. Musíte tomu dát nějaká pravidla a hranice, abyste to zastavili. Začneme zkoumat, co vás k tomu vede? Co se z toho snažíte získat, čemu se tím vyhýbáte? Pak tedy přejdete k jádru problémů “.

Lidé, kteří se dostanou na tuto úroveň, se musí léčit a být ochotni to udělat, jak pro ostatní, tak sebe.

Slavný polibek Madonny a Britney na prodej jako NFT

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *