Rozdíly mezi CBDC a kryptoměnami pro Morgan Stanley

3 min read

V nedávné zprávě Morgan Stanley analytici banky výslovně tvrdí, že kryptoměny budou i nadále existovat, i když centrální banky vydají své vlastní digitální měny.

PPodle Market Insider analytici společnosti Morgan Stanley považují použití digitálních měn centrální banky (CBDC) za odlišné od kryptoměn.

Stephen Isaacs: Bitcoin je předurčen ke konci

Morgan Stanley o kryptoměnách a CBDC

Zejména považují některé kryptoměny spíše za uchovatele hodnoty, podobné zlatu a jiným spekulativním aktivům, než za prostředky směny za platby, jako jsou fiat měny vydané centrálními bankami. Proto mají jiné účely než CBDC a i když centrální banky vydají své vlastní digitální měny, nebudou schopny konkurovat kryptoměnám.

Centrální bankéři se stále více zajímají o zavádění digitálních měn. Podle Bank of International Settlements probíhá výzkum a vývoj v 86% světových centrálních bank. Morgan Stanley uvedla, že centrální banky pobídl k akci rychlý růst digitálních plateb a ohrožení jejich kontroly nad penězi soukromými společnostmi.

Jediné, které mohou být ohroženy vývojem CBDC, jsou stablecoiny, což nejsou skutečné kryptoměny, ale tokeny představující jiná stabilnější aktiva. Do nich analytici Morgan Stanley zahrnují i stablecoin Facebooku Diem, dříve Libra.

Nedávno analytici Bank of America, tvrdili, že CBDC mohou snížit přitažlivost kryptoměn, jako je bitcoin, natolik, že by mohly být jako kryptonit pro kryptoměny. Tato další analýza se však zdála být příliš povrchní, aby odpovídala realitě.

Zpráva společnosti Morgan Stanley rovněž uvádí, že důvody pro investování do kryptoměn se v průběhu času vyvíjely, přičemž mnoho investorů stále více vidí bitcoin jako novou třídu institucionálních aktiv, spíše než jako náhradní platební systém.

Dalším důležitým bodem v této analýze je zdůraznění zvýšení zájmu investorů o kryptoměny souběžně s „bezprecedentní reakcí měnové a fiskální politiky na pandemii“. Nakonec je zdůrazněn klíčový rozdíl mezi CBDC a kryptoměnami, protože digitální měny centrální banky nebudou založeny na decentralizovaném bezpečnostním systému nebo blockchainu.

Evropská centrální banka uvedla podobné argumenty jako Morgan Stanley s tím, že CBDC mají málo společného s kryptoměnami, které považuje za spekulativní aktiva, nikoli za skutečné měny.

Napsat komentář