Bitcoin: hashrate stále nízko a poplatky vysoko
3 min readBitcoinový hashrate se z poklesu z minulého pátku ještě nezotavil kvůli problémům v Číně.
Hashrate klesl o 33%
V pátek 16. dubna bitcoinový hashrate prudce poklesl z 157 Ehash/s na 105 Ehash/s ze dne na den. Jinými slovy, poklesl o neuvěřitelných 33% kvůli havárii v uhelném dole v Číně, který se používá k napájení některých velkých těžebních farem.
Kolaps výpočetní síly těžařů způsobil, že se čas vytěžení bloku zvýšil z obvyklých 10 minut na více než 17 minut 17. dubna a poté klesl na současných 12 minut. V zásadě trvá těžba bloku o 20% déle, než se očekávalo, což účinně snižuje současnou kapacitu bitcoinového blockchainu o 12%.
Pokles 25 až 30% z celkového hashratu sítě způsobuje tlak také na cenu primární kryptoměny. Hashrate pěti nejlepších těžebních poolů klesl mezi 10% – 35%.
Hashrate je v současné době stále pod 130 Ehash/s, což je o 17% méně než 15. dubna, takže nevypadá, že by se doba vztěžení bloku v příštích dnech snížila. To však také znamená, že průměrné transakční náklady jsou stále velmi vysoké: 0,00053 BTC (přibližně 28 USD) za transakci.
Těžba Chia Coinu ve Windows pomocí HDD a SSD – návod
Čekání na snížení obtížnosti
Pokud těžaři nenajdou způsob, jak brzy vrátit hashovací rychlost na vyšší úroveň, budou muset počkat až do prvních květnových dnů, než bude problém vyřešen drastickým snížením obtížnosti. Faktem je, že situace v Číně se ve skutečnosti nezměnila, takže se zdá nepravděpodobné, že by se hahrate v nejbližší době vrátil na úroveň před havárií.
Stojí však za zmínku, že ziskovost těžby BTC v posledních dnech dosáhla maxim, která nebyla vidět od poloviny roku 2019.
Snížení hodnoty hashratu ve skutečnosti snižuje konkurenci, což usnadňuje těžařům ověřovat bloky. Celková doba potřebná k jejich ověření se zvyšuje, ale zvyšuje se také pravděpodobnost, že toho budou moci dosáhnout jednotliví těžaři.
Všimněte si, že tento případ ukazuje, že významná část těžby bitcoinů probíhá v Číně za použití fosilních paliv, jako je uhlí, což jen zvyšuje pochybnosti o environmentální udržitelnosti této činnosti. Nehoda také znovu nastolila problémy s centralizací vyplývající z dominance Číny v odvětví těžby Bitcoinu, a to navzdory snahám o globální expanzi.
Mezitím se zvyšuje využití L2 řešení k odesílání BTC, například Lightning Network, jehož počet uzlů za posledních 30 dní vzrostl o 6,5% a kanálů o 4,9%. Toto byl fenomén, který již začal před nějakou dobou a může být urychlen současnou kritickou situací s velmi vysokými poplatky. Je těžké vysvětlit, proč se LN dosud masově nepoužívá, zejména u bitcoinových transakcí nízké hodnoty.